Kniert e Chinees schilderij brengt topbedrag op RTL-baas Galjaard spreekt op Contacta Bi 2 WILLEM VAN DAM J& K4T U V* t rSfcfr - Vandaag: Een baby gaat voor een baan M Column I ij ons thuis speelde toneel |een hoofdrol. De namen "van Ko van Dijk, Ank van der Moer, Mary Dresselhuys en Al- bert van Dalsum werden door mijn ouders op eerbiedige toon uitgesproken. Mijn vader was voorzitter van een amateurtoneel vereniging, auteur van enkele to neelstukken en hij schreef toneel recensies voor het Haarlems Dag blad en de IJmuider Courant. Een enkele keer wilde hij zelf wel eens toneelspelen, het liefst in de rol van jeune premier. Daarvoor bleek hij echter niet zo heel geschikt. Mijn moeder daarentegen was een verdienstelijke amateurto neelspeelster. In dozen waarop ik stickers met 'familiearchief heb geplakt, liggen vergeelde kranten knipsels waarin in lovende be woordingen over haar acteerpres taties wordt gesproken. Diverse malen vertolkte zij de rol van Kniertje, de arme vissersvrouw die in Herman Heijermans' (1864- t924) klassieke vissersdrama Op Hoop van Zegen haar man en vier zonen op zee verliest. 'De vis wordt duur betaald', wie kent het zinnetje niet? Kniertje heeft jarenlang bij mijn ouders in de vensterbank gestaan, een grijswit stenen beeldje van zo'n twintig centimeter hoog. Mijn moeder kreeg het lang gele den ter gelegenheid van haar af scheid van de toneelvereniging 'Het Voetlicht', waarvoor zij tien tallen jaren had gespeeld. Na haar overlijden, ongeveer dertig jaar geleden, was er geen enkele discussie mogelijk over wat er met Kniertje moest gebeuren: het beeldje moest natuurlijk naar mijn jongste zus, net als mijn moeder een gedreven en zeer goede amateurtoneelspeelster. Mijn zus stierf ruim twee maan den geleden en haar kinderen be slisten dat Kniertje naar Zeeland mocht verhuizen. Het voorbije weekeinde hebben we haar opge haald en gaven we Kniertje een passende plek: op de tafel voor het tuinraam, vanwaar zij vrij zicht heeft op de polder met een kalm deinende gele zee van luzerne. 'De vis wordt duur betaald', wie kent het zinnetje niet? DESTELLING Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters 2 RUSSISCHE KANNIBALEN VERMOORDEN 30 MENSEN SMAKE LIJK ETEN,.. Spreekuur dermaTeam en Reumazorg SYRIA Expo cartoons over Syrië Hersenstichting zoekt collectanten ROTTERDAM Therapeuten over incestverleden Griet Op de Beeck >9W TT De nieuwe eigenaar, een anonieme Chinese verzamelaar, betaalde met veilingkosten erbij zo'n twee ton voor de negen meter lange schilde ring uit 1863. Directeur René de Visser: „Voor zover bekend is dit het hoogste be drag dat ooit in Nederland voor een dergelijk schilderij is betaald. Het is ook het duurste stuk Chinees an tiek dat in Nederland dit jaar ver handeld is, trouwens." De schilderijrol kwam uit een 'heel interessante' verzameling In donesische en Chinese kunst. Toch is het voor de veilingdirecteur nog gissen waarom juist dit doek zoveel heeft opgebracht. De Visser: „We weten wel iets van de Chinese kun stenaar die dit gemaakt heeft. Zijn schilderijen hebben tot nu toe maximaal 25.000 euro opgebracht. We wilden voorzichtig beginnen en zetten in op twee-, drieduizend euro. Telefonisch waren er een paar bieders vanuit China, in de zaal za ten drie Chinezen die speciaal uit China overgevlogen waren en tevo ren het schilderij hebben uitgerold en goed bekeken. Het gaat om voor stellingen van de Tibetaanse op stand tegen China bij de rivier Yangtse-Kiang. Dat staat in de Chi nese tekst die bij de rol zit. Gek ge noeg hebben wij over die opstand helemaal niets kunnen vinden. Misschien is dit doek zo duur om dat deze onbekende opstand erin vastgelegd is. Het kan ook zijn dat de kunstenaar zichzelf met dit stuk overtroffen heeft. Het werk is bij zonder hoog van kwaliteit. Dan wordt vaak een veelvoud betaald van wat het andere werk doet. En ik denk dat de uitzonderlijke lengte ook meespeelt." In vijf minuten tijd schoot de prijs omhoog naar 185.000 euro, zegt De Visser, die het wel even heel warm kreeg van die onver wachte ontwikkeling. „Vooraf was er wel iemand die 12.000 bood, maar verder waren er niet veel sig nalen dat we iets bijzonders in han den hadden." Galjaard zal woensdag 8 november vanaf 20 uur uitleggen hoe hij zijn 'klanten' (lees: kijkers) in 2020 denkt te bereiken. RTL, en dan met name RTL4, kreeg onlangs forse kritiek. Journaliste Angela de Jong maakt in haar column in het AD ge hakt van de programmering. „Wat altijd een leuke zender was, is ver worden tot een vervelend egocen trisch clubje dat ervan overtuigd is dat de hele wereld om RTL draait. In alle shows duiken steeds de zelfde koppen op. Alle creativiteit is op." RTL reageerde gisteren voor het eerst: „Het tv-seizoen is vier weken onderweg. Het is te kort dag om de balans op te maken." Galjaard heeft overigens een aar dige prijzenkast: twee maal uitge roepen tot machtigste mediaman van Nederland, één keer Omroep man van het Jaar en zeven Gouden Televizierringen. donderdag 28 september 2017 V Reageer op pzc.nl Gisteren: Kom nou, ik betaal niet om spullen op mijn stoep te zetten 1183 reacties MIDDELBURG Patiënten met gewrichts aandoeningen en psoria sis kunnen binnenkort naar het gezamenlijke spreekuur van de derma tologen van dermaTeam en de reumatologen van Reumazorg. Daarmee zien patiënten de derma toloog en reumatoloog te gelijk. Het eerste geza menlijk spreekuur is op 5 oktober in de polikliniek van dermaTeam, park Veldzigt 67 in Middelburg. Op termijn komt er ook een spreekuur in Goes. MIDDELBURG De expositie Cartooning Syria, met werk van 35 Syrische cartoonisten over hun land, is van 1 tot en met 22 oktober te zien in de Wandelkerk en Kloostergang in Middel burg. De cartoonisten waren hun leven niet meer zeker na publicatie van hun spotprenten en vluchtten uit hun land. Eén van hen, Mohammed Abo Zarra, woont nu in Grijpskerke. De expositie opent zondag om 16.00 uur. VLISSINGEN De Hersenstichting zoekt collectanten in de regio Zeeland. Hoewel de col lecte pas in de eerste week van februari is, zijn de voorbereidingen er voor in volle gang. Jaar lijks krijgen zo'n 160.000 mensen een hersenaan- doening bijvoorbeeld door een beroerte of on geluk. Voor meer infor matie of direct aanmel den: hersenstichting.nl of stuur een mail naar col- lecte@hersenstichting.nl. Griet Op de Beeck schreef over incest in 'Het beste wat we heb ben'. De schrijfster her innerde zich na therapie haar incestverleden weer. Een reeks deskundigen vraagt zich af of dat wel mogelijk is. »P7 A Fragment van de afgebeelde Tibetaanse opstand tegen China. Bij het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg is dinsdag een an tiek Chinees rolschilderij voor 185.000 euro afgehamerd. Ondine van der Vleuten Middelburg A Het Chinese rol schilderij stamt uit 1863. FOTO'S ZEEUWS VEILINGHUIS Erland Galjaard, de programma directeur van RTL, is één van de topsprekers tijdens de netwerk- beurs Contacta die zich 7,8 en 9 november afspeelt in de Zee landhallen in Goes. Frank Balkenende Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2