Beestenboel in Schore College laat besluit over aan raad Noord-Beveland Maand van de geschiedenis Jaap Schoof wordt gelukkig van verhalen delen De aanleg van de Zeeuwse Lagune kent meer nadelen dan voordelen. Hoewel ze in hun voorstel gehakt maken van het plan laten B en W van Noord-Beveland de beslissing aan de gemeenteraad. het landschap eetbaar zijn, en mochten er Zeeuws-Vlaamse kant van het Zwin zijn onder Ingrid (links) en Veronique (rechts) proeven op advies van gids Soan Lan Ie van de rode daarna gerechten mee bereiden. De eetwan- meer wandelingen, fietstochten, workshops bessen tijdens een culinaire natuurwande- deling is onderdeel van de eerste Week van en exposities voor alle leeftijden. Meer informatie op www.ivn.nl/weekvande- zwinstreek. fotodirk-jangjeltema ling bij Nieuwvliet. De deelnemers leerden de Zwinstreekdie nog tot en met zondag onderweg welke planten en zelfs bloemen uit duurt. Zowel aan Vlaamse als aan West- donderdag 28 september 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Ernst Jan Rozendaal Kamperland Woensdag (4 oktober) vindt een ingelaste vergadering plaats van de gemeenteraad van Noord-Beveland over de omstreden Zeeuwse La gune - vier eilanden met bebou wing bij de Veerse Dam. Uit het raadsvoorstel dat gisteren is gepubliceerd blijkt dat burge meester en wethouders geen stand punt innemen. Wel hebben ze een keuze voor of tegen de Zeeuwse La gune voorzien van een lijst met ar gumenten en overwegingen. De lijst met nadelen is veel groter dan die met voordelen. Eigenlijk wordt de raad duidelijk gemaakt dat het onmogelijk is de Zeeuwse Lagune door te laten gaan. Door de ontwikkeling van het re creatieproject worden 'landschap pelijke en cultuurhistorische waar den van de gronden significant aangetast', aldus B en W, terwijl de provinciale verordening voor schrijft dat 'het open landschap dient te worden beschermd'. Ook locatieonderzoek van het bureau Plan en Project wijst uit dat de Veerse Dam 'in vergelijking met een aantal andere onderzochte lo caties slecht scoort'. Volgens het bureau is de verstoring van de openheid van het landschap 'niet weg te nemen' en 'van een blijvend karakter'. Ter plekke zijn geen com penserende maatregelen mogelijk. De aanleg is alleen mogelijk als Provinciale Staten een uitzonde ring maken op hun verordening, al dus het raadsvoorstel. Dat kan bij een groot openbaar belang, als er geen andere mogelijkheden zijn en als de schade kan worden gecom penseerd. Daarvan is 'geen sprake'. De provincie gaat het dus niet toestaan. Daar komt nog bij, aldus B en W, dat de Zeeuwse Lagune ook in strijd is met de regelgeving van het Rijk. In nieuwe bestemmings plannen (en dat is nodig voor de Zeeuwse Lagune) mag geen bebou wing van het kustfundament mo gelijk worden gemaakt. Landschappelijke en cultuurhistorische waarden worden significant aangetast - B en W Noord-Beveland Verder is er 'grote maatschappe lijke onrust ontstaan', sommen B en W op, en is het bestuurlijk draagvlak dat de grondslag vormde voor de ontwikkeling van de Zeeuwse Lagune 'niet langer aan wezig', omdat de provincie en de gemeente Veere er anders over zijn gaan denken. Het project spoort ook niet met de Kustvisie, waarvan B en W voorstellen daar op 4 okto ber mee in stemmen. Het belang van initiatiefnemer Marco Doeleman 'weegt niet op te gen de blijvende inbreuk die het project teweegbrengt', aldus B en W, 'waarbij de maatschappelijke weerstand tegen het besluit en de gewijzigde inzichten ten aanzien van het belang van de bescherming van de openheid van het kustland schap zwaarwegend zijn.' Tegenover de achttien argumen ten tegen de Zeeuwse Lagune for muleren B en W vijf overwegingen bij het toestaan van het project, zij het dat twee daarvan ook als voor behoud zijn uit te leggen. Deson danks wordt de keuze aan de ge meenteraad gelaten. B en W wijzen erop dat het besluit kan leiden tot een schadeclaim van de initiatief nemer. ZEELAND 2 It ZEELAND 10 ZEELAND 8 Zeeuwse Lagune lijkt kansloos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29