25 Celeste Plak is de enige speelster wier naam verbasterd is tot volleybalterm. Met 'Plak Power', maakt ze dit EK vaak het verschil. Vanavond treft ze met Oranje Italië in de kwartfinales. VOLLEYBAL EK VROUWEN Oranjedames starten met zege Martin wint rit én klassement Kenny tóch door tot Tokio 2020 Vier-zonder naar finale WK C* Sonöl EK VOLLEYBAL FTV3 en 'Plakpowermoment' kondigt zich al tijdens het middagdutje aan. Dan draait Celeste Plak (21) zich naar haar slapende kamer genote Robin de Kruijf en denkt: hè, dat wil ik ook. Maar de tintelingen in haar buik liggen dwars. Een uur kan dan soms lang duren. Ze is de enige speelster uit het nati onaal team wier naam regelmatig verbonden wordt aan een volleybal vaardigheid. 'Plak power', oftewel: energie in het team brengen en zo hard mogelijk smashen. Plak maakte er zondag het verschil mee in de groepsfase tegen Tsjechië, toen ze in de slotfase inviel en Nederland uit eindelijk met 3-r won. Vanmiddag, tegen het als lastig bekendstaande Italië, kan de invalster zomaar de be slissende factor zijn. De meeste van de Italiaanse con currenten zijn bekenden van Plak. Op haar achttiende verhuisde ze naar het land waar volleybal hoog aange schreven staat. Ze werd er volwassen, is daar inmiddels een grote speelster en werd met haar club Novara afgelo pen jaar landskampioen. Plak, dochter van een Nederlandse moeder en Surinaamse vader en de eerste kleurling in de nationale vrou- wenploeg, is met haar speelstijl regel matig de publiekslieveling. Of het nou om Nederlandse of om buitenlandse toeschouwers gaat. Publiekslieveling Dat kan soms ver gaan. In Ganja, de speelstad waar Nederland verbleef tij dens de groepsfase, zoende een bal- lenmeisje haar na afloop van de wed strijd tegen Tsjechië plots vol op haar mond, tot hilariteit van Plaks ploegge noten. Als Plak de kriebels voelt in haar buik denkt ze: vandaag kan het we ieens wat worden. Ze verschijnen niet alleen tijdens het middagdutje, maar ook wanneer ze de shampoo in haar haren ruikt. Praktisch is het niet, maar elke wedstrijddag is bij de speelster tevens wasdag. Met een pluk zwart haar tussen duim en wijs vinger: „Het wordt hartstikke dun tijdens zo'n toernooi waarin je drie dagen achter elkaar speelt. Ik heb spijt van die routine. Ik heb gepro beerd het te stoppen, maar dat voelt gewoon niet lekker." Ze noemt zichzelf'een duveltje uit een doosje'. Bij het Nederlands team Als ik erin kom wil ik alle energie die ik langs de kant heb opgebouwd bevrijden heeft Plak een dubbelrol, als invalster die inzetbaar is als passer/loper en als vervanger voor Lonneke Sloetjes op de diagonaalpositie. In aanloop naar het EK in Azerbeidzjan dacht Plak langdurig na over haar rol in het team. „Ik wil, als ik er tijdens de wed strijd in mag komen, alle energie die ik langs de kant heb opgebouwd be vrijden. Dat loslaten in het team en het overbrengen naar alle meiden", zegt ze. „Tenzij het chaos is, dan kan ik rust brengen. Maar ik ben liever de energiestoot." Vliegen Zoals in het veld, als de bal voor haar is. Niks zo fijn als het gevoel van een goede smash. Dat begint bij de aan loop, dan voelt het als vliegen. Een goede smash kun je ook horen. „Als de bal jouw hand omsluit, voel je de ve ring in de bal die gevuld is met lucht. Je krijgt een beetje tegenslag, moet zorgen dat je sterker bent dan dat en vervolgens hengst je zo hard mogelijk tegen die bal aan. Geen idee hoe hard dat gaat. Daarna hoop ik dat de bal wegketst tegen de arm van de tegen stander, want dat is het mooist, dat ze 'm niet kunnen houden." Dan regeert Plak power. Plak Power regeert handbalvrouwen zijn de kwali ficatiereeks voor het EK van volgend jaar begonnen met een overtuigende overwin ning. In Eindhoven rekende het team van bondscoach Helle Thomsen af met Wit- Rusland: 33-21. Halverwege leidde Oranje al met 16-10. Ko sovo is zondag de tweede te genstander van de Neder landse vrouwen, die in decem ber bij het laatste EK als tweede eindigden. Hongarije is het vierde land in de kwalifi catiepoule van Oranje. De beste twee landen kwalifice ren zich voor de Europese eindstrijd, die van 30 novem ber tot en met 16 december 2018 in Frankrijk plaatsvindt. TUSSENRONDE Gisteren Polen - Turkije 1-3 Bulgarije - Duitsland 2-3 KWARTFINALES Vandaag 16.00 u Italië - Nederland (A) 18.30 u Servië - Wit-Rusland (B) Vrijdag 16.00 u Azerbeidz. - Duitsland (C) 18.30 u Rusland - Turkije (D) HALVE FINALES Morgen winnaar A - winnaar C winnaar B - winnaar D (tijden nog niet bekend) donderdag 28 september 2017 HANDBAL De Nederlandse Lisette van der Geest Bakoe Celeste Plak in actie tegen China tij dens de World Grand Prix in China, vorige maand. FOTO GETTY IMAGES -Celeste Plak WIELRENNEN De Fransman Guillaume Martin heeft de Ronde van Toscane op zijn naam geschreven. De 24-ja- rige wielrenner van Wanty- Groupe Gobert won na 165 ki lometer de tweede en laatste etappe van Lajatico naar Vol- terra en greep daarmee ook de eindzege. De Fransman van Wanty nam de leiderstrui over van de Brit Steve Cum- mings, die dinsdag de eerste etappe had gewonnen. BAANWIELRENNEN Zesvou dig olympisch kampioen Jason Kenny (foto) keert in ja nuari terug op de wielerpiste en wil deelnemen aan de Spe len van 2020. „Ik was blij met mijn beslissing te stoppen als baanwielrenner. Ik had opeens tijd voor andere din gen, maar ik kwam er achter dat het me ging vervelen", zei de Brit tegenover de BBC. ROEIEN De Nederlandse vrouwen vier-zonder hebben bij de wereldkampioenschap pen roeien in Florida de finale bereikt. Monica Lanz, José van Veen, Lies Rustenburg en Aletta Jorritsma eindigden in de herkansingen in 6.41,31 als tweede achter de Verenigde Staten (6.40,22). In de dub- beltwee lukte het beide Ne derlandse teams om via de herkansingen de halve eind strijd te bereiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25