i c Europa meet zijn eerste zwaartekrachtgolf 999f 13 f 'J „Ik had in het begin nogal een weerstand tegen deze 'man zonder eigenschappen', maar ik kijk er in middels anders naar. Rutte heeft wel dit kabinet naar de eindstreep getrokken en ingrijpende hervor mingen als de beperking van de hypotheekrenteaftrek doorge voerd. Dus misschien is dat Rutti- aanse soms nuttig: jezelf niet te veel profileren." „Ik heb de fout begaan die veel Vlamingen begaan als ze in Ne derland arriveren. Die denken: hier gaat alles recht voor zijn raap, dus ik ga ook even recht voor zijn raap zijn. Ik zette in het begin in een mail even puntig op een rij wat ik allemaal slecht vond aan mijn krant, en dat was niet handig. Ik houd me tegenwoordig in." „Ik maak zeker onderdeel van de grachtengordel uit en waarom moet ik me daarvoor schamen? Wat is er mis met houden van mooie dingen, theater, moeilijke Duitse literatuur? Maar ik ben ook regelmatig elders. Ik geef lezingen door het hele land en, néén, niet alleen aan NRC-publiek. Maar goed, jij je zin: noem me een derde Belg, een derde Nederlander, een derde Amsterdammer." De eerste drie golven werden ont dekt door Amerikaanse scanners. Die hebben het signaal van vorige maand eveneens opgepikt, maar voor het eerst is het ook gemeten door een speciale detector in Eu ropa, de Virgo in de buurt van het Italiaanse Pisa. Ook het Amsterdamse instituut Nikhef doet mee aan dat onder zoek. Aan de Virgo is jarenlang ge werkt om de scanner te verbete ren. Sinds 1 augustus is hij weer in bedrijf. Binnen twee weken was het dus al raak. De nieuwe zwaartekrachtgolf ontstond doordat twee zwarte ga ten op 1,8 miljard lichtjaar afstand van de aarde samengingen. Het ene zwarte gat was 31 keer zo zwaar als onze zon, het andere 25 keer. Samen vormden ze een nieuw zwart gat. Dat was 53 keer zo zwaar als onze zon. De fusie slingerde enorme massa's aan energie weg door het heelal. Albert Einstein opperde hon derd jaar geleden dat het heelal bestaat uit ruimte en tijd. Die vormden volgens hem één geheel, dat hij ruimtetijd noemde. Bij een grote gebeurtenis kan ruimtetijd trillen, als de rimpels in een vijver wanneer iemand er een steen in gooit. Het gelijk van Einstein is pas nu te bewijzen, met extreem gevoe lige detectoren. Daarin schijnen laserstralen door kilometerslange armen. Als een zwaartekrachtgolf langs de aarde trekt, verschuift de straal een miljoenste van een mil joenste van een miljoenste van een meter. W De detector die de golf heeft gemeten, heet Virgo en staat in de buurt van Pisa De Amerikanen Kip Thorne en Rainer Weiss zijn de drijvende krachten achter de detectoren. Zij worden daarom ook genoemd voor de Nobelprijs voor de Na tuurkunde dit jaar. De winnaars daarvan worden waarschijnlijk volgende week dinsdag bekend gemaakt. neemt je mee groepsreizen al vanaf Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl donderdag 28 september 2017 GO Wat me opvalt in uw boek: u vindt Rutte niks. Nu klinkt het alsof u zelf een beetje meer Rutte zou willen zijn. Hoeveel weet u van Nederland als u de Amsterdamse grachten gordel niet uitkomt? 'Troetelbelg' Peter Vander- meersch kiest voor een Neder lands paspoort, fotos pim ras Wetenschappers hebben voor de vierde keer een zwaarte krachtgolf gemeten. Dat is een trilling in de 'ruggengraat' van het heelal. Die schokgolf gaat de hele ruimte door en kwam op 14 augustus om 12.30 uur Nederlandse tijd langs de aarde. ANP Pisa Volgens NASA zou een zwart gat er zo uit moeten zien. fotoafp Verre rondreizen zijn ons specialisme en volgens onze reizigers zijn we er goed in. Een boeiende groepsreis of een privéreis met z'n tweeën, met familie of vrienden. Beste van Sri Lanka Groepsreis 17 dagen, al vanaf U ziet alles wat Sri Lanka zo bijzonder maakt, incl. uitrusten aan een tropisch strand Divers Zuid-Afrika Groepsreis 21 dagen, al vanaf Van Kruger tot Kaapstad, al het bijzondere van Zuid-Afrika zit in deze reis Klassiek Japan Groepsreis 16 dagen, al vanaf Beleef in 2 weken (bijna) alles wat het land van de rijzende zon zo intrigerend maakt Sprookjesachtig Jordanië Privéreis 9 dagen, al vanaf Ontdek betoverend Jordanië inclusief de oude stad Petra en de Dode Zee Volop inspiratie en veel meer reizen? Ga naar nrv.nl Prijs incl. kassakorting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Vertrek t/m Oktober 2018 199 privéreizen al vanaf neemt je mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13