12 INTERVIEW PETER VANDERMEERSCH Tolerant? Nuchter? Geëmancipeerd? Volgens Peter Vandermeersch (56) - troetelbelg bij DWDDen hoofdredacteur van NRC Handelsblad- mogen Nederlanders hun zelfbeeld wel een beetje bijstellen. „Jullie zijn tolerant voor mensen die jullie mening delen." 'Ik heb zelfs Heineken in mijn koelkast staan' Hij heeft, sinds hij zeven jaar gele den bij NRC be gon, nogal wat over het onder werp 'Nederland versus België' nagedacht, gedebatteerd en ge schreven. En het verschil tussen de landen laat zich uiteindelijk het best in één zin samenvatten. „Bel gië is erotiek en Nederland is harde porno." Wat hij vooral figuurlijk bedoelt, natuurlijk. „Hier moet alles scherp. Als mensen met elkaar dis cussiëren dan is het of zo óf zo. Neem het zwartepietendebat. Daar is weinig ruimte voor - sorry - vijftig tinten grijs. Terwijl Vla mingen een debat kunnen beëin digen met de vaststelling dat beide partijen een beetje gelijk hebben." Nederlanders mogen dat samen vattende zinnetje ook wel een tikje letterlijk nemen, want zijn ervaring: flirten is taboe. „Ik wilde in het begin nog wel eens opmer- HOE HOLLANDS BENT U? kingen tegen vrouwelijke collega's maken in de trant van: wauw, die broek staat je goed. Tot men zei: Peter, dat wordt niet gewaardeerd. Dus dat doe ik niet meer." Verbazingwekkend In zijn nieuwe boek Ik zou zo graag van jullie houden verklapt hij dat hij binnenkort de laatste stap naar het Nederlanderschap zet: hij laat zich naturaliseren, zodat hij voortaan ook voor het parlement stemmen mag. En dat voornemen wekt nogal wat verbazing, wat hem op zijn beurt weer verrast, zo vertelt hij tijdens een best Hollandse ca- félunch (geen wijn, één lunchge recht, rekening onder de 30 euro). „Jullie staan wel eens als arro gant te boek, maar die verbaasde Ik neem natuurlijk niet alle slechte Hollandse kenmerken over reacties op mijn besluit duiden juist op zelfonderschatting. Ik heb een tijd in Amerika gewoond, en Amerikanen zouden applaudisse ren als iemand Amerikaan wil worden." Er is, naast de ver meende eigendunk, volgens hem wel meer wat niet helemaal aan die vaak beschreven 'Hollandse volksaard' klopt. Om maar eens met 'tolerant' te beginnen. „Ik heb weieens het idee dat jullie vooral tolerant zijn voor mensen die het met jullie eens zijn. Neem het homohuwe lijk. Ben ik groot voorstander van en toch kan ik me voorstellen dat mensen om religieuze redenen te gen zijn. Maar o wee als ik dat in progressief Amsterdam te berde breng. Dan ben ik opeens een ach terlijke lui." Het tweede cliché over Holland: vooruitstrevend. „Op sommige gebieden is Nederland natuurlijk nog steeds heel progressief; bij voorbeeld over zo'n onderwerp als het zelfverkozen levenseinde. Maar dit land loopt echt niet meer voorop als het om het onderwijs- systeem gaat, of de gezondheids zorg." Een andere karaktertrek: nuch ter. „Ik kijk nog steeds met verbijs tering toe hoe jullie die zoge naamde nuchterheid op zoiets als Koningsdag totaal loslaten. Maar het is wel een gecontroleerd loslaten, hé. Tussen zeven uur 's ochtends en elf uur 's avonds. Daarna is het direct voorbij." Goed georganiseerd, ook zoiets. „Natuurlijk loopt hier van alles fantastisch. Veel beter dan in Bel gië. Maar het is ook wel eens een puinhoop. Bij de Belastingdienst. Bij het ministerie van Justitie. In Brabant waar de overheid grip ver liest op de georganiseerde drug scriminaliteit." En dan: geëmancipeerd. „Vla mingen koesteren het idee dat alle Nederlandse vrouwen Neelie Kroes zijn. Maar feit is dat vrou wen hier minder werken dan Vlaamse vrouwen, en dat er in Ne derland ook minder vrouwen in het parlement zitten dan in België. Ook dat beeld verdient bijstel ling." „Ik zeg niet dat het bekende beeld helemaal niet klopt, alleen dat het nuance verdient. Het klopt voor, laten we zeggen, 80 procent." „Ik zal weldra officieel Nederlan der zijn, maar België zit natuurlijk in mijn hart, dus ik zie mezelf eer der als een 'duale persoonlijkheid'. En dat vind ik mooi. Een beetje tussen beide landen in staan. Men vraagt mij hier bijvoorbeeld om de Belgische politiek te duiden, en in België mag ik uitleggen waarom de Nederlandse formatie zo lang duurt." donderdag 28 september 2017 GO 'België is erotiek en Nederland is harde porno' Eefje Oomen j» Fietst u zonder licht? „Ja. Mijn voorlicht hangt er zelfs geknakt bij." Eet u vóór 18.30 uur? „Als het even kan: neen. Laatst wilden collega's al om 18.30 uur voor het diner afspreken. 18.30! Mensen, komaan. Dat is nog middag." Haalt u uw boodschap pen in een jogging broek? „Nee. Ik probeer wel enigszins gesoigneerd de deur uit te gaan. Kan ik andere heren ook aanra den. En dames." Zegt u 'jij' tegen een minister? „Dat kan ik niet en dat wil ik niet. De afstand die 'u' in een professionele sfeer creëert, is wel zo prettig." Ergert u zich in het bui tenland ook zo aan Ne derlanders? „Zeer zeker. Laatst nog. Een Hollands gezelschap dat in de wachtruimte voor de trein vanuit Lon den naar Nederland luid hun hele vakantie door zat te nemen. 'Moet dat nou', fluisterde ik tegen mijn vrouw. Zij: 'Daar hoor je binnenkort bij'." Drinkt u Hollandse pils? „Vlamingen zien het als een soort veredeld kraan water, ik ben eraan ge wend geraakt. Er staat zelfs Heineken in mijn koelkast. Waarover ik me dan wel tegenover mijn Vlaamse vrienden moet verantwoorden." Vouwt u de was? „Nee. Maar ik kook graag. Een van mijn specialitei ten: sint-jakobsschelpen uit de oven." Deelt u de rekening in een restaurant? „Dat probeer ik uit alle macht te voorkomen. Ik hoef niet alle slechte ei genschappen van Hollan ders over te nemen." Nu ben ik benieuwd. Wat zijn Nederlanders dan wél? U kiest bewust voor het Neder landerschap, maar ik kreeg op tv altijd de indruk dat u van de rol van 'verbaasde Belg in Ne derland' genoot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12