mensenrechten: Saoedische vrouwen mogen achter het stuur Veelbelovende gasbel Noordzee: 'Grootste vondst in 25 jaar' Decreet van koning Salman helpt imago en economie in conservatief land 10 Vrouwen in Saoedi-Arabië mogen voortaan autorijden. Dit besluit in het ultraconservatieve koninkrijk is een flinke stap in het verbeteren van de vrouwenrechten. Vrouwen horen geen auto te bestu ren, want daarmee beschadigen ze hun eierstokken, zei een hoge isla mitische geestelijke niet al te lang geleden. En een vrouw die auto rijdt, leidt tot losbandigheid, vond hij. Saoedi-Arabië is het enige land ter wereld waar vrouwen niet mo gen rijden. De nationale en islami tische wetten verbieden het niet expliciet, maar de overheid ver strekte simpelweg geen rijbewij zen. Vrouwen die toch een auto be stuurden, werden gearresteerd. Dat is nu verleden tijd. Per de creet heeft de Saoedische Koning Salman bepaald dat vrouwen vanaf juni 2018 zelf een auto mogen be sturen: „De maatschappij is er klaar voor." „Dat is groot nieuws. Veel Saoe dische vrouwen voeren hier al jaren actie voor. Zij zijn echt door het dolle heen", zegt Annemarie van Geel, Saoedi-Arabië-expert en on derzoeker aan de Radboud Univer- Veel Saoedische vrouwen voeren hier al jaren actie voor. Zij zijn echt door het dolle heen siteit in Nijmegen. Decennialang zijn vrouwen die uit protest achter het stuur kropen opgepakt en hun namen door het slijk gehaald. Ze raakten hun baan kwijt en hun auto werd in beslag genomen. In 2011 werd een vrouw veroordeeld tot tien zweepslagen, al draaide de ko ning dat vonnis na veel protest te rug. Een overheidscommissie buigt zich de komende maand over de praktische invulling van het ophef fen van het rijverbod. Een grote be lemmering vormt bijvoorbeeld het voogdij systeem voor vrouwen. Het is nog onduidelijk of zij voor het volgen van rijlessen toestemming nodig hebben van hun man of een mannelijk familielid. „Bovendien zullen veel vrouwen alleen een rij opleiding willen volgen bij een vrouwelijke instructeur. Die zijn er nog niet. En als ze een ongeluk krij gen of autopech, zijn er in Saoedi- Arabië geen vrouwelijke verkeers agenten om de automobilistes te helpen", zegt Van Geel. Saoedi-Arabië hangt een strikte vorm van de conservatieve islam aan, het zogeheten wahabisme. Vrouwen moeten zich houden aan strikte kledingvoorschriften en als ze willen reizen, werken of toegang willen hebben tot de gezondheids zorg, moeten ze worden vergezeld van hun man of een mannelijk fa milielid of schriftelijk toestemming van hen hebben. Volgens Van Geel, die veelvuldig in Saoedi-Arabië is geweest, geeft de koning vrouwen nu toestem ming om auto te rijden om de repu tatie op te krikken. „Het land voert een bloedige oorlog in het buurland Jemen en krijgt daarop veel kritiek. Maar ook het almaar inperken van de politieke vrijheden komt Sa oedi-Arabië op veel commentaar te staan. Het opheffen van het rijver bod voor vrouwen is bedoeld om het imago op te poetsen." Ook de economie speelt een rol, zegt de onderzoekster. „Saoedi- Arabië is lang afhankelijk geweest van olie-opbrengsten. Die lopen nu terug en het land zoekt naar nieuwe manieren om geld te verdienen. Vrouwen gaan daarbij een rol spe len en daarvoor is het nodig dat ze mobiel zijn." Vanwege de wetgeving hadden veel families een eigen chauffeur om de vrouwen te vervoeren. In het land zijn er maar liefst 800.000, vooral uit landen als Pakistan. De jonge kroonprins Moham med is de drijvende kracht achter het moderniseringsprogramma Vi sie 2030, waarvan het opheffen van het rijverbod deel uitmaakt. Een deel van de conservatieve geestelij ken reageert woest op het besluit. De reacties variëren van: 'vrouwen zijn te stom om te rijden' tot 'dit gaat leiden tot een onwenselijke mengeling van de sekses'. Afgelopen weekend reageerden de meest conservatieve Saoediërs al verontwaardigd toen vrouwen voor het eerst toegang kregen tot festivi teiten in het sportstadion van de hoofdstad Riyad, tijdens een natio nale feestdag. „Stap voor stap ver beteren de rechten voor vrouwen in het land. Maar we mogen niet ver geten dat Saoedi-Arabië nog altijd een land is waar veel onvrijheid heerst." Maar zover is het nog lang niet. Meer proefboringen zijn nodig en er is ook nog geen winningsvergunning. Een consortium van Hansa Hydro carbons, Oranje-Nassau Energie en Energiebeheer Nederland (EBN, ei gendom van de staat) is bij een proef boring op 20 kilometer ten noorden van Schiermonnikoog - op volle zee - gestuit op aardgas. Volgens het minis terie van Economische Zaken gaat het om 6 miljard kubieke meter 'produ- ceerbaar' gas. Daarmee gaat het in eer ste instantie om een 'klein' veld. De ervaring leert dat er in de omgeving meer gas kan zitten en dat het veld in totaal wel eens goed zou kunnen zijn voor 6o miljard kuub. Experts jubelen in het Financieele Dagblad al over de 'grootste gasvondst in 25 jaar'. Meer proefboringen zijn nodig om het veld in kaart te brengen. Economi sche Zaken verwacht dat het consor tium voor verdere proefboringen nieuwe vergunningen zal moeten aanvragen. Omdat het veld in de Noordzee ligt, is zo'n vergunning relatief makkelijker te verkrijgen dan wanneer het in de Waddenzee zou hebben gelegen, dat is aangemerkt als beschermd Natura 2000-gebied. Het consortium denkt vier tot vijf jaar nodig te hebben om het gas uit de bodem te kunnen halen. Door het dichtdraaien van de gas kraan in Groningen zijn de rijksin komsten teruggelopen. Werd in 2013 nog 15,4 miljard euro verdiend, in 2016 was dat nog maar 2,4 miljard euro. donderdag 28 september 2017 Saoedi- Arabië was het enige land ter wereld waar vrouwen geen auto mochten rijden. FOTO REUTERS Gerben van 't Hof Rotterdam/Riyad -Annemarie van Geel Opheffing rijverbod grote stap vrouwenrechten Bekijk het filmpje op •n pzc.nl/video Een veelbelovende gasvondst in de Noordzee zou goed nieuws kunnen betekenen voor de schatkist, nu de inkomsten uit het Groningenveld fors zijn teruggelopen. Laurens Kok Den Haag Booreiland, fotohh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10