9 Ik heb lang niet kunnen geloven dat het misbruik ook mij was overkomen. Als slachtoffer wil je ten diepste niet dat het is gebeurd Ik hoef niet beschaamd te zijn, ik hoef niet als vele anderen met een geheim het graf in te gaan den kunt vatten. Waardoor die herinneringen la ter ook vaak moeilijk te ontsluiten zijn. Ze zijn totaal verdrongen geweest, waardoor je ook aan jezelf gaat twijfelen, ook al heb je voor jezelf een lijst opgemaakt van 107 dingen in je leven die niet kloppen." „Allerlei elementen: fysiek, emotioneel, relatio neel, het profiel van het gezin, de context van het gezin. Ik heb jarenlang bijzonder ernstige eetstoor nissen gehad. Dat is op zich geen bewijs voor mis bruik, maar het is er wel vaak een gevolg van. Vreemde dingen ook: momenten waarop je on voorstelbaar heftige emotionele reacties hebt. Toen ik voor Zomergasten op zoek ging naar mijn favo riete films en boeken, bleken die vaak te gaan over misbruik, zonder dat ik me daar echt bewust van was. Er zijn ook dingen die gelinkt zijn aan mijn vader zelf: hij lag in het ziekenhuis, terminaal, en op een moment dat ik alleen met hem in de kamer was, vroeg hij me zijn hand vast te houden. Geen vreemde vraag op zo'n moment, maar ik begon nét niet te hyperventileren. In een soort kramp hield ik die hand maar verder vast. Tegelijk had ik de re flex om naar de deur te kijken, angstig dat mijn moeder zou binnenkomen. Is dat een bewijs? In mijn auto ben ik beginnen te janken als een klein kind. Waarom doe je dat anders? Waarom zou je zoiets voelen?" „Hij is gestorven vóór ik de puzzelstukken met voldoende zekerheid bij elkaar had gelegd. Dat vind ik erg, ja. Toen ik het uiteindelijk in therapie ontdekte en het niet langer kon negeren, was het een soort opluchting: hij is tenminste dood, dus ik hoef de confrontatie niet meer aan te gaan. Maar ondertussen vind ik het jammer dat hij kon sterven met het idee dat iedere dader voor zichzelf cultiveert: dat het allemaal wel niet zo erg zal ge weest zijn. Op zijn sterfbed vroeg hij of hij een slechte vader was geweest, en ik heb hem daarin gerustgesteld. Omdat je, hoe raar ook, tot de laatste snik op zoek blijft naar één echt teken van liefde. Hij apprecieerde dat ik schreef, omdat hij op dat vlak ook talent had en geloofde dat ik het van hem had geërfd, maar tegelijk was hij heel nerveus over wat er in mijn eerste roman zou staan, wat óók weer raar was. En hij heeft mij nooit een persoon lijke vraag gesteld, niet bij mijn scheiding, niet bij mijn eetstoornis, niet op al die ogenblikken waarop een ouder normaal interesse toont." „Door te beseffen dat ik daarin eerder regel dan uitzondering ben. Op Netflix kun je sinds kort The Keepers bekijken, een docudrama over seksueel misbruik in een katholiek internaat in Baltimore. Er zit een vrouw in die jarenlang is misbruikt. Ze leert iemand kennen, trouwt en krijgt kinderen, in de volle overtuiging dat er niets fout zit. Pas als ze, al de dertig voorbij, de vraag krijgt om mee te gaan naar hun klasreünie, en ze daar woedend op re ageert, beseft ze dat er iets niet klopt, en beginnen haar herinneringen vorm te krijgen. Ik begrijp dat zoiets raar klinkt, maar mensen zijn blijkbaar ge programmeerd om trauma's in een hoekje te du wen: alleen zo kun je het overleven." „Precies. Je eigen vader, de man die je bovenal zou moeten beschermen, en je moeder, die aan jouw kant zou moeten staan maar het laat gebeuren: net op de twee belangrijkste mensen in je leven kun je niet rekenen. Dat is zeer moeilijk te verwerken." „In het begin denk je: ik moet me kunnen herin neren dat hij in mijn binnenste gezeten heeft, an ders zal het wel zo erg niet zijn geweest. Ik heb in therapie veel gewerkt met de weinige gezinsfoto's die zijn overgebleven, en wat opvalt is dat hij mij op iedere foto aanraakt. Je ziet ook nergens een vrolijk kind op die foto's. Er is een standaardwerk rond slachtoffers, Trauma and Recovery van Judith Herman, een incestdeskundige van Harvard. Ik herkende er zo veel in. Zij zegt dat de permanente angst voor wat zou kunnen gebeuren nog erger kan zijn dan de brutale agressie zelf, want op die momenten neem je afstand van wat er gebeurt." „Ze zegt niet dat ik lieg, nee. Wel dat ze van niets wist, en anders meteen haar koffers zou hebben gepakt. Maar goed, ik wil het vooral over mijn va der hebben, haar proces wil ik hier niet maken." „Zulke mensen kent toch iedereen: mensen die zo vastzitten in de slachtofferrol dat ze niet anders meer kunnen functioneren. Er zijn vrouwen die zichzelf als slachtoffer zien omdat hun man de voorkeur geeft aan hun dochter. Tot op zekere hoogte begrijp ik het zelfs als overlevingsstrategie. Dat heb ik ook lang gedaan: begrip voor iedereen gehad. Ik besef nu dat mij iets is aangedaan dat ik niet heb verdiend. Alleen door de plaats op te eisen om mijn verhaal, mijn leven, mijn wonde te vertel len, kan ik verder met mezelf. Ik heb niets gedaan, mijn vader heeft het gedaan. Ik hoef niet be schaamd te zijn, ik hoef niet zoals vele anderen met een geheim het graf in te gaan." woensdag 27 september 2017 Zoals? Een uitgebreider interview met Griet Op de Beeck over haar nieuwe boek Het beste wat wij hebben en haar incestverleden is te lezen in het Belgische blad Humo. Had je gehoopt dat hij op zijn sterfbed iets zou zeggen? Spijt zou betuigen, vergeving vragen? Hoe ben je ermee in het reine gekomen dat je het zolang verdrongen hebt? Een beetje zoals je bewusteloos wordt bij te he vige lichamelijke pijn. Je schrijft: het zijn niet de heftigste daden die het zwaarst wegen, maar wel het permanente gevoel dat je niet veilig bent. Ontkent jouw moeder tot de dag van vandaag dat er iets gebeurde? De moeder in het boek is een kei in schuld omkering: als het al gebeurd is, dan toch alleen omdat het meisje het uitlokte. HET BESTE WATWE HEBBEN GRIETOP DE BEECK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9