BUITEN Parel van een stuifzwam 11 -2V enorme f iets Dam staat een "'f De zomervakantie is voorbij, maar dat betekent nog niet dat het strand weer van 'ons' is. Er zijn nog genoeg nazomerende toeristen in de provincie. Gelukkig heb je bij Breezand alle ruimte. We verwachten na een zinderende zomer een lege parkeer plaats aan te treffen bij frituur De Lek kerbek in Vrouwenpolder, maar komen bedrogen uit. De zomerva kantie is al weer even voorbij, maar toeristen zijn er tegenwoordig het hele jaar door, ook op deze dinsdag middag in september. Van de 78 ge parkeerde auto's hebben er 41 een Duits kenteken. Nadat we de par keerautomaat hebben gespekt, be sluiten we meteen het strand op te i Een paar jaar geleden was het hier nog redelijk verlaten, nu staan er twee hippe strandtenten en een trits slaaphuisjes gaan en nemen de eerste de beste overgang. Dat is geen onbekende. Volgende week zaterdag en zondag staat hier weer een deinende men senmassa om de duizenden hardlo pers en wandelaars die meedoen aan de Kustmarathon een mentaal duw tje in de rug te geven. Waar de deel nemers spartelend de vloedlijn weer op zullen zoeken richting Oostka- pelle, sla ik met mijn wandelmaatje rechtsaf in de richting van de storm vloedkering. Het ploegen door het mulle zand deert ons niet. Als erva ren strandlopers zijn we wel wat ge wend. Bovendien is het uitzicht im mens. Piratenschip In de verte lonkt de stormvloedkering al. We passeren eerst nog een houten piratenschip, dat door het eerste na jaarsstormpje al behoorlijk is onderge sneeuwd in het zand. Ook hier is Duits de voertaal. Het duurt bijna een kilometer voor dat we bij het water zijn. Het heet hier niet voor niets Breezand, het breedste strand van Zeeland. Een paar jaar ge leden was het hier nog redelijk verla ten, tegenwoordig staan er twee hippe strandtenten en een trits enorme slaaphuisjes, vermoedelijk voorzien van complete kookeilanden en andere gemakken. Maar onze aandacht wordt vooral getrokken door de zee. Die is vandaag als een kameleon. Continu verschiet ze van kleur. Dan weer zorgt het felle zonlicht voor een gele gloed op het water, dan weer kleurt-ie don kergroen als er een donderwolk over drijft. Naarmate we dichter bij de kering komen, neemt de stroming in het wa ter toe. Ook op het strand voltrekt zich een fraai lijnenspel door de stevige wind. Badgasten zijn er vandaag nau welijks, ook de reddingsposten zijn al niet meer bezet. Toch te koud. In de zomer kan het hier vol staan met zeevissers, maar vandaag heeft er maar één zijn hengel uitgeworpen. Het schijnt dat je er goed op zeebaars kunt vissen. Maar ook zandhaaitjes, wijting en platvissen kun je er aan de haak slaan. Als het strand ophoudt, staan we onderaan de kering. We klimmen naar boven en gaan rechtsaf de Veerse Gat- dam op. In de zomer is de dam ook erg populair bij toerfietsers. Met links het Veerse Meer en rechts de Noordzee wandelen we terug naar het begin punt. De parkeerplaats staat nog steeds stampvol. Hebben die Duitsers nou altijd vakantie? NATUURJOURNAAL Over paddenstoelen deden vroeger allerlei bijgelovige geruchten de ronde. Zo wil het volksgeloof dat de sporen van de parelstuifzwam blindheid ver oorzaken. Een oude Engelse naam luidt dan ook: Blindman's bellow. Eén van de betekenissen die het woord bellow volgens het woor denboek geeft is (blaas-)balg en dat is in deze naam ongetwijfeld bedoeld. De blaasbalg van het blindemannetje. Die naam heeft met name betrekking op oudere vruchtlichamen van de parelstuif zwam. In jong stadium zijn de padden stoeltjes ivoorwit en in omtrek zijn ze min of meer peervormig. De zwam is bedekt met subtiele, wratachtige structuurtjes; dat zijn de pareltjes. Jonge parelstuif- zwammen zijn prima eetbaar en tegenwoordig gelden ze als een ge zochte delicatesse. Ooit was dat heel anders, getuige de bijnaam 'Poor man's sweet bread'. De ver gelijking met zeegroenten dringt zich op: zeekraal en lamsoor wer den ooit ook beschouwd als arme- luisvoedsel. Parelstuifzwammen zijn in Zee land verre van zeldzaam. In parken en tuinen maar bijvoorbeeld ook in schrale weilanden en op onbe- meste gazons steken ze overal de kop op. Een bijzondere, maar vrij dikwijls voorkomende groeiplaats is tussen de verharding van onder- houdswegen langs de Zeeuwse zeedijken. Ook daar kun je ze re gelmatig aantreffen. Als parelstuifzwammen ouder worden verkleuren ze naar licht bruin en na verloop van tijd komt er bovenin de hoed een barst of een mooi rond gaatje. Daaruit ko men de sporen tevoorschijn; soms zo massaal dat het lijkt alsof er een rookpluimpje uit de paddenstoel opstijgt. Het paddenstoeltje is op dat moment een echte blaasbalg. Als je hem tussen duim en wijs vinger neemt en voorzichtig knijpt dan wolken de sporen alle kanten op. Maar pas op: het oude volksge loof mocht eens een kern van waarheid bevatten! woensdag 27 september 2017 ■Tl ze een beetje'? fotosmaur iC£S^KEreErmV'0edkering- DEBANJAARD Oost Westweg ▼<nt» mf De zee als kameleon Maurice Steketee Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Breezand Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Parelstuifzwam. FOTO CHIEL JACOBUSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 89