i Lijn 10 van Hulst naar Terneuzen 'zit overvol' Negen plannen voor complex Euregiotuinen Woonzorgcentrum in Aardenburg bestaat 20 jaar 7 Woonzorgcentrum Coensdike in Aardenburg bestaat twintig jaar en viert dat met iedereen: „We zijn geen eiland.' Bierfestival verhuist naar het voorjaar zv De bewoners van Zorg- Saam-woonzorgcen- trum Coensdike in Aardenburg mogen dan niet meer de jong ste zijn, ze staan nog midden in de samenleving en spelen op sociaal gebied een grote rol in het stadje. Coensdike is het toneel van de Boerenbruiloft tijdens het Aarden- burgse carnaval en Sinterklaas be gint zijn rondje door de Kikkerstad altijd aan de Gaaiperswei. Deze week viert Coensdike zélf feest en zet de deur open. „Aardenburg is een fanatieke kern, we willen dingen in stand houden hier", zegt leidinggevende Karien de Vriese. Coensdike is, kortom, geen van de buitenwereld afgezonderd eilandje en viert het twintigjarig bestaan met een week vol feestelijke activiteiten waar ie dereen bij betrokken wordt. Van de basisschoolkinderen van Aarden burg en Eede, die de feestweek maandag openden, tot mantelzor- gers. Ouderen uit het stadje mogen aanhaken bij een feestmaaltijd en een speurtocht door het huis. En op vrijdag is er vanaf 14.00 uur een tentoonstelling over twintig jaar Coensdike. „Onze doelstelling is om alle in woners en scholen bij Coensdike te betrekken. We willen ook een ontmoetingsplaats zijn voor oude ren die hier niet wonen, dat wordt steeds belangrijker." Zo opende Coensdike in 2015 het 'Proathuus', vorig jaar werd er een beweegtuin aangelegd en er is een ontmoe tingscentrum voor mensen met dementie. Vrijdag brengt Coens dike de duofiets en rolstoelfiets on der de aandacht. De fietsen, die ie dereen mag komen lenen, worden van 14.00 tot 16.00 uur gedemon streerd. Vooruit denken en mensen be trekken deed Coensdike twintig jaar geleden ook al. De 84 woonge- legenheden die destijds werden gebouwd, waarbij mensen zorg konden inkopen, waren hun tijd ver vooruit. Henri de Vriend (93) weet er nog alles van. „Ik woon hier al zeventien jaar van de twin tig", vertelt de geboren Aardenbur ger. Hij wacht met medebewoners tot er een muzikale theatervoor stelling van Stichting Vivendi be gint in de recreatiezaal en feest de hele week mee. „Ik doe altijd aan alles mee. We hebben een goede activiteitenverzorgster." Niemand verpietert in Coensdike, volgens Henri. „Ik kan zelf nog van alles en Ik zou nergens anders willen wonen ik help ook anderen. Iedereen kent elkaar, ik zou nergens anders wil len wonen." Naast de zelfstandige wooneen heden heeft Coensdike twee klein schalige woningen, waar zestien mensen met onder meer dementie verpleeghuiszorg krijgen. Zij fees ten op hun eigen manier mee en kregen gisteren bezoek van con tactclowns Lena en Liselotte. Als de clowns zachtjes zingend aan ko men lopen, begint een bewoner die voor zicht uit staarde, ineens uit volle borst te zingen. Lijn 10 stond drie jaar geleden op de nominatie te verdwijnen, omdat niet genoeg reizigers gebruik zou den maken van de bus. Dat is nu dus blijkbaar omgedraaid. Volgens CDA-raadslid Carry Nijskens zijn de bussen vooral tussen 7.15 en 10.15 uur richting Terneuzen en tussen 14.00 en 19.00 uur richting Kloos terzande overvol. Reizigers, ook de genen die slecht ter been zijn, moe ten daardoor geregeld staan en de temperaturen kunnen hoog oplo pen. De christen-democraten vragen daarom tijdens de raadsvergade ring van donderdag aandacht voor de problemen. Lijn 10 zou zelfs ver schillende haltes overslaan omdat de bus al vol zit. Nijskens en fractie genoten willen dat het college op korte termijn met vervoerder Con- nexxion in overleg gaat om 'tot een passende oplossing te komen'. Lijn 10 wordt vooral gebruikt door ouderen en scholieren. OOSTBURG Er zijn negen plan nen ingediend met ideeën voor de toekomst van het voormalige Euregiotuinencomplex aan de rand van Oostburg. B en W Sluis gaan nu kijken met welke initia tiefnemers ze verder willen pra ten. Het complex is dertien hectare groot, met daarop ook het inmid dels zeer verpauperde voormalige ontvangstgebouw. De lap grond aan de Nieuwstraat kent een roe rige geschiedenis. De bezoektui- nen die er in 2003 werden ge opend, gingen binnen een jaar failliet. Verschillende plannen sneuvelden daarna, zoals initia tieven voor een wellnesscentrum, een woonwijkje en een fruittuin. De gemeente Sluis, inmiddels ei genaar van de grond, deed vervol gens een oproep voor het indie nen van ideeën. Daar zat wel een aantal voorwaarden aan vast. Zo mogen er geen woningen worden gebouwd op het complex, wel va kantieverblijven, maar dan alleen als 'nevenfunctie'. De initiatieven moeten zichzelf kunnen bedrui pen. B en W gaan de ingediende plannen nu beoordelen. Eind ok tober volgen de eerste gesprekken met de indieners van de meest kansrijke initiatieven. HULST Het Ulster Bierfestival, sinds jaar en dag in november, verschuift naar het weekend van 19 en 20 mei. Ook zal het niet ge houden worden in de tent 'voor de drie cafés' aan de Grote Markt, maar in de Protestantse Kerk. Organisator AHC De Vossen hoopt dat daarmee het evene ment weer rendabel wordt. Het Liedjesfestival en de Prinsenpre sentatie, normaliter tegelijker tijd met het Bierfestival, gaan ge woon door op d'n Elfde van d'n Elfde. Wie zich wil inschrijven met een zelfgeschreven carna valslied, kan zich tot en met 15 oktober melden bij De Vossen. woensdag 27 september 2017 'Niemand verpietert in Coensdike' Sophie Stockman Aardenburg -Henri de Vriend (93) HULST Buslijn 10 van Hulst naar Terneuzen via Kloosterzande blijkt zoveel gebruikt te worden, dat de bussen in de ochtend en namiddag regelmatig overvol zitten. Reden genoeg voor de Hulster fractie van het CDA aan de bel te trekken bij het college van B en W. Stichting Vivendi gaf een muzikale en interactieve voorstelling voor bewoners en ouderen uit de buurt. Contactclowns Lena en Liselotte bereiken mensen op een gesloten afdeling met muziek en aan dacht, foto'scamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 87