Korfballen 'op eigen risico' fiiacr&n Nicolettevan der Ploeg bepaalt of je in de cel blijft, of naar huis mag Jimmy Peters maakt werk aan de weg minder vervelend voor u Honderden euro's verschil in Zeeland voor dezelfde behandeling Voor sommige behandelingen betaal je in het ene ziekenhuis tweemaal zoveel als in het andere. Maar veel tarieven zijn nog steeds geheim. De Consumentenbond wil dat alle tarieven openbaar worden. Prijzen 2017 voor CZ-verzekerden ADRZ ZorgSaam Bravis Zelfs een gebroken neus kan een echte De Ridder niet stoppen. Korfbalster Anita de Ridder (23) heeft zich - met een masker op - al snel na haar transfer van TOP Arnemuiden naar Papendrecht in het eerste team van topclub PKC gespeeld. Nog steeds rekenen Zeeuwse zie kenhuizen uiteenlopende prijzen voor dezelfde ingrepen. Het ver schil kan oplopen tot vele honder den euro's, blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. Verze keraar CZ vindt het rücksichtsloos vergelijken van prijzen weinig zin vol. Hoewel verschillen soms groot zijn, is er niet een goedkoop of duur Zeeuws ziekenhuis. Afhan kelijk van het soort behandeling en de verzekeraar is het stuivertje wisselen. Een verzekerde bij CZ betaalt voor het laten vergruizen van nierstenen bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes 605 euro. Bij ZorgSaam in Terneuzen kost dat 1129 euro. Andersom kost het ver wij deren van een borstkan- kertumor voor een CZ-verzekerde 1185 euro in Goes en 559 euro in Terneuzen. De prijzen verschillen per zie kenhuis, per behandeling en per verzekeraar. Drie grote zorgverze keraars (waaronder CZ) geven vol ledige transparantie. De Consu mentenbond roept alle ziekenhui zen en verzekeraars op hun tarie ven openbaar te maken. Anders moet toezichthouder NZa daartoe dwingen, vindt de bond. Zorg Saam heeft op haar website een al gemene prijslijst staan; daarop staan niet de tarieven per verzeke raar. Het ADRZ publiceert op zeer korte termijn eenzelfde algemene prijslijst op haar website. „Hoe transparanter de prijzen, hoe beter consumenten kunnen vergelijken", zegt Babs van der Staak van de Consumentenbond. „De helft van de behandelingen in ziekenhuizen kost minder dan het eigen risico groot is. Zijn prijzen bekend, dan kunnen consumenten kiezen. Kost een behandeling in her ene ziekenhuis 400 euro en in her andere 100 euro, dan heeft het 'dure' ziekenhuis wel wat uit te leggen. Daarmee zeg ik niet dat mensen altijd naar het goedkoop ste ziekenhuis moeten gaan." De Consumentenbond wil dat mensen zich ook bewust worden van hoeveel de gezondheidszorg kost. „Je kunt onverschillig zeggen dat 'de verzekeraar alles vergoed', maar linksom of rechtsom betalen we het zelf via de zorgpremie." Verzekeraar CZ, met een markt aandeel van rond de 60 procent de grootste in Zeeland, vindt dat prij zen vergelijken weinig zin heeft. „Als je met een zere elleboog naar de huisarts gaat en die ver wijst je door, weet je nog niet dat je een cubitaal tunnel syndroom (ze- De tarieven zijn ook afhankelijk van andere kosten die een ziekenhuis maakt nuwbeklemming - red.) hebt; ik althans niet", reageert woordvoer der Marie-José van Gardingen. „En dus weet je ook niet welke behan deling daarbij hoort, laat staan hoeveel die gaat kosten." Het tot stand komen van de ta rieven is volgens Van Garderingen 'woest ingewikkeld'. „De prijzen zijn per ziekenhuis het resultaat van een ingewikkeld onderhande lingstraject waarbij met heel veel variabelen rekening wordt gehou den. Je kunt niet zeggen: het ver vangen van een heup kost zoveel euro, dus dat vergoeden we. De ta rieven zijn ook afhankelijk van an dere kosten die een ziekenhuis maakt." CZ publiceert de tarieven 'om dat er geen reden is om dat niet te doen'. „Tegelijk hebben weinig mensen er iets aan. Niemand belt ons over de prijzen." Niersteenvergruizing 604,72 1128,66 1099,71 Plaatsen spiraaltje 342,27 316,27 325 Polibezoek hoge bloeddruk 160,6 177,95 209,74 Verwijderen tumor bij borstkanker 1185,33 558,51 1047,32 Dagbehandeling migraine 882,24 941,38 729,32 ZEELAND 8 woensdag 27 september 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELANF ZEELAND 4 FOTO RICHARD VAN HOEK ZEELAND 12 Prijzen ziekenhuizen ver uiteen Jeffrey Kutterink Vlissingen -Marie-José van Gardingen, CZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 83