II Speeltuinverkiezing is lesje democratie Met de zeis in de hand op Erfgoeddag Laagdrempelig initiatief in Wolphaartsdijk voor ouderen 7 De laagdrempelige inloopvoorziening Even d'r uut in Wolphaartsdijk biedt ouderen wekelijks een dagje gezelligheid. Maar dat is niet het enige doel. In de kleine zaal van woonzorg centrum De Meuleweie in Wolphaartsdijk hangt deze dinsdagmiddag de geur van koffie. Die wordt straks, samen met een kraakverse appelkruimel- koek, geserveerd aan de bezoekers van Even d'r uut: een wekelijkse inloopvoorziening voor ouderen uit Wolphaartsdijk en Oud-Sab- binge. Het zaaltje oogt als een gezellige huiskamer, met kleurrijke stoelen, een mooie kast en een royale tafel waar iedereen aan zit. De kast blijkt spelletjes te herbergen, die al snel tevoorschijn komen. Terwijl de Rummikubcijfertjes zich als een inktvlek over de tafel uitsprei den, zijn de aanwezigen al druk in gesprek met elkaar over van alles en nog wat. Het is precies de bedoeling van de voorziening: oudere inwoners de kans bieden om elkaar te ont moeten en samen leuke dingen te doen, om op die manier eenzaam heid onder die groep tegen te gaan. Even d'r uut is ontstaan op initia tief van organisaties SVRZ en SMWO. Alle bezoekers zijn 'kwetsbaar'; ze zijn nagenoeg allemaal alleen staand, het merendeel is op hoge leeftijd en soms niet meer zo goed ter been. Een enkeling is ongenees- BE Je kunt zo binnenlopen. En je leert andere mensen kennen lijk ziek of kampt met een psychi sche stoornis. Het zijn vooral vrou wen die zich laten zien. „Voor mannen ligt de drempel toch wat hoger. Vraag me niet waarom", zegt Ebrineke Nijsse van SVRZ. Vijf maanden loopt het initiatief nu en de huiskamer zit wekelijks vol, weet vrijwilligster Ineke Meu- lenberg van SMWO, dat de activi teiten ondersteunt. „Het groeit, we hebben meestal tien tot twaalf mensen." Volgens haar is de laag drempeligheid een belangrijke fac tor. „Het is vrijheid blijheid, je kunt komen en gaan wanneer je wil. Deze mensen gaan niet meer zo snel uit zichzelf ergens naartoe, hier kunnen ze zonder indicatie te recht. Dat is het bijzondere." Op die manier kan de voorziening ook voor mantelzorgers even wat druk van de ketel halen. Maatje Kramer-Serier (84) is blij met het initiatief, ze is inmiddels 'vaste klant'. „Je wordt verwel komd en kunt zo binnenlopen. En je leert andere mensen kennen." Volgens de Goese wethouder André van der Reest, die deze mid dag een kopje koffie meedrinkt, is het initiatief een mooi voorbeeld van hoe gemeenten omgaan met minder geld voor de zorg. „Mensen moeten zo lang mogelijk zelfstan dig blijven wonen, daar zetten wij ons als gemeente ook voor in. Wij betalen ruim 20.000 euro per jaar mee aan deze voorziening." Of het daadwerkelijk tot dalende zorgkos- ten leidt, is volgens hem pas op ter mijn merkbaar. „Maar als we dit niet deden, zouden mensen wel licht wel eerder een beroep doen op bijvoorbeeld een verpleeghuis." 'S-HEER ABTSKERKE Op twee locaties op Zuid-Beveland wordt zaterdag 30 september Erfgoeddag in het Landschap gehouden: bij Hoeve van der Meulen in 's-Heer Abtskerke en bij Hoeve Veldzicht in Wolphaartsdijk. Op Hoeve van der Meulen aan de Zuidweg 30 kunnen bezoekers met de zeis aan de slag tijdens workshops (13.00-13.45 uur en 15.00-15.45 uur). Ook zijn er twee excursies over (wilde) bijen, akker randen, vogels, fruitbomen, heg gen, muizen en uilen. Tijden: 14.00- 15.00 uur en 16.00-17.00 uur. Voor beide activiteiten dient vooraf aan gemeld te worden via 0113-230936. Onder leiding van een gids kunnen bezoekers de museumwoning be zoeken en daarnaast zijn er demon straties met Zeeuwse paarden. Tijd: doorlopend van 13.00 tot 17.00 uur. Deze zomer is stichting Het Zeeuwse Landschap begonnen met de restauratie van de monumentale schuur van Hoeve Veldzicht in Wolphaartsdijk. Een bouwkundige vertelt bezoekers over de restaura tie van deze schuur aan de Van Strienweg 4, in Wolphaartsdijk. Er zijn twee rondleidingen: om 13.00 uur en om 15.00 uur. Alleen na aanmelding te bezoeken via info@hetzeeuwselandschap.nl. Deelname is gratis. „Deze staat op het kleuterplein ook", wijst een meisje op het klim- rek van 'speeltuin 3'. Die valt dus af. Een andere leerling uit groep 6b heeft zo z'n bedenkingen over de netschommel van speeltuin 1. „Daar kun je maar in je eentje op", wijst hij op de tekening. ,Nee joh, di kun d'r weh vuuve op!", pareert een klasgenoot in onvervalst Yer- seks de kritiek. De kinderen die zich rond de drie tekeningen op het bureau van de meester hebben verzameld, worden het niet snel eens. „Dat is ook niet erg, want iedereen mag zelf een stem uitbrengen", vertelt jongerenwerker Stefan Koeman. Veel mensen denken dat de burgemeester de baas is Behalve dat de gemeente Rei- merswaal jongeren graag betrekt bij het inrichten van speeltuinen, worden de 'verkiezingen' ook aan gegrepen voor een lesje democra tie. Koeman: „Veel mensen den ken dat de burgemeester de baas is. Die is ook wel heel belangrijk, maar de gemeenteraad is het aller belangrijkst." Om de stemming zo democratisch mogelijk te laten verlopen, bezocht Koeman ook de andere twee scholen in Yerseke. Aan het eind van de dag werd dui delijk dat de stemmen in de groe pen zes aardig verdeeld waren. Een nipte meerderheid koos voor ont werp 2 met een spinnerbowl en een balanceertoestel. In de groe pen zeven, waar gestemd werd over een nieuwe speeltuin in de Schipperstraat, was er wel één dui delijke favoriet: ontwerp 3. De speeltuinen worden tussen november en maart aangelegd. woensdag 27 september 2017 Elke week gezellig 'Even d'r uut' Luc Oggel Wolphaartsdijk Deelnemers, medewerkers en vrijwilligers van Even d'r Uut maken er een gezellige middag van met elkaar. FOTO MARCELLE DAVIDSE -Maatje Kramer-Serier Even d'r uut is elke dinsdag van 9.30 tot 15.30 geopend. Een ontwerp voor een nieuwe speeltuin kiezen valt nog hele maal niet mee, bleek gisteren op de dominee GH Kersten- school in Yerseke. Joeri Wisse Yerseke -Stefan Koeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79