m Hulp bij rouw Vlasdemonstratie en patrijzen bij Erfgoeddag 'Vreemde mensen' beginnen theatertje 7 1 VERDRIET SAMEN DELEN De één verloor zijn partner, de ander zijn ouders, ledereen heeft zijn eigen verdriet. Praten en samen het leed delen helpt. P II sa Ria Matla uit Burgh- Haamstede dacht het niet nodig te hebben en Paula Wiltenburg uit Brouwershaven had totaal geen zin om ergens acht weken aan vast te zitten. Toch kwamen ze even 'buurten' bij de rouwverwerkingsgroep, die SMWO Welzijn Schouwen-Dui- veland eerder dit jaar op poten zette. Na één bijeenkomst waren ze om. Net als groepsgenoten Trudy de Ruyter uit Oosterland en Linda Mater uit Zierikzee. Ie dereen bleef er tot het einde toe bij. De één is z'n partner verloren, de ander z'n ouders. Linda verloor ze in korte tijd allemaal. En Trudy rouwde nog volop om het verlies van haar partner en moeder toen ze zich bij de rouwverwerkingsgroep aansloot. Ze zat koud bij de club toen ook haar va der overleed. Alle verhalen zijn anders en tóch ging de groep voor alle deelne mers iets betekenen. Bleken ze hun verlies heel goed met elkaar te kunnen delen. Ria: „Ik had hier eigenlijk niet zo'n behoefte aan. Het is twee jaar geleden dat mijn man is overleden. Ik deed alles weer, al voelde ik wel dat ik dingen wegstopte. Maar ik had nooit verwacht dat dit zo'n impact zou hebben. Dat het zo diep zat. Er kwam zo veel uit." Linda: „Ik heb het mezelf van te voren wel afgevraagd. Wat zoek ik eigenlijk bij deze groep? Wil ik ge hoord worden? Je hebt je verhaal natuurlijk al vaker verteld en ie dereen vindt het erg voor je. Maar toch deed dit wat. In positieve zin. Hier kon je alles nog eens uitspre ken. Van begin tot eind. Het lijkt net alsof het voor jezelf daardoor iets 'normaler' wordt. Tastbaar." Ria: „Je herleeft het, dat is fijn. Er wordt écht naar je geluisterd." Paula: „Iedereen wordt in z'n waarde gelaten en laat elkaar uit praten." Trudy: „Dat vind ik ook wel heel bijzonder: dat je je hier zo veilig voelt." De rouwverwerkingsgroep komt acht weken lang twee uur in de week bij elkaar. Er wordt gepraat, maar ook gedaan. Zoals het in elkaar knutselen van een memorydoosje waarin je mooie herinneringen kunt bewaren. Opgetrokken wenkbrauwen natuur lijk, die eerste keer dat er knutselspul- len op tafel staan. Trudy: „Maar het werkt wel. Dat boekje dat we voor elkaar gemaakt hebben bijvoorbeeld. Dat pak ik er nu nog weieens bij." Paula: „En het is niet alleen maar ellende. We hebben ook heel erg gelachen. Gelijk de eerste keer al. Toen moesten we elkaar twee-aan- twee interviewen en daarna el- kaars verhaal vertellen." Ria: „Paula kon helemaal niet uit haar woorden komen als het over haarzelf ging, maar het verhaal van een ander vertellen lukte wel." Paula: „Ik vond die twee uur al leen te kort." Linda: „Het liep in elk geval al tijd uit." Paula: „En daarna ben je keiver sleten. Er gebeurt natuurlijk wel wat met je." In november start een nieuwe rouwverwerkingsgroep van SMWO. Onder begeleiding van Marianne Ket ting en Tedi Ivancheva. Trudy, Ria, Paula en Linda, die zeifin het voor jaar zo'n groep vormden, willen het bestaan ervan van de daken schreeu wen. Om anderen te bewegen het toch vooral te proberen. Linda: „De drempel moet naar beneden. Het is belangrijk dat mensen weten dat dit er is." Paula: „Je bent niet verplicht te praten. Niets hoeft. Als je acht we ken wilt luisteren, is het ook goed. Ria: „Ook daar kun je wat aan hebben." GROEP Paula: „Dat kan net zo goed rust geven." Trudy: „Mijn maatschappelijk werkster heeft me aangemeld. Zelf vond ik het niet nodig. Nu ben ik heel blij dat ze het heeft gedaan. Tegen sommige dingen kijk ik nu anders aan." Linda: „Ik heb handvatten mee gekregen waar ik iets mee kan." Trudy: „Je ziet ook hoe anderen met verlies omgaan." Ria: „Ja, het doet echt iets. Zelf merk ik dat ik voor het eerst weer kan genieten. Niet elke dag, maar wel op bepaalde momenten. Zo maar van kleine dingen. Ik heb bijvoorbeeld altijd veel gewan deld. Maar nu pas denk ik weer: wat fijn toch dat ik hier loop." BURGHSLUIS In en rond drie ker nen op Schouwen-Duiveland wordt zaterdag Erfgoeddag in het Land schap gehouden: rond Burghsluis, in en rond Dreischor en bij land goed De Maire in Oosterland. De ideale biotoop van patrijzen, veldleeuweriken, graspiepers en andere akkervogels is te vinden rond Burghsluis. Er zijn twee ex cursies: om 13.00 uur en om 15.00 uur. Inschrijven is verplicht via 0113-230936. Na inschrijving ont vangen deelnemers de verzamello- catie. Meedoen kost 5 euro. In de dorpskom en het buiten gebied van Dreischor zijn optre dens en rondleidingen in en rond de Adriaanskerk, vlasdemonstraties in Landbouwmuseum Goemans- zorg en bezichtigingen van molen Aeolus. Op het veldje bij de Anker plaats, tegenover Goemanszorg, zijn pop-up lezingen over land bouw en archeologische vondsten. Voor basisschoolleerlingen zijn twee speurtochten uitgezet. Tijd: van 13.00 tot 17.00 uur. Adresgege vens zijn te vinden op erfgoeddag- zeeland.nl Geïnteresseerden kunnen ook de excursie naar het landgoed De Maire in Oosterland volgen, waar bij het landhuis en het gebied beke ken worden. Tijd: van 13.30 tot 15.30 uur. Inschrijven via 0113-230936. Ze hebben zelfs een eigen theater, voor de reeks voorstellingen in ok tober tijdelijk opgebouwd in een woonboerderij midden in de pol der van Ouwerkerk. Dertig stoelen en podiumdelen werden overgeno men van het MFC in Zierikzee. De boerderij is het thuis van Net tie Jumelet, die het initiatief nam tot oprichting van Gente Strana. Het oude vuur van het toneelspel laaide mei vorig jaar in haar op, toen ze na lange tijd meedeed in het re gie-examenstuk'Leeftijd'van Nel- leke Tamerus. Jumelet wilde ook graag een keer mét haar spelen en kreeg Yolanda Smits en Margaret van Velthoven al snel net zo en thousiast. Jan de Bil hoefde even min lang na te denken toen hij Je moet wel een beetje gek zijn om in een boerderij een theatertje te maken werd gevraagd voor de regie. Gente Strana is Italiaans voor 'vreemde mensen'. „Een knipoog naar het feit dat je wel een beetje gek moet zijn om in een woonboerderij een thea tertje in zakformaat te maken", al dus De Bil. In principe is het allemaal één malig. De groep speelt de reality- komedie Denk aan mij van Hetty Heyting. De voorstelling gaat over vier vrouwen die door dezelfde ex worden uitgenodigd in het ver trouwde vakantiehuis in Frankrijk. De voorstellingen In de boerderij aan de Nieuwe Ronde Blokweg 2 zijn op 5,6,7,12,13 en 14 oktober. Aanvang 20.00 uur. Kaarten via theaterindepolder@gmail.com of telefonisch tussen 19.00 en 21.00 uur via 06-54263205. woensdag 27 september 2017 'Ik kan voor het eerst weer genieten' Esme Soesman 'f*' SMWO Welzijn Schouwen- Duiveland start op woensdag 1 november een nieuwe rouw verwerkingsgroep. Bij mini maal zes deelnemers. De we kelijkse samenkomsten zijn in het Odensehuis in Zierikzee. Vanuit SMWO zorgen Mari anne Ketting en Tedi Ivan cheva voor begeleiding. Meer informatie en aanmel ding: m.ketting@smwo.nl of via 0111 - 453444. Daarnaast is SMWO begon nen met een koffie-inloop voor mensen die op zoek zijn naar een plaats waar ze hun verdriet over een verlies kun nen delen. Elke tweede woensdag van de maand is ie dereen welkom in het Oden sehuis van 10.00 tot 11.30 uur. De groep maakt een wande ling. Voorop gaan Linda Mater en dochter Maxime. Daarachter Ria Matla (I), Paula Wiltenburg en Trudy de Ruyter (r). Tedi Ivan cheva en Marianne Ketting slui ten de rij. foto dirk-jan gjeltema In een tijd dat cultuur in de hoek zit waar de klappen vallen, heeft op Schouwen-Duiveland een nieuw theatergezelschap het licht gezien. Gente Strana, een intiem groepje van vier ervaren spelers en een regisseur uit het lokale circuit. Marcel Modde Ouwerkerk -Jan de Bil, regisseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70