NYNKE DE JONG 'Geld meteen naar SP-politicus, niet eerst in partijkas' 6 woensdag 27 september 2017 Column @Nynke Alle grote steden lijken er mee te worstelen: wat te doen met al die fietsers? Door alle moderne nieuwe model len, al dan niet met een motor, fietsen er steeds meer mensen. En ze gaan harder, veel harder dan voorheen. Maar waar laat je al die mensen? Het fietspad is te vol, de bakfietsers worden knettergek van de slinge rende scholieren en de elektrische fietsen wor den horendol van de racefietsers en vice versa. Je wilt ze als ge- meente allemaal toe juichen, al die mensen die hun auto thuislaten en de fiets pakken, maar de drukke situatie wordt steeds gevaarlij ker. De nieuwste bron van zorg is de speedpedelec. Fietsers met zo'n monster onder hun kont kunnen wel 45 kilometer per uur halen. Je moet dan ook een helm op, een achter uitkijkspiegel hebben en een bromfietskenteken voeren. Ik werd op mijn racefiets ooit inge haald door een man op zo'n ding. Een ontluisterende ervaring: je denkt dat je lekker doortrapt, maar ineens fietst zo'n speedpedeleccer je eigenwaarde naar de gallemie- zen. Wat te doen met deze mannen en vrouwen? Moeten ze op het fiets pad? Op de rijbaan? GroenLinks Utrecht kwam dinsdag met het voorlopig beroerdste idee: stel de busbaan open voor mensen op een speedpedelec. Arme buschauffeurs. De stad Utrecht is een mierennest vol fietsers die door rood rijden, ineens oversteken en geen richting aangeven. Daar moet je iedere dag doorheen, panisch je dodehoekspiegels in de gaten houdend of je geen appende tiener over het hoofd ziet. Vandaar dat het zo fijn is dat de stad steeds meer busbanen krijgt: ik kan me voor stellen dat die wegen voor de chauf feur een oase van rust zijn. Maar als het aan GroenLinks ligt kan er straks op de busbaan tussen de bus van lijn 8 naar Lunetten en die van 41 naar Wijk bij Duurstede ineens een fanatieke fietser opduiken. Levensgevaarlijk. Met deze risico's moet je de buschauffeur niet opzadelen. Die heeft al genoeg te stellen met de fietsers die hij bui ten de busbaan tegenkomt. Geef die speed-pedelecs een maximale snel heid van 30 binnen de bebouwde kom. Kunnen ze in het buitenge bied met 45 per uur wielrenners vernederen. Als het aan GroenLinks ligt, kan er op de busbaan ineens een snelle fietser opduiken Gemeenten en provincies mogen de vergoeding van SP-raadsleden en Statenleden niet langer direct op de reke ning van de Socialistische Partij storten. Edwin van der Aa Den Haag Dit is het gevolg van een uit spraak van de rechter, schrijft mi nister Ronald Plasterk in een brief die vandaag op de mat valt bij de lokale en regionale overheden. In de brief aan alle provincies en gemeenten schrijft de be windsman op Binnenlandse Za ken: „Het ligt in de rede dat de ge meente of provincie de vergoe ding aan het raads- of Statenlid overmaakt op zijn of haar per soonlijke bankrekeningnummer en niet op het rekeningnummer van de politieke partij." Hij verwijst daarbij naar een onherroepelijke uitspraak van de rechtbank Midden-Nederland uit februari. Daarin staat dat de ge meente Noordoostpolder niet hoeft mee te werken aan de eis van een plaatselijke SP-politi- cus om haar vergoeding voor raadswerk op de bankrekening van de landelijke SP te storten. Het raads- of Statenlid mag na tuurlijk wel zelf (een deel van) de vergoeding afdragen aan een par tij, aldus Plasterk. Maar met zijn aanwijzing aan de overheden zet hij feitelijk een streep door de verplichte afdrachtregeling. Vele honderden SP-politici dragen hun vergoeding nu rechtstreeks aan de partij af. De SP vindt dat volksvertegen woordigers financieel niet wijzer mogen worden van hun functie. Minister Plasterk stuurt instructies naar overheden Deze verplichte regeling, die in tern onbetwist is, wordt het 'kroonjuweel' van de socialisten genoemd. De afdrachtregeling is ook een goudmijn. De partij haalde zo vorig jaar 5,1 miljoen euro binnen; de helft van alle par tijinkomsten. Begin juli reageerde SP-pen- ningmeester Thijs Coppus al boos toen bleek dat Plasterk de regeling aan banden wilde leggen. „De aanval de solidariteitsregeling van de SP, is een aanval op de SP." Vliegreis per topairline Emirates ind. 30 kg bagage Verblijf in goede toeristenklasse hotels met ontbijt Ind. bezoek Trincomalee Lokale NL-sprekende reisleiding Kijk voor nog méér rondreizen op onze website! reizen nl Oktober November December Januari Februari Maart Soeed-oedelec stipreizen.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exd. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Voor deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, zie de website voor meer informatie. Tropisch Sri Lanka voor een top prijs! Stip Reizen biedt u een unieke kans om zeer voordelig alle highlights van Sri Lanka te ontdekken tijdens deze 16-daagse groepsrondreis Zo bezoekt u de indrukwekkende ruïnestad Polonnaruwa en de 'Leeuwenrots' in Sigiriya met een prachtig panoramisch uitzicht. Tevens bezoekt u het aan de oostkust gelegen unieke Trincomalee. Deze reis boekt u al v.a. slechts €949 en is incl. vliegreis per topairline Emirates, 30 kg bagage, rondreis per comfortabele touringcar en goede toeristenklasse hotels met ontbijt. Sri Lanka staat garant voor een fascinerende combinatie van indrukwekkende cultuur, ongerepte natuur en een rijke historie. Boek snel uw rondreis incl. 5 dagen strandvakantie in/nabij Waskaduwa, Hikkaduwa of Induruwa! Komt u met ons betoverend Sri Lanka ontdekken? Trincomalee Anuradhapura^? olonnaruwa Sigiriya Dambulla Kandy Nuwara Eliya Haputale Negombo Colombo tkaduwo Hikkaduwa Induruwa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6