Zonnige toekomst voor zonnepanelen NHG maakt het makkelijker Wegwijs in het woud van groene leningen Wist je dat? OPEN HUIZEN DAG De zon is een onuitputtelijke bron van energie en tegelijk de schoonste vorm van energieopwekking. Een rij zonnepanelen op het dak maakt een woning duurzaam en is goed voor de portemonnee. De ener gierekening wordt lager. En het rende ment van zonnepanelen is hoger dan wat spaarrekeningen bieden. Zonnepanelen verdienen zichzelf in gemiddeld zeven jaar tijd terug. En wist u dat u de btw van 21 procent kunt terug vragen bij de Belastingdienst? Dat levert al honderden euro's op en verkort de terugverdientijd. Bezitters van zonnepanelen profiteren nog tot en met 2023 van de zogeheten saneringsregeling. De vergoeding die u voor eigen opgewekte stroom krijgt is daarmee gelijk aan de kosten van de stroom die u van het elektriciteitsnet haalt tijdens donkere dagen. Heeft u geen geschikt dak of komt u ruim te op het dak tekort? Dan zijn er volop mogelijkheden om eldersje zonne-energie op te wekken. U kunt panelen kopen op een andermans dak. Deelnemen is vaak al mogelijk vanaf één zonnepaneel. Zonnepanelen gaan ongeveer 25 jaar mee. U kunt dus nog jaren profiteren van gratis zonnestroom. Extra isolatie, HR++ glazen, een warm tepomp, zonneboiler, zonnepanelen of een nieuwe HR-ketel meefinancieren in de hypotheek met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) is sinds kort makkelijker. De NHG-voorwaarden zijn in de zomer versoepeld om te helpen bij het verduur zamen van woningen. Huizenkopers hoeven voortaan bij het aanvragen van een hypotheek met NHG alleen nog maar een overzicht aan te leve ren van hun plannen om energie te gaan besparen in het nieuwe huis en een kos- teninschatting per maatregel. Het aanle veren van allerlei offertes van leveranciers is voortaan niet langer nodig. Dat bespaart veel tijd in een toch al hectische periode. Wie zijn aangekochte woning wil verduur zamen, mag bijlenen tot 106 procent van de woningwaarde. Het geleende geld hoeft u niet meteen uit te geven. Dat mag 6 tot 24 maanden in bouwdepot blijven staan, afhankelijk van de voorwaarden van de geldverstrekker. Achteraf moet u wel met nota's kunnen aantonen dat het geld daadwerkelijk aan energiebesparende maatregelen is besteed. Bij de berekening van de financie ringslast mogen mensen met een mi nimum jaarinkomen van 33.000 euro tot maximaal 9000 euro aan kosten voor energiebesparende maatregelen buiten beschouwing laten. Sommige geldverstrekkers bieden ener giespaarders een groene - of duurzaam heidshypotheek aan. Ze geven eigenaren van energiezuinige nieuwbouwwoningen korting op het rentepercentage. Nieuwe duurzame huizen maakt hun beleggings portefeuille interessanter. Andere geldverstrekkers financieren alleen de kosten van de energiebesparen de maatregelen. Woningeigenaren krijgen dan alleen rentekorting op het deel dat ze lenen om hun energierekening te vermin deren. „Er zijn nog niet veel geldverstrek kers die deze optie aanbieden. De ontwik keling gaat traag", zegt Brigit Coppens van De Hypotheker Oss. Een korting van pakweg 0,2 procentpunt op de hypotheek moet niet de drijfveer zijn voor de aanschaf van zonnepanelen of een warmtepomp. Het meeste geld wordt terugverdiend via de lagere energiereke ning, zegt de hypotheekadviseur. Daar naast is het maatschappelijke aspect van belang. Uiteraard loont het vergelijken van de verschillende aanbieders. Dit kan veel voordeel opleveren, of het nou een groene hypotheek is of niet. De maximale hypotheek bedraagt nu nog 101 procent van de woningwaarde. Dat wordt op 1 januari 100 procent. Het meefinancieren van een gewone verbou wing wordt daarmee beperkt, maar niet onmogelijk. Coppens: „Het is een misver stand dat mensen volgend jaar niets meer mogen bijlenen. Een goede verbouwing, zoals een uitbouw of een betere keuken verhoogt namelijk de woningwaarde."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62