V A Zwart geld van oma Eendje lr 4 7 'Elk jaar een prijscheck om de overstap weer te wagen' WAARVAN AKTE OD De notaris T rancier je zo graag als klant wil heb ben dat die aanbiedt om naast een welkomstcadeau ook die opzegver goeding voor je te betalen. Tel uit je winst. Houd er wel rekening mee dat de welkomstpremie doorgaans pas na een jaar wordt uitgekeerd. Je maandelijkse voorschot kan dus ho ger zijn dan wat je onder de streep betaalt. Om te besparen moet je eerst even investeren. Energiecollectief Om na te gaan waar je het goed koopst je stroom en gas kunt inko pen, kun je de prijzen vergelijken op websites als gaslicht.com, energiele- veranciers.nl, energieprijzen.nl en energievergelijken.nl Maar vind je dat te veel gedoe of te ingewikkeld, dan is het slim om je - vrijblijvend - in te schrijven bij een partij die dat namens een grote groep klanten uit zoekt en regelt, zoals het Energiecol lectief van de Consumentenbond. Ruim een half miljoen Nederlanders gingen je daar al voor, van wie zo'n 90.000 in de afgelopen 12 maanden. En je hoeft er niet eens lid van de bond voor te zijn. Hier geldt: eendracht maakt macht. De Consumentenbond zegt in feite tegen de energieleveranciers: wij ver tegenwoordigen een groep van tien duizenden mensen die willen over stappen. Wie biedt de beste prijs? De partij met de scherpste tarieven wint de veiling. Vervolgens kun je op dat aanbod ingaan en overstappen. De nieuwe leverancier maakt dat voor jou uiteraard zo eenvoudig mogelijk, inclusief het opzeggen. Beste optie Inschrijven voor een collectieve energieveiling is vrijblijvend, dus je zit nergens aan vast. Dat is mooi, want de winnende leverancier is niet noodzakelijk jouw beste optie. Wie daadwerkelijk de voordeligste is, hangt namelijk af van je specifieke verbruik. Collectief inkopen bete kent tenslotte ook collectief bereke nen, dus op basis van gemiddeldes. Het kan dus goed zijn dat jouw ver- bruikspatroon beter aansluit op een ander aanbod. Jan Zandbergen uit Amsterdam koos bij zijn laatste overstap voor de toenmalige winnaar van zo'n veiling, leverancier Vandebron. „Die was goedkoper dan de voordeligste alter natieven van mijn eigen vergelijkin gen. Maar mijn zusje verbruikt bij voorbeeld veel meer dan ik en krijgt totaal andere offertes. Voor haar was Greenchoice de goedkoopste, die staat bij mij niet eens in de top tien." Wij kijken hoe we klanten een op lange termijn voordeel kunnen bieden Wil je op de hoogte blijven van de prijzen, dan kun je je vrijblijvend in schrijven voor alle energieveilingen. Ook organisaties als Vereniging Ei gen Huis, de ANWB en Sloop de Cri sis zijn hiermee actief. Toch hoefje niet altijd over te stap pen. Je kunt ook bij je huidige leve rancier naar een betere deal vissen. En overstappen mag dan lucratief zijn, volgens de Energiemonitor zijn consumenten over het algemeen wel tevreden over de dienstverlening van hun aanbieder. Wil je liever blijven maar toch be sparen, dan moet je goed rondneuzen wanneer je overeenkomst afloopt. Bekijk aanbiedingen bij concurren ten, maar ook deals die jouw nutsbe drijf aan nieuwe klanten biedt. Con fronteer je leverancier daarmee en vraag om een aanbod om jou als klant te behouden. Is dat niet interes sant genoeg, dan kun je alsnog ver trekken. PRAKTIJK Tientallen jaren was ze met haar attractie 'eendjes hengelen' een bekende ver schijning op kermissen in alle uithoe ken van het land. 'Oma Eendje' noemden de kinderen haar. Een gouden hart. Breekbaar in haar laatste jaren, maar niet voor de poes. Ooit werd ze beroofd, haar overvallers braken haar duimen. Maar ze gaf geen krimp en de rovers dropen af zonder buit. Nu is ze dood en begraven en moet haar erfenis worden verdeeld onder haar kinde ren. Die zijn verdeeld in twee kampen - ook al lemaal kermisklanten - die elkaar het licht in de ogen niet gunnen. Het ene kamp meldt zich bij mij met wat ze bij het opruimen van haar huis hebben gevonden: drie plastic zakken en een dikke envelop, boordevol bankbiljetten. Plus drie vuilniszakken met kleingeld. Later zal blijken dat alleen al in de vuilniszakken 25.000 euro zit en in de envelop 75.000 euro. Zwart geld, vermoeden ze. Ma was niet zo van de be lastingen, zegt een dochter. Ze willen het geld bij mij in bewaring geven. Ik zit daar niet op te wachten, maar vooruit. De envelop wordt ver zegeld, de vuilniszakken dichtgebonden en al les gaat in de kluis. Een dag later telt de bank het tot op de laatste cent uit en wordt het op de rekening van ons kantoor gestort, tot het mo ment waarop het onder de erfgenamen kan worden verdeeld. Zoals ik verplicht ben, meld ik de zaak bij de Financial Intelligent Unit, een politiedienst die ongebruikelijke financiële transacties on derzoekt. Of het ook tot een onderzoek is geko men, zal ik nooit we ten. Want daar doet de FIU, die een zwijgplicht heeft, nooit mededelingen over. Van de belas tingdienst hoeven ze evenmin problemen te verwachten, kan ik ze geruststellen. De fiscus legt geen boetes op aan nabe staanden die zwart geld erven. Wel zullen ze erfbelasting moeten betalen, maar daar lijken ze mee te kunnen le ven. Het andere kamp roert zich. Ma had veel meer geld, waar is dat? Nee, de problemen komen als het andere kamp in de familie zich roert en beide groe pen elkaar op mijn kantoor treffen. Zij beschul digen de vinders ervan dat ze stiekem geld hebben achtergehouden. 'Ma had veel meer! Waar is dat gebleven?' De verwijten vliegen over en weer, er dreigt zelfs even een handge meen en ik moet al mijn gewicht in de strijd gooien om de verhitte gemoederen te bedaren. Mopperend en onder zachte dwang verlaten beide groepen het pand, mij enigszins beverig achterlatend. Niemand neemt mij iets kwalijk - 'u doet ge woon uw werk, notaris' - maar onderling blij ven ze elkaar de tent uitvechten. Oma Eendje had vast wel geweten hoe ze dat moest oplos sen. —Johan Nebbeling woensdag 27 september 2017 GO ILLUSTRATIE VIJSELAAR EN SIXMA 44 Arie Spruit, Eneco Ook Martin Specken (48) uit Groningen hopt jaar lijks van de ene naar de andere leverancier. „Sinds enkele jaren heb ik op dezelfde datum in mijn agenda een terugkerende afspraak. Dat herinnert me aan het uitvoeren van de jaarlijkse prijscheck om de overstap weer te wagen. Op gaslicht.com vergelijk ik het beste aanbod met wat ik maandelijks betaal. De tarieven van gas en stroom liggen erg dicht bij elkaar, het voor naamste voordeel zit in de welkomstpremie. Daar kun je al snel een paar keer goed van uit eten!" Concreet zag hij de naam op de energiere kening de afgelopen jaren veranderen van Budget Energie naar Energie Di rect en vervolgens naar Nuon. Onder de streep daalden de kosten van 175 euro naar 156 euro per maand en sinds medio 2016 nog 141 euro per maand, terwijl het verbruik op hetzelfde niveau bleef. Nu is het weer zoeken naar de volgende deal. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk a Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51