tlwm 'I. IfJuU mil 6 GELD GOEDE RAAD Energierekening Waar je vroeger je een leven lang gas en licht van een vaste leverancier afnam, buitelen de energiebedrijven tegenwoordig over elkaar heen om jou als nieuwe klant binnen te halen. Blijf niet zomaar zitten waar je zit. Dan ben je een dief van je eigen portemonnee. i\ I i Ml 7 Je verlicht met een paar drukken op een knop je woonkamer, hebt met één draai aan je thermostaat een aangenaam kli maat en vertrouwt voor je warme avondmaal op een oven, fornuis of magnetron. De be schikbaarheid van stroom en gas in huis is zo vanzelfsprekend dat we er al lang niet meer bij stilstaan. Dat kun je beter wel even doen bij de maandelijks energierekening. Na tuurlijk is het verstandig de vaatwas ser of wasmachine in de daluren te laten draaien, maar je kan veel meer besparen door af en toe van energie leverancier over te stappen. „Dat doe ik elk jaar", zegt Jan Zand bergen (58) uit Amsterdam. „Mijn vaste lasten zijn minimaal, omdat ik telkens switch, ook van verzekerin gen en aanbieders van telecom, inter net en televisie." Prijsdaling Best slim, als we Saskia Bierling, woordvoerder van de Autoriteit Con sument Markt (ACM), mogen ge loven. „Consumenten die jaarlijks overstappen kunnen het meest be sparen." Zo wisselden in 20161,25 miljoen huishoudens van energiele verancier, tien procent meer dan in 2015, blijkt uit de Energiemonitor van de ACM. De prijs is de belangrijkste reden om over te stappen. Het bedrag dat een huishouden betaalt voor energie Consumenten die jaarlijks overstappen kunnen het meest besparen daalt al jaren: in 2016 was dat gemid deld 1.661 euro per jaar, ofwel zo'n 138 euro per maand. Vergelijk dat met 1.739 euro in 2015 en 1.782 euro in 2014. Alleen al een welkomstpremie kan bij een overstap honderden euro's schelen. Consumenten die al eerder eens van leverancier wisselden, ma ken daar bovendien een gewoonte van; inmiddels is 64 procent van de overstappers twee keer of vaker ge switcht. Die ontwikkeling ontgaat ook de energieleveranciers niet. Het gevolg is dat die weer met acties komen om klanten langer aan zich te binden. Denk aan een gratis slimme thermo staat (Eneco), een Media Markt Club- kaart (Essent) of oplopende korting voorvaste klanten (Nuon). „We investeren in langdurigere re laties", beaamt Anouk IJfs, woord voerder van Nuon. „Bijvoorbeeld met een spaarprogramma voor gratis pro ducten en een 'Blijven Loont'-kor- ting. En ondanks de welkomstpremie als aanbieding bij een éénjarig con tract, zien we dat veel klanten langer dan dat ene jaar blijven." „De energiemarkt is behoorlijk competitief', zegt Arie Spruit van Eneco. „Aanbieders beconcurreren elkaar vooral op prijs. Dat heeft voor een consument op korte termijn ef fect. Wij kijken vooral naar de lange termijn: we willen dat consumenten en bedrijven zo veel mogelijk duur zaam opgewekte energie gebruiken en ook in staat zijn om zelf te bespa- ren. Vanuit datzelfde idee kijken we hoe we klanten een langetermijn- voordeel kunnen bieden, bijvoor beeld door te helpen om slimmer met energie om te gaan." Opzegboetes Consumenten, leveranciers en de on afhankelijke toezichthouder zijn het in ieder geval eens: jaarlijks overstap pen is een goede zet voor je porte monnee. Maar voordat je losgaat op vergelijkingssites is het goed om te weten dat er nog wel zoiets bestaat als opzegvergoedingen, of eigenlijk opzegboetes. Want shoppen voor welkomstpremies is leuk, maar je be staande leverancier mag kosten in re kening brengen als je opzegt voordat de looptijd is verstreken. De hoogte van zo'n opzegvergoe ding hangt af van je huidige overeen komst en het overstapmoment en is vastgesteld door de ACM. Loopt je contract binnen anderhalfjaar af, dan mag de boete oplopen tot 50 euro. De maximale boete is 125 euro: voor overeenkomsten die nog langer dan 2,5 jaar duren. Let wel, het energiebe drijf mag dat voor gas én voor elektri citeit rekenen. Stap je voor allebei over, kun je dus het dubbele ver wachten. Dat kan een drempel zijn om over te stappen, maar dat is een kwestie van het financiële voordeel afwegen tegen dit nadeel. Bovendien is het goed mogelijk dat een nieuwe leve- VRAGEN& REACTIES Vervallen kinderbijslag voor 17-jarige oneerlijk Bijverdienen Gift of lening? woensdag 27 september 2017 GO Wie niet shopt is gek 44 —Saskia Bierling, ACM Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad @persgroep.nl. Vol gende week behande len we enkele vragen en reacties. Wat moetje allemaal regelen als je 18 wordt, was vorige week het onderwerp. 'Als je kind met 17 jaar aan een hbo- of universitaire opleiding begint, dan vervalt de kinderbij slag. Maar als je kind naar het mbo gaat, dan loopt de kinder bijslag wel door tot 18 jaar', schrijft Yvon Biemans. 'Dat is toch oneerlijk?' Ouders van mbo'ers krijgen inder daad langer kinderbijslag, maar hun kinderen hebben ook pas later recht op studiefinanciering: vanaf het eerste kwartaal nadat zij 18 jaar zijn geworden. Dus wordt een mbo-student op 2 ok tober 18, dan krijgt hij of zij pas in januari studiefinanciering. Minder jarigen die aan een hbo- of univer sitaire opleiding beginnen, krijgen direct studiefinanciering. 'Hoeveel mag je als student bij verdienen?', vraagt Erik Nijhof. Als je per of na september 2015 met een opleiding aan hbo of uni versiteit bent begonnen, mag je zoveel bijverdienen als je wilt. Wie een mbo-opleiding volgt of onder het oude studiefinancieringstel- stel valt, mag per kalenderjaar 14.215,75 euro bijverdienen, omdat je dan een basisbeursontvangt. 'Hoe werkt studiefinanciering als je een mbo-opleiding volgt?' wil Jeannette Kleinveld weten. Als je mbo niveau 1 of 2 doet, zijn basisbeurs, aanvullende beurs en reisproduct altijd een gift. Doe je mbo niveau 3 of 4? Dan worden de basisbeurs, aanvullende beurs en reisproduct pas een gift als je binnen 10 jaar je diploma haalt. Mbo'ers mogen 179,29 euro per maand voor hun studie lenen. Met de basis- en aanvullende beurs kan dat oplopen tot maximaal 599,27 euro per maand. Voor een uitwonende mbo-student is dat 807,29 euro. - Kaj van Arkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50