Christelijke scholen tegen griezelige Kinderboekenweek KINPER BOEKEN WEEK5 Wildplassende peuter (2) op de bon 'Politiek spookdebat' in de Eerste en Tweede 4 Het debat over de hoogte van de zorgpremie en het eigen risico is bijna niet te volgen. Terwijl de politieke partijen gisteren ruzieden over de kostenstijging, maakte verzekeraar DSW bekend dat zijn premie én eigen risico juist omlaag gaan. Zeven vragen over het zorgdoolhof. IPNSTeRS, Griezelen, spoken, geesten; hon derden christelijke basisscholen moeten er niets van hebben. Zij vinden dat de Kinderboekenweek haar doel compleet voorbijschiet. „We willen het lezen bevorderen, niet de kinderen bang maken", zegt Jeroen de Bruin, directeur van de Rotterdamse Heijberg- school. Natuurlijk, een beetje griezelen is prima, want angst is een emotie die ie- dereen kent. Maar de boeken die de Kinderboekenweek heeft geselecteerd, gaan deze scholen te ver. Spinnen Ondanks dat basisschool De Blin- kerd in het Zuid-Hollandse dorp Monster staat, laten ook deze lera ren 'Gruwelijk eng' aan zich voor bijgaan. „Wij gaan het wel hebben over bang zijn, maar dan bang zijn voor het gat waar je doorheen moet zwemmen in het zwembad, angst om naar de brugklas te gaan of angst voor spinnen. Heksen, mon sters en vampiers komen bij ons niet aan de orde", zegt directeur Huig Taal. „Vanuit onze christelijke identiteit vinden wij het gewoon niet passen om dat te promoten. Dat wordt vanuit de Bijbel ook ge zegd, dat je daar geen aandacht aan moet besteden." De scholen hebben zelf het thema veranderd, bijvoorbeeld in 'Spannend', of gaan aan de slag met 'Bibbers in de Buik', het thema van de Christelijke Kinderboekenweek. Die heeft 40 procent meer aanvra gen van scholen gekregen voor werkpakketten en moest zelfs bij bestellen. „We horen van scholen dat ze niet achter het thema van de Kinderboekenweek staan. Ze vin den dat griezelen te veel wordt ge cultiveerd. Even lekker griezelen, daar voelen ouders zich niet prettig bij", verklaart directeur Coen Ver boom. De boodschap van de Christelijke Kinderboekenweek spreekt som mige scholen meer aan. „Wij heb ben het thema een positievere draai gegeven. Iedereen is wel eens bang, maar dat hoeft niet, God zorgt voor je", al dus Verboom. Nor maliter werken zo'n 700 scholen met de boeken die in het christe lijke pakket zitten. Nu zijn dat er een kleine 1000. Flink meer dan Verboom had verwacht, want hij heeft in allerijl extra pakketten laten druk ken. Toch heeft de Kinderboeken week zelf nauwelijks kritiek gekre gen en doen ongeveer evenveel scholen mee als vorig jaar. „Inclu sief veel christelijke scholen", re ageert woordvoerder Job Jan Altena. „De ervaring leert dat veel kinderen via kinderboeken op een veilige manier kennis kunnen maken met angst en enge situaties." De Kinderboekenweek koos va ker thema's die op weerstand stuit ten. Zo haakten al in 2005 christe lijke scholen af op 'De Toveracade- mie', omdat ze zich niet wilden in laten met occulte praktijken. I Het demissionaire kabinet kondigde op Prinsjesdag aan dat iedereen er rekening mee moet houden dat de zorgpremie vol gend jaar 72 euro hoger wordt. Te gelijkertijd zou het eigen risico stijgen van 385 euro naar 400 euro. Dat laatste durfden de vier partijen die nu formeren over een nieuw kabinet niet voor hun re kening te nemen. Zij kwamen met een wetsvoorstel waarbij het eigen risico op 385 euro bleef, maar waardoor de zorgpremie volgend jaar met 9 euro extra stijgt. Dat was weer tegen het zere been van de andere partijen in de Tweede Kamer. Zij probeer den die premiestijging gisteren vergeefs van tafel te krijgen. Volgens DSW-directeur Chris Oomen omdat de kosten voor de zorg dit jaar lager uitval len dan gedacht. Daardoor hoeft Het is niet uit te leggen. Dit heeft een hoge graad van symboolpolitiek de premie volgend jaar minder te stijgen. „Het ministerie heeft de kosten voor de geestelijke ge zondheidszorg met zo'n 280 mil joen euro te hoog ingeschat. En de ziekenhuiszorg met zo'n 800 mil joen euro." Volgens minister Edith Schippers (Volksgezond heid) doordat zorgverzekeraars als DSW over recentere cijfers be schikken dan het ministerie. Ambtenaren moeten in de zomer al een schatting maken over de zorgkosten. Op basis daarvan wordt het bedrag berekend dat ie dereen in 2018 naar verwachting kwijt is aan zorgpremie. Dat be drag in de Miljoenennota is ech ter maar een richtbedrag. Verze keraars hebben tot november de tijd om zelf hun premie te bepa len. Volgens Oomen is het minis terie te negatief geweest over de stijgende loon- en prijsstijgingen in de zorg. Jazeker. Onder meer de verzeke- UDEN De 2-jarige peuter Mat- tias stond gisteren even in het middelpunt van de belangstel ling. Hij moest heel nodig plas sen en zijn opa liet hem uit pure noodzaak wateren tegen de ge vel van een bakkerij in Uden. De politie schreef een bon uit, maar die werd later weer inge trokken. Hennie van der Eist uit Uden was woest. Rond het middag uur stond hij met zijn klein zoon Mattias buiten de Plus su permarkt te wachten op zijn vrouw, die boodschappen aan het doen was. Mattias moest plots nodig plassen. Ophouden was geen optie. Dus opa zette hem tegen de gevel van de naastgelegen bakkerij en liet hem plassen. Dat werd opge merkt door een politieagent die een bekeuring van 140 euro uit schreef voor wildplassen. De kleine Mattias is net een paar maanden zindelijk. Vol gens oma Harriet van der Eist plast hij de laatste tijd wel drie keer per uur. „Ik weet ook niet waarom. Hij was net thuis nog naar de wc geweest. Maar ja, hij moest dus weer. Wat moet je dan? Hem in zijn broek laten plassen?" De bekeuring werd even later door de politie ingetrokken om dat 'er geen juridische mogelijk heid was om de opa een bekeu ring te geven voor het wildplas sen van zijn kleinzoon'. Volgens een politiewoordvoerder had het intrekken van de boete niets te maken met alle media-aan dacht. Koop nu je kaartje met kortingT"""'*" woensdag 27 september 2017 Reggie Naus De titels die de Kinderboekenweek voor dit jaar heeft geselec teerd voor de groepen 1 en 2,3 en 4 en 5 en 6 (vlnr.) Christelijke basisscholen heke len het thema van de Kinderboe kenweek 'Gruwelijk eng', die vol gende week woensdag begint. Ze vinden dat het kinderen on nodig bang maakt en dat boeken over geesten en spoken niet bij het geloof passen. Honderden scholen zijn overgestapt naar de Christelijke Kinderboekenweek. Ellen van Gaaien Rianne de Zeeuw Rotterdam GRUWELIJK ENG! 4 T/M 15 OKTOBER 2017 Zorgpremie stijgt. Nee, juist niet. Óf toch wél? Hans van Soest Den Haag De premie zou toch omhoog gaan? 2 Waarom gaat de premie dan toch omlaag? -Chris Oomen 3 Hoe kan dat? 4 Maar de verzekeraars rie pen eerder zelf toch ook dat de premie zou stijgen? Mattias met zijn oma en Opa. FOTOVANASSENDELFT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4