'Wisselgeld stop ik in een potje' 5 VOOR U mms// Mijn geld en ik ontvouwt zich al snel een collectief college whisky stoken. Over het gis tende graanbeslag waarin suikers worden omgezet in alcohol. Over de contactduur met de koperen ketel, dat de zuiverheid van het distillaat beïnvloedt. En over de eikenhouten vaten waarin de drank minstens drie jaar moet rijpen, maar die door veel fabrikanten helaas te vaak worden hergebruikt, gelijk reeds uitgemol ken theezakjes. Belangrijkste conclu sie: een goede whisky behaagt zowel de neus als mond. „De wisselwerking tussen geur en mondgevoel is heel belangrijk", onderstreept distillateur Lisanne Benus. Hoestsiroop Op dat eerste front valt vooral Jack Daniel's op. Het panel ontwaart in de complexe geur tonen van zowel hoestsiroop als houtzaagsel, zowel marsepein als modelbouwlijm. Ra zend interessant, maar met een flink je-moet-er-van-houden-gehalte. Glen Talloch is subtieler in de neus. En ook Jameson en Chivas Regal sco ren beter met respectief een ronde, lichtfruitige geur en een zacht citrus- en vanillebouquet met een miniem zweempje rook. Ook qua smaak staat Chivas Regal zijn mannetje, met de hoogste podi umplek als resultaat. De whisky valt licht op de tong, maar met een fijn toffeezoetje en een subtiele omlijs ting van malt. Johnnie Walker stelt daarentegen teleur: gesloten in de neus en te veel zoet en te weinig diepgang in de mond. Alleen The Fa- ONSPANEL mous Grouse doet het nog net wat slechter: een aardse stalgeur, bittere smaak, droog mondgevoel en vluch tige afdronk. „Een boring blend", oor deelt Jock. „In Glasgow zouden we zeggen: 'je moet nu heel snel een hond aan zijn gat likken om deze smaak te verdrijven'." Kroegpraat. Wat wil je ook, na zes glazen whisky op deze vroege och tend. „De kunst is om te spelen met mat, glans en het hoogteverschil. Dit sa menspel kan verbluffende resultaten opleveren. Ik moet bekennen dat ik door de jaren heen steeds meer ge voel krijg voor een mooie munt. Daar waar ik vroeger te veel informatie op een muntontwerp kwijt wilde, kies ik nu voor de kracht van eenvoud. Less is more." „Ik ben groot fan van Johan Cruijff. Toen hij stierf, ben ik online gaan zoeken naar informatie en ik kwam overal het bekende Ajax-shirt tegen. De rode balk op het witte shirt heeft mij geïnspireerd om die in mat en glans na te bootsen. Het idee voor een munt is dus op zijn sterfdag geboren. Ik werd daar zo enthousiast over dat ik het idee dezelfde avond nog heb uitgewerkt in een eerste schets." Ik heb ruim honderd boeken, maar heb er maar tien van gelezen „Ik werk al twintig jaar bij creatief bureau Today is Canday. De Konink lijke Nederlandse Munt is al vijftien jaar klant bij ons. De herdenkings- munten, die jaarlijks worden uitge geven, vertegenwoordigen altijd een oer-Hollands thema, zoals het huwe lijk van Willem-Alexander en Maxima, Rembrandt, Michiel de Ruyter, de molens van Kinderdijk en Max Havelaar. Ik merk dan dat ik erg trots ben op ons kleine landje en graag deze bijzondere onderwerpen op een positieve manier onder de aandacht wil brengen. Dat voelt heel waardevol." „Ik heb niets met papiergeld. Het is rationeel meer waard maar ik heb er emotioneel geen relatie mee. Terwijl munten veel meer themagedreven zijn en je persoonlijk kunnen raken." „Jazeker, al wordt het wel minder. En ik spaar ook bewust. Ik vind het leuk om met een briefje te betalen, het wisselgeld in munten te ontvangen en deze in een spaarpot te stoppen. Zo kan ik twee keer per jaar iets leuks doen van de gespaarde munten." „Vroeger kocht ik veel elpees en cd's, maar dat is alweer tien jaar geleden en sindsdien omarm ik het digitale tijdperk. Als ik nu iets moet noemen dan is het merk Apple en de bijbeho rende accessoires iets waar ik makke lijke geld aan kan uitgeven." „Ik denk mijn wielrenfiets. Na twaalf jaar niet te hebben gesport woog ik 117 kilo. Bij toeval heb ik ontdekt dat ik fietsen leuk vind en sindsdien ben ik minimaal twee keer per week op de wielrenfiets te vinden. Inmiddels weeg ik minder dan 100 kilo en krijg ik energie van lekker sportief bezig zijn." „Ik heb een boekenkast met meer dan honderd boeken. En ik moet be kennen dat ik er slechts tien van heb gelezen. En dat is al veel. Ik heb vaak het idee dat ik een boek moet hebben en koop het dan meteen in mijn en thousiasme. Vervolgens heb ik totaal geen tijd om te lezen en ligt het op de grote stapel bij alle andere ongelezen boeken. Slecht verhaal, hè? Maar voorlopig overwint het blije gevoel van de aankoop het nog boven de te leurstelling van het niet lezen." woensdag 27 september 2017 Hennie Bouwe (44) uit Sint- Oedenrode is de ontwerper van het officiële Johan Cruijff Vijfje. Hij geeft graag geld uit aan boeken en muziek. Jarry Popelier Wat is het geheim voor een mooie munt? Hoe kwam je op het idee van je Cruijff-ontwerp? —Hennie Bouwe Hoe is je liefhebberij voor munten ontstaan? Wat vind je mooier, munt- of papiergeld? Betaal je zelf nog cash? Waar geef jij het liefst je geld aan uit? Wat was je beste aankoop ooit? En wat was dan je grootste miskoop? Hennie Bouwe heeft niets met papier geld. FOTO WOUTER VAN ASSENDELFT Lisanne Benus (28) Fijnproe- vende distillateur van Kalk- wijck Distillers. Robin Berendsen (40) Derde generatie aan het roer van Slijterij Berendsen. Dennis Kok (26) Werkt in de slijterij tussen meer dan 1.000 verschillende whisky's. Thijs Klaverstijn (32) Blogger achter wordsofwhisky.com en een vat vol whiskykennis. z Jock Shaw (60) Vrolijke whis- kygek. Organiseert proeve- rijen via scotchandfolk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49