4 Whisky Een stormachtige herfst is het ideale seizoen voor een glaasje whisky bij de haard. Ons panel keurt zes bekende merken. Kleingeld Ranglijst Beste koffie in Arnhem APP Easyparkin Nederland Onderzoek Kleding komt niet uit de kast en ware whisky kenner heeft zo zijn handigheidjes om het spul in zijn glas te keuren. Met een pipetje wat water druppels toevoegen bijvoorbeeld; een beproefde methode om het bouquet goed los te laten ko men. Of het glas even omkeren met de handpalm erop om na te gaan of er zoete (lees: plakkerige) geur- en smaakstoffen zijn toegevoegd. De van oorsprong Schotse blindproef- kampioen Jock Shaw heeft echter wel heel opmerkelijke tactieken in zijn trukendoos. Halverwege de test trekt hij pardoes de trui over zijn neus om eens goed aan zijn borsthaar te snui ven. Het blijkt een poging om even de geurpapillen te resetten. Grijn zend: „Ik heb wat druppels ambergris opgedaan en dat neutraliseert uitste kend." Voltreffer Het was inmiddels al duidelijk dat de panelleden de klappen van de zweep kennen. In Slijterij Berendsen te En schede - al bijna zestig jaar een van 's lands beste drankzaken - proeven ze vandaag zes grootmachten in het whiskylandschap. De selectie laat zich omschrijven als het begin van een flauwe mop: vier Schotten (Chi- vas Regal, The Famous Grouse, Johnnie Walker en Glen Talloch), één Ier (Jameson) en één Amerikaan (Jack Daniel's) staan op de toog. Hoe wel er vele duizenden soorten Er zijn wel degelijk ook geweldige blends verkrijgbaar whisky verkrijgbaar zijn en het panel geen weet heeft welke merken er ge keurd worden, halen ze de verschil lende nationaliteiten er telkens feil loos uit. „Deze heeft de zachtheid van een Ierse whisky", oordeelt slijter Robin Berendsen als de Jameson op tafel komt. Touché. De zoveelste vol treffer. De zes behoren alle tot de blended whisky's. De categorie vormt de over grote meerderheid van het schap; niet in de laatste plaats omdat deze mengsels van verschillende distilla ten goedkoper en sneller geprodu ceerd kunnen worden dan de vaak complexer smakende single malts. „Maar er zijn wel degelijk ook gewel dige blends verkrijgbaar", stelt whis- kyblogger Thijs Klaverstijn gerust. Terwijl de glazen over tafel gaan, DE UITSLAG woensdag 27 september 2017 itfAES0\ CRESTED Het lekkerste kopje koffie drink je bij Jose phine Coffee in Arn hem. Dat vindt Misset Horeca, die deze zaak bovenaan de koffie top 100 van 2017 plaatst. Op plek 2 staat Talud9 uit Utrecht en op 3 De Tippe in het Drentse Vledder. miljard is de waarde van alle hightech-goe deren die Nederland in 2016 exporteerde. De grootste par- keerapp van Eu ropa is ook in ons kikkerlandje gearri veerd. EasyPark (gratis voor iOS en Android) belooft een geldbesparing, omdat de app je zelf waarschuwt als hij vermoedt dat je vergat de parkeeractie te beëindigen. Gemiddeld heeft elke Nederlander zo'n 170 kledingstukken in de kast hangen. Vijftig ervan, 30 procent, zijn in het afgelopen jaar niet gedragen. Dat blijkt uit een studie van de Hoge school van Amsterdam naar de 'kledingberg' die de consument thuis heeft. Voor het onder zoek werden vijftig kle dingkasten uitgemest. Fruitig met een zweempje rook Matthijs Meeuwsen De wisselwerking tussen geur en mond- gevoel is heel belang rijk. FOTOLENNEKELINGMONT 44 —Thijs Klaverstijn 2. Jameson, crested €29,99/70cl De fijne, ronde geur geeft weinig prijs. De smaak is meer uitge sproken: eerst lekker appelfris, daarna he laas net wat te droog, vlak en gra- nig. 4. Jack Daniel's, Tennessee €24,49/70cl De geur is complex (hout! kokos! lijm! si naasap pel!), maar komt hard binnen. De smaak is prima en met mooi zuurtje. 6. The Fa mous Grouse, smoky black €25,49/70cl Droog en saai. Een aardse stalgeur met bittere smaak en snel vervlogen af dronk. Weinig rook te bekennen. Geen aanrader. 1. Chivas Regal, 12 years €31,99/70cl Mooi in balans. In de neus ci trus- en va- nilletonen met een zweempje rook. In de mond net zo clean: subtiel zoet, zacht en maltig. Chapeau! 3. Glen Talloch, gold €22,99/70cl Een alle mans vriend. Zacht, subtiel rozijnig en zeer plezant van geur. De smaak laat punten liggen: een hint van drop, maar te weinig uitgesproken. 5. Johnnie Walker, black label €30,99/70cl Verdacht zoet (toege voegde geur-, kleur en smaakstoffen?), met een granige af dronk. Leuk in een cocktail, maar veel te weinig diepgang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48