1 2 3 3 Vileda WindoMatic AEG Window Cleaner WX7-60CE1 Karcher Window Vac WV 2 Premium o m v s-ï.'c' INZAMELING Dat kassabonnetjes in de bak met restafVal horen, is omdat ze een coa ting hebben die het papier onge schikt maakt voor hergebruik. Ook treinkaartjes mogen niet in de bak met oudpapier, omdat ze een eenma lige chipkaart met een kunststof laagje hebben. Hoe zit het met nietjes en paperclips? Verkerk: „Die kunnen wij er eenvoudig uit vissen." Ook en veloppen met een doorkijkvenster mogen bij het oudpapier. Oudpapier is de belangrijkste grondstof om nieuw papier te ma ken, vertelt Verkerk. In Nederland geproduceerd papier en karton be staat voor meer dan 8o procent uit gebruikt papier en karton. De rest is afkomstig van verse papiervezels uit hout. DS Smith Paper De Hoop produ ceert 360.000 ton papier per jaar op basis van 100 procent gerecycled oudpapier en karton. Hiervoor is 380.000 ton oudpapier en karton per jaar nodig. De rest is afVal. Nietjes en paperclips kunnen we er eenvoudig tussenuit vissen Het oudpapier en karton komt in balen van duizend kilo de fabriek binnen. Eerst worden de balen ver malen tot papierpulp. Dat gebeurt in een 'milkshake'-achtige machine, laat Verkerk zien. De balen vallen in een grote bak met water van 45 gra den Celsius. Onderin de bak zitten ronddraaiende rotoren. Hier wordt de pulp opgelost in water en komen de papiervezels los van elkaar. Het voelt aan als papier-maché. Grote zeven, zuiveren het grijsge- kleurde pulp van nietjes, paperclips, plastic, elastiek en plakband. Als er wit papier van gemaakt moet wor den, dan wordt de pulp ontinkt en gebleekt. Al gebeurt dat niet bij DS Smith Paper De Hoop in Eerbeek. De pulp gaat, vermengd met water, de papiermachine in. De verhouding bedraagt 1 procent papiervezel tegen over 99 procent water, legt Verkerk uit. „Water zorgt voor een zo gelijk matig mogelijke verdeling van de ve zels. Het papier moet overal even sterk zijn." Kilometer De pulp gaat over in een volgende zeef, terwijl het water wordt afge voerd en opnieuw gebruikt. Tijdens het proces verdwijnt steeds meer wa ter uit de pulp en krijgt het papier - dat in rap tempo door persrollen komt - de uiteindelijke verschij ningsvorm. Tijdens de laatste fase wordt het papier met stoom verhitte walsen gedroogd. Toch blijft altijd een bepaald percentage vocht in pa pier of karton achter. DS Smith Paper De Hoop in Eer beek beschikt over twee papierma chines van bijna vijf meter breed en ruim honderd meter lang: de ene ma chine maakt 550 meter papier per mi nuut, de ander machine bijna een ki lometer per minuut. Hiervan worden bij de golfkartonfabrieken onder meer kartonnen dozen, displays en trays gemaakt, zegt Verkerk. Denk aan dozen voor internetbestellingen, displays als presentatiemiddel, maar ook trays om zes biertjes te kunnen tillen tijdens een concert. Ons land staat bekend als oudpa- pierland, zegt Hielke van den Brink van Stichting Papier Recycling Ne derland (PRN). Deze stichting is op gericht door de Nederlandse papier en kartonketen en heeft als doel inza meling en het hergebruik van oudpa pier op een zo hoog mogelijk niveau te houden. „In Nederland recyclen we 87 procent van alle papier en kar ton." Qua papierrecycling behoort ons land bij de Europese koplopers. Dat wij goed inzamelen, heeft vol gens Van den Brink vooral te maken met de vele papierbakken in ons land en goede controles van gemeenten. Duizend kilo bont papier levert rond de honderd euro op. Nog belangrij ker: dankzij papierrecycling wordt elke boom zeven keer gebruikt. woensdag 27 september 2017 GO ger bovenaan de ruit, schakelt hem in en trekt de wisser lang zaam naar beneden. De wisser zuigt alle vuile water op waar door er niets op de grond terecht komt. De vijf ervaren ramen- lapper-testers zien er ondanks de goede re sultaten toch niet de toegevoegde waarde van in en houden het bij de oude ver trouwde spons. Bart Rost Vanaf €60 Maakt het beste streep loos schoon. Zit geen sprayfles bij, emmer sop blijft nodig. Vanaf €70 Het stilste apparaat in de test. Houder met het microdoekje is wat lastig te bevestigen. Vanaf €55 Gemakkelijk in elkaar te zetten. De accu gaat met 25 minuten het kortst mee. z> tf> z O O z O cc ca Marco Verkerk: „We komen de gekste dingen tegen tussen het papier." FOTO DESIREE SCHIPPERS Huishoudens zamelen met 1,9 miljard kilo meer papier in dan be drijven (1,6 miljard kilo). Toch daalt de huishou delijke inzameling van oudpapier de laatste jaren. Dat komt door ontlezing en digitalise ring. Zo'n 87 procent van alle papier en kar ton in Nederland wordt hergebruikt. Europees gezien scoren alleen Noorwegen en Zwitser land beter. Honderd procent herge bruik van oudpapier is onmogelijk, omdat 15 procent wordt gebruikt voor het maken van sa nitaire producten (zak doekjes), waardepapier, bewaarboeken en be hang. Deze kunnen niet worden ingezameld of gerecycled. 44 —Marco Verkerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47