Eindelijk af van lompe regenjas Vileda lapt de ramen het beste 115 kg <D O 3,5 miljard kg 2 ROLAND DUONG Drieluik afval Wat gebeurt er eigenlijk met al dat atval dat we gescheiden inzamelen? En hoe erg zijn al die verpakkingsmaterialen? Vandaag sluiten we af met aflevering 3 over papier. Column Hoeveel jassen heb je nodig? Sint Nicolaas had aan een halve mantel genoeg en ook die gaf hij weg. Maar hij woonde dan ook in het zonnige Klein-Azië, het huidige Turkije. Niet om afbreuk te doen aan de vrijgevigheid van de goed heiligman, maar op een plek waar de zon altijd schijnt, lopen mensen wel vaker half naakt rond en dat noemen we toerisme. In ons waterkoude kik kerland doe je minder snel afstand van je jas. Be halve dan de echte Volendammers. Die lopen het hele jaar zonder. Een import Volendammer die in koude tijden er wel één draagt, wordt smalend 'een jas' genoemd. De meeste Nederlanders hebben er vier nodig. Winter- zomer- en tussenjas. En dan nog een re genjas. Want regen hebben we hier. Van irritante motregen tot hemel verduisterende zondvloed. Gelukkig hebben we buienradar en weeralarm, zodat we niet meer worden overvallen door een stortbui. Maar veel buien blijven sluw on der de radar. En wat trek je aan als je regen ver wacht maar toch naar buiten moet? Vroeger had je maar één optie: het Agu re genpak. Wie is er niet mee opgegroeid? In een kunststof zakje met lus eraan zaten regenbroek en jas. Effectief, maar het zag er niet uit: meer een outfit voor krabvissers op de Barentszee. Ik wei gerde het aan te trekken en liet me liever nat rege nen. Maar die dekselse consumptiemaatschappij heeft serieus werk gemaakt van mijn huiver voor het lompe regenpak. Tegenwoordig kun je kiezen uit honderden regenjassen waarin iedereen zich de bionische man/vrouw kan voelen. Waar te be ginnen? kwam naar buiten met een prijzig jasje van Berg- haus. Een felblauw dun ding waar Paclite op staat. De jas was voor mij een verademing en niet alleen dankzij de ademende waterdichte stof. Ik draag hem nog steeds met veel plezier. Superlicht en wa terdicht, je propt hem in elke tas, rugzak. Superste- vig, heel weinig slijtage. Hij past over een andere jas, maar kan prima ook alleen worden gedragen als het niet kouder is dan 12 graden en je genoeg beweegt. Het meest onder de indruk ben ik van de capu chon. Deze kan je perfect stellen en dankzij een slim kapje heb je in de heftigste stortregens nog zicht. Geweldig! Dus altijd de capuchon checken bij de aanschaf van een regenjas! In de huidige tijd wandel je natuurlijk eerst het internet op voordat je iets koopt. Ik vind oppad.nl een goed startpunt voor alle soorten regenkleding, maar check ook outdoorgearlab.com. Deze site bespreekt ook mer ken die moeilijker verkrijgbaar zijn maar hun re- views geven veel nuttige informatie. Voor wie daar allemaal geen zin in heeft en ook niet te veel uit wil geven: Agu is met zijn tijd meegegaan en biedt voor schappelijke prijzen prima jasjes. Geheimtip: de poncho. Een onding, maar je voelt de regen veel minder, alsof je in een tent zit. En je broek blijft beter droog. Het regenpak van Agu was meer iets voor vissers op de Barentszzee PRIJSPEIL HIPHi W TEST 1,2,3 en paar verfom faaide kassa bonnen, een vel keukenpa pier met snot of een envelop met plastic bobbeltjes in de bak met oud papier? Het mag niet, maar kan af en toe gebeuren, weet Marco Verkerk van DS Smith Paper De Hoop, een papierfabriek in het Gelderse Eer beek. „Als mensen het de vol gende keer maar wél als rest afval beschouwen, want het hoort niet in de oudpapier bak." Ach, mensen gooien de vreemdste voorwerpen bij het oud papier, vertelt Ver kerk tijdens een rondleiding door de papierfabriek. Hij wijst naar een container die bestemd is voor deze 'stoorstoffen'. „We komen gekke dingen tegen. Van snoei- scharen tot bakstenen." Versleten Een Nederlander gebruikt jaar lijks zo'n 115 kilo papier en kar ton, blijkt uit cijfers van Stich ting Papier Recycling Neder land (PRN). Daarvan belandt circa too kilo in de bak met oudpapier. Hergebruik van 1.000 kilo oudpapier bespaart 3,3 bomen, aldus PRN. Dat is tussen de anderhalf en twee bomen per ge middeld gezin (vader, moeder en twee kinderen) per jaar. Al moet worden gezegd: de papierfabrikanten planten voor iedere gekapte boom, er wél een terug. Recycling leidt tot minder gebruik van nieuwe grondstoffen, reductie in het energie- en waterverbruik, min der uitstoot van CO2 en vermin dering van de afvalberg. In te genstelling tot glas zijn papier en karton niet eindeloos recy clebaar: na zo'n zeven keer re cyclen is een papiervezel ver sleten. Pizzadoos Schoon en droog, is de vuistregel als het gaat om de inzameling van oud papier en -karton. Om misverstan den te voorkomen: karton is dik pa pier. Schoon betekent zonder voed sel- en verfresten of vetvlekken. Dus pizzadozen horen bij het restafval. En droog betekent niet doorweekt, een beetje regenwater kan geen kwaad. Grote kartonnen dozen mogen in de papierbak, mits in stukken gesne den: ze kunnen de ingang van de bak blokkeren. Kartonnen koffiebekers en drink- pakken (yoghurt, melk) mogen weer niet in de bak met oudpapier, omdat er een plastic of aluminium laagje in zit. Ook voor geplastificeerd papier geldt: gooi het in de bak met restaf val. Wie twijfelt kan de scheurtest doen: Scheurt het niet goed, dan is het restafval. Glossy's van dik glan zend papier mogen wél bij het oud papier. woensdag 27 september 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Je kunt zomaar een overlevingswinkel binnen stappen zoals ik vijftien jaar geleden deed. Ik Reageren? roland.duong@persgroep.nl GO September fruitmaand! Tijd om een appeltje te schillen. Elstar appels 1,5 kilo Jumbo €2,89 Albert Heijn €2,99 Plus €2,99 Gefu 3 in 1 appelschiller Bol.com €23,95 Knivesandtools €27,90 Kookexpert.nl €28,90 (incl. verzend kosten) Alessi Cactus fruitschaal (rvs, 21cm) Servies-expert.nl €76,05 Bol.com €80,- Flinders.nl €80,- (gratis verzen ding) Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van elektrische raamwissers. Ramen lappen is meestal een ondank baar klusje. Eerst moet je aan de slag met een keukentrapje en emmer sop. Ben je eenmaal uit- gekliederd, blijkt het re sultaat toch weer niet helemaal streeploos te zijn. Karcher bracht naar eigen zeggen en kele jaren geleden de oplossing: een elektri sche raamwisser die het water van de ramen zuigt. Nooit meer last van een waterballet en strepen op de ramen. Momenteel maken zo'n vijf fabrikanten een 'wonderwisser'. De Consumentenbond nam ze alle vijf onder de loep. De apparaten wer ken simpel. Eerst zeem je het raam in. Dat kan met een spons en emmer, toch nog een beetje geklieder. Een aantal wissers komt met een sprayfles met daarop een inzeper. Na het inzepen van de ruit zet je de ruitenreini- Als het papier maar schoon en droog is Jeroen Kreule kilo papier en karton gebruiken alle Nederlanders jaarlijks bij elkaar Een Nederlander gebruikt jaarlijks zo'n papier en karton... ...daarvan belandt circa in de bak met oudpapier O O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46