SP: Noord-Beveland respecteer Kustvisie 9 De aanleiding is het nieuwe plan voor de Zeeuwse Lagune, vier ei landjes met bebouwing in het Veerse Meer, bij de Veerse Dam. Daarover beslist de gemeenteraad van Noord-Beveland op 4 okto ber. Diezelfde dag beslist de raad ook over de Kustvisie, waarin staat dat op de Veerse Dam 'extra verblijfs- recreatieve ontwikkelingen (in clusief bebouwing) zijn uitgeslo ten' en dat 'de vrije blik op Veere' gewaarborgd moet blijven. Het plan voor de Zeeuwse Lagune is daarmee in strijd. De Kustvisie wordt pas regel als ze is opgenomen in het ontwerp- omgevingsplan van de provincie dat begin volgend jaar van kracht wordt. Volgens de SP is de geloof waardigheid van de Kustvisie en de provincie in het geding als par tijen die de uitgangspunten onder schrijven toch nog snel bouwplan nen toestaan die ermee in strijd zijn. Ze vraagt wat Gedeputeerde Staten kunnen doen om dat te voorkomen. Volgens de SP is de geloofwaardigheid van de Kustvisie en de provincie in het geding OPEN DAG orde in de chaos te scheppen. Om te vertellen dat het om een ver denking gaat." En, zegt ze met na druk, 'wij zoeken ook naar bewijs dat een verdenking niet waar is, dat iemand onschuldig is'. Van der Ploeg geeft regelmatig geen toestemming om een wo ning binnen te vallen. „Pas nog wilde de politie drie panden in. Voor twee gaf ik toestemming, voor het derde niet. Het derde was alleen een adres waar de verdachte zijn post naartoe liet opsturen. Daar woont een gezin dat niets met de zaak te maken heeft." Ge woon aanbellen heeft haar voor keur. „Want een politie-inval zorgt vaak voor een trauma bij de achterblijvers. Een groot trauma." Sinds anderhalfjaar is ze rech ter-commissaris. Ze was dat ook van 2002 tot 2004. Het valt haar op dat de politie in vergelijking met die periode correcter optreedt. Ze komt nooit in een woning waar van ze denkt dat de politie daar dingen deed die niet mogen. „De politie handelt hartstikke goed. Wat dat betreft was ik destijds toch wel iets anders gewend." Ze overlegt ook wel eens met andere collega's als ze met iets bij zonders wordt geconfronteerd. Dat deed ze enige tijd terug toen een Zeeuw verdacht werd van ter rorisme. „Dat is zo'n specifiek ter rein. Dan bel ik iemand op die daar vaker mee te maken heeft." Als rechter-commissaris hoort ze ook getuigen. Die worden aan gedragen door het OM en de advo caten. „Ik kan ook zelf besluiten dat ik iemand wil horen. Als een verdachte bij aanhouding zeer overtuigend zegt dat hij echt on schuldig is, laat ik wel eens zo snel mogelijk getuigen komen om te horen of het verhaal klopt." Maar verder vindt ze dat een RC op ge paste afstand van een onderzoek moet staan. „Ik houd toezicht, ik ben geen onderzoeksrechter." Ze moet zo nu en dan vroeg op staan omdat de politie vaak rond zes uur in de ochtend een woning binnenvalt. Dat is het moment dat een verdachte slaapt en snel kan worden overmeesterd. De RC gaat niet over de manier waarop agen ten naar binnen gaan. „De politie maakt een veiligheidsanalyse. Soms moet ik ook wachten tot al les veilig is. Maar het komt ook voor dat ik samen met de politie kan aanbellen en zeg dat er een huiszoeking volgt. Dat is niet altijd mogelijk, maar als het kan is het voor iedereen prettig. Het voor komt veel onnodige stress en emotionele en materiële schade." Ze maakt veel huiszoekingen mee en weet maar al te goed wat de gevolgen zijn voor familieleden van verdachten. „Die weten soms helemaal van niets. Die weten niet dat pa achter zijn computer met kinderporno bezig was. Of dat hij iets anders doet als hij zegt dat hij gaat biljarten." Ze maakt dan ook mee dat een gezin ontredderd ach terblijft nadat de verdachte ge boeid is afgevoerd. Niet alleen om dat de familieleden van niets wis ten en nu beseffen dat hij mogelijk een crimineel is. Maar ook omdat de woning soms in een puinhoop is veranderd. Zeker als de politie vermoedt dat de verdachte een vuurwapen heeft, wordt vaak via het raam binnen gevallen. Dan wordt niet omzichtig omgespron gen met bloempotjes en fotolijst jes die in de weg staan. „Dan is het wel zo prettig dat ik er ben om wat DANCE OF IRELAND Bestel uw tickets op pzc.nl/theater woensdag 27 september 2017 De SP is bang dat vlak voor de Kustvisie van kracht wordt er nog plannen voor kustbebou- wing worden doorgedrukt. De Statenfractie van de partij vraagt het dagelijks provincie bestuur dat te voorkomen. Ernst Jan Rozendaal Kamperland -inval zorgt vaak oot trauma' De rechtbank in Middelburg zet zaterdag 30 september haar deuren open voor het publiek. Bezoekers kunnen van 11.00 tot 16.00 uur onder meer een nagespeelde zit ting bijwonen, het cellencom plex bezoeken of in toga op de foto. Daarnaast presente ren veel andere organisaties, waaronder het Openbaar Mi nisterie en Stichting Vluchte lingenwerk, zich aan het pu bliek. Rechter Nicolette van der Ploeg vertelt in bijgaand in terview over haar werk. Als rechter-commissaris in straf zaken speelt zij op de achter grond een cruciale rol binnen het justitieel systeem. Nicolette van der Ploeg: „Pas nog wilde de politie drie panden in. Voor twee gaf ik toestemming, voor het derde niet." fotorubenoreel IRISH SONG. MUSIC A- DXNCF. Het mooiste aanbod voor een avondje uit! Tot 20,- korting op alle rangen Tot 20,- korting op alle rangen 16,50 korting op alle rangen Tot 20,- korting op alle rangen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37