II 8 RECHTER-COMMISSARIS NICOLETTI Man beschoten inVlissingen, politie zoekt getuigen De rechter commissaris is de poortwachter in het juridisch systeem Zij beslist onder meer of een telefoon mag worden afgetapt en de politie een woning mag doorzoeken. Kijk snel op DELTA.nl/niettezuinig Het incident vond in de nacht van vrijdag op zaterdag plaats aan de achterzijde van het pand van Bakker Tuilenaar. De dader zou vanuit de Bosjeslaan aan zijn komen lopen en liep naar de Bloemenlaan. Vervol gens schoot hij bij het pand van de bakker op de andere man. Na het in cident rende de dader weer weg in de richting van de Bosjeslaan. Het slachtoffer, die vermoedelijk niet gewond is geraakt, nam geen contact op met de politie. Het slacht offer zou een getinte man zijn, van 1,75 meter lang, circa 24 jaar oud. De man droeg donkere kleding en een donkere pet. Van de dader is enkel bekend dat hij donkere kleding droeg en een capuchon op het hoofd. De politie heeft van de schietpartij enkele sporen veiliggesteld. Ook zijn er verschillende getuigen van het in cident gehoord, maar de politie komt graag in contact met het slachtoffer of andere getuigen. Het verblijf in een ge vangenis maakt heel veel kapot. Als je veertien dagen of lan ger in voorarrest zit, kun je je baan en je relatie kwijt raken. Bovendien weet de hele buurt dat je vastzit. Het heeft een onomkeerbaar effect op je leven. Dat besefik heel goed. Maar soms is het nodig dat iemand zo lang of nog langer in voorarrest zit." Nicolette van der Ploeg is rech- ter-commissaris (RC) bij de Mid delburgse rechtbank en beslist bijna dagelijks of iemand wel of niet in voorarrest blijft. Als ze ver moedt dat een verdachte mogelijk nogmaals een misdrijf gaat plegen is het voor haar simpel. Dan ver lengt ze het voorarrest. Maar dan moet zij of hij wel verdacht wor den van iets ergs. „Bijvoorbeeld drugshandel, kinderporno of een geweldsmisdrijf" De RC is de poortwachter in het juridisch systeem. Ze heeft een aantal belangrijke taken. Zij is het die beslist of de politie een te lefoon mag aftappen en een huis zoeking doen. „Dat zijn echte grote inbreuken op de privacy. De politie en de officier van justitie moeten met een goed verhaal ko men voor ik instem. Ik geef nooit toestemming om iemands tele foon voor onbepaalde tijd af te luisteren. Wel voor maximaal vier weken. Als politie daarna nog lan ger wil aftappen, moet er een goede reden zijn om dat te doen." Dat geldt ook voor het opvragen van iemands telefoongegevens zodat de politie kan zien waar de verdachte is of was. Ze verzekert dat ze regelmatig geen toestem ming geeft om te tappen, een tap te verlengen of die gegevens op te vragen. „Maar in drugsonderzoe ken komt het voor dat er vele maanden wordt meegeluisterd met alle telefoongesprekken." Ook een huiszoeking is een hele zware inbreuk. Zo zwaar dat zoiets altijd onder verantwoorde lijkheid en leiding van een RC plaatsvindt. „Bedrijven doorzoe ken, daar ga ik niet over. Maar als tijdens een doorzoeking in een loods een bed wordt gevonden, waar bijvoorbeeld een hennepte- Wij zoeken ook naar bewijs dat een verdenking niet waar is, dat iemand onschuldig is Ier slaapt, dan zal de politie direct stoppen en mij waarschuwen. Dan zien we het niet meer als het doorzoeken van een bedrijf maar als een woning." PZC ONLINE "Hij lag onder een deken en bewoog. Toen heb ik gescho ten, omdat ik niet wist wat hij aan het doen was. Hij keek me niet aan", zegt marinier. woensdag 27 september 2017 'Een politie voor een gr De recherche doet onderzoek naar een schietincident dat afge lopen weekend plaatshad aan de Singel in Vlissingen. Een nog on bekende man zou daarbij meer dere keren beschoten zijn door een eveneens onbekend persoon. Eldridge Pentury Vlissingen Wie meer weet, kan bellen met 0900-8844. Of via het Politie WhatsApp 06-1220 7006. Anoniem melden kan via: 0800-7000. FACEBOOK Dagelijks publiceren we de laatste nieuwtjes uit Zeeland op Facebook. Ook komen er mooie lezersfoto's voorbij en opvallende nieuwsvideo's. Ook plaatsen we er het laat ste nieuws uit binnen- en bui tenland. Heeft u een mening over het nieuws, dan kunt u een reactie plaatsen onder onze berichten. De beste fa- cebookreacties van lezers plaatsen we met regelmaat op deze plek in de krant. Intussen volgen al zo'n 29.000 mensen onze facebookpagina. Like de PZC op Facebook en deel je mening over het laatste nieuws in Zeeland. facebook.com/depzc ONLINE TOP-5 Deze berichten werden giste ren het vaakst gelezen op onze website, PZC.nl: 1. Mosselkweker vist grote schildpad op uit Ooster- schelde 2. Politie redt huwelijk bruids paar na pech op A58 3. Tukkie in de tunnel, mag dat niet? 4. Criminaliteit neemt toe in en rond Kapelle 5. Politie trekt boete wildplas- sende kleuter in Emile Calon Middelburg Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie TWITTER Tonny van der Meer @TonnyvdMeer In Den Haag vonden gisteren getuigenverhoren plaats van mariniers die in 1977 betrok ken waren bij de treinkaping bij De Punt. De zaak is aange spannen door nabestaanden van de twee omgekomen ka pers. Zij stellen de Neder landse staat aansprakelijk voor de 'executies'. In totaal worden er elf mariniers ver hoord. Nu de eerste 4 maanden verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36