Erfgoeddag: terug naar de Middeleeuwen Geen vervolging wegens fraude bij Stichting Wijk Dauwendaele Barbus Conchonius niet op zoek naar ander onderkomen 7 Nog geen jaar geleden vierde Barbus Conchonius haar 70ste verjaardag met een open dag. Maar volgend jaar bestaat de Middelburgse aquariumclub niet meer. Het aquarium heeft een prominente plaats in huize Den Hollander aan Het Zanddorp in Middelburg. En dat blijft ook zo als Barbus Concho nius (de latijnse benaming voor 'prachtbarbeel') volgend jaar ter ziele is, benadrukt Nella Den Hol lander. De grande dame van de aquariumvereniging is meer dan veertig jaar lid, waarvan ruim drie decennia als bestuurslid. Ze was lange tijd voorzitter en is de laatste jaren vice-voorzitter. De teloorgang van de club gaat Nella Den Hollander aan het hart. Maar als ze eerlijk is, zat het er al langer in. De club had het nog wel een paar jaar volgehouden als de gemeente Middelburg de huur niet had opgezegd. Het gemeen tebestuur wil de voormalige school, tot dit voorjaar ook het onderkomen van Volkssterren wacht Philippus Lansbergen, vol gend voorjaar verkopen. „Op zoek gaan naar een nieuw clubhuis heeft niet veel zin. We hebben nog krap dertig leden, van wie de meesten boven de zeventig zijn. Er zijn wel twee jeugdleden, maar echt animo onder jongeren is er niet." Als de 79-jarige Nella 'tien jaar jonger was', had ze zich nog wel sterk gemaakt voor een doorstart. Of ze veel kans had gemaakt, be twijfelt ze. „De mensen hebben geen geduld meer. Ze willen nog wel een aquarium, omdat ze de kleurenpracht van de vissen mooi vinden. Maar als het onderhoud of de verzorging van vissen en planten teveel moeite kost, gaat de bak zonder pardon de deur weer uit", weet ze. Vroeger sloten mensen zich bij een aquariumvereniging aan om kennis te delen en vissen en plan ten te ruilen. Nu denken ze alles wel te kunnen vinden op inter net. „Op internet is ook echt veel te vinden, maar je voelt niets bij die informatie. Bij de vereniging leer je ook om te gaan met tegen slag. En tegenslagen heeft elke aquariumliefhebber: je bent wel met de natuur bezig." Je bent als aquariumhouder wel met de natuur bezig Den Hollander ziet in de erva ring van anderen een goede reden om lid van een vereniging te zijn. „Alle problemen die je als aquari umhouder kunt tegenkomen, hebben leden die langer bij de club zijn al eens opgelost. Daar kun je van profiteren." Secretaris Jan van der Knijff (61) snapt die redenering. Hij overweegt daarom zich volgend jaar bij een van de twee overblijvende aquari umverenigingen - in Kapelle of Terneuzen - in te schrijven. Voor Van der Knijff staat vast dat Barbus Conchonius 'de digi tale snelweg heeft gemist'. „Je moet je tegenwoordig goed pre senteren op internet en actief zijn op sociale media. Onder onze ou dere leden was daar geen aan dacht voor", analyseert de secre taris. Een afscheidsfeestje of een laatste open dag zit er niet meer in, melden beide bestuursleden. Van der Knijff: „Er zijn wat aqua- riumbakken kapot gegaan en ons clublokaal is al half ontmanteld. Daar kunnen we geen mensen meer ontvangen. Een etentje voor bestuursleden en vrijwilligers eind dit jaar en dan trekken we de deur achter ons dicht." Nella Den Hollander weet nog niet of ze wel zin heeft in zo'n etentje. „Het doet toch pijn dat de vereniging straks niet meer be staat. Maar misschien moet ik daar niet aan denken. Gewoon de kameraadschap uit het verleden en de mooie herinneringen koes teren." OOSTKAPELLE Op drie locaties op Walcheren wordt zaterdag 30 september Erfgoeddag in het Land schap gehouden: bij Museum Terra Maris en Camping Ons Buiten in Oostkapelle en bij Buitenplaats Ter Hooge in Middelburg. Bij Terra Maris aan de Duinvliet- weg 6 in Oostkapelle is het depot open. Alles wat niet in het museum tentoongesteld wordt, staat in het depot. Bezoekers kunnen daar met de conservator een kijkje nemen van 13.00 tot 17.00 uur. Inschrijven kan bij de balie van het museum. Prijs: toegangsprijs museum. Fruit staat in het middelpunt op Camping Ons Buiten. Oude fruit- rassen zijn te zien en deskundigen vertellen erover. Ook staat bij Ons Buiten een mobiele fruitpers waar iedereen - mits aangemeld - eigen (hoogstam)fruit kan laten persen tot sap. Locatie: Aagtekerkseweg 2a, Oostkapelle. Tijd: van 10.00 tot 17.00 uur. Gratis toegang. Buitenplaats Ter Hooge in Mid delburg werd voor het eerst ge noemd in 1289. Geïnteresseerden kunnen zaterdag een excursie vol gen naar het landgoed van 13.00- 14.00 uur of van 15.00-16.00 uur. In schrijven is verplicht en kan via 0113-230936. Na inschrijving wordt de verzamellocatie gedeeld. Prijs: vrijwillige bijdrage. Het oude bestuur van de Stichting Wijk Dauwendaele wordt niet vervolgd wegens fraude. De politie heeft het onderzoek geseponeerd omdat fraude niet is vast te stellen, aldus een woordvoerder. Volgens haar is de boekhouding namelijk 'in het geheel niet op orde'. Penningmeester Saskia Jong van het nieuwe bestuur vindt het te leurstellend dat de politie het on derzoek staakt. Ze was al bang dat het zover zou komen. Want ze kreeg van het oude bestuur van de stichting 'een tas met bonnetjes' toen ze begin dit jaar aantrad. „Daar was geen touw aan vast te knopen. Maar op deze manier kom je er dus wel mee weg. Gewoon geen boekhouding bijhouden." Enkele maanden geleden deden Jong en andere nieuwe bestuurs leden aangifte tegen het vorige be stuur. Er zou in één jaar tijd 13.000 euro van de rekening zijn verdwe nen. Jong zegt dat ze niet met wrok achterom kijkt. „We zetten een dikke streep onder het verle den en richten ons op de toekomst. We willen leuke dingen organise ren en moeten nu maar zien hoe we aan geld voor activiteiten ko men." Oud-voorzitter Ton Veld man zei eerder al tegenover deze krant het onderzoek met vertrou wen tegemoet te zien. De politie stelt dat er te weinig toezicht is geweest op de boek houding. Wethouder Saskia Szara- finski zei enkele maanden geleden dat de gemeente vragen had of al les klopte, maar toen bleek dat de subsidievoorwaarden niet waren overtreden. „Voor ons was er geen aanleiding actie te ondernemen." woensdag 27 september 2017 Aquariumvereniging kopje onder René Hoonhorst - Nella Den Hollander De politie kan niet vaststellen of het oude bestuur van Stich ting Wijk Dauwendaele fraude pleegde. De boekhouding is na melijk niet op orde. Emile Calon Middelburg A In het aquarium van Nella Den Hollander zitten vooral bloedvlektetra's en andere zalmpjes. fotorubenoreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35