5 ii Geld voor kustvogels ffö DELTA Oud-leerling CSW zou trainingskamp terroristen hebben bezocht Het Openbaar Ministerie denkt dat een 22-jarige man uit Middelburg een Syrië ganger is en banden heeft met een terreurgroep. Morgen staat hij terecht. volledige installatie Kijk snel op DELTA.nl/niettezuinig ,Hij wilde vechten tegen dictator Bashar al-Assad Er is geen enkel concreet bewijs dat R.Z. uit Mid delburg een Syriëganger is, aldus zijn advocaat Bart Nooitgedagt. Toch staat de 22-jarige Middelburger mor gen voor de rechtbank omdat het Openbaar Ministerie hem daarvan verdenkt. De oud-leerling van het CSW zou in 2012 of 2013 een trai ningskamp hebben bezocht van Isla mitische Staat (IS) of Jabhat al- Nusra, een organisatie die gelieerd is aan Al Qaida. In oktober vorig jaar probeerde hij volgens het OM op nieuw naar Syrië af te reizen. Tij dens die poging werd hij in de trein in Duitsland aangehouden. De Middelburger is, voor zover be kend, de eerste Zeeuw die verdacht wordt van het uitreizen naar Syrië. Hij zit nu al bijna een jaar in de extra beveiligde penitentiaire inrichting Nieuw Vosseveld bij Vught. Daar worden meerdere Syriëgangers vast gehouden. Volgens zijn raadsman is het een 'hard gelag' voor Z. om in Nieuw Vosseveld te zitten. „Het gevangenisregime daar is bijzonder zwaar." Nooitgedagt benadrukt dat zijn cliënt alleen maar verdacht wordt van het uitreizen naar Syrië en toch te maken heeft met dat strenge regime. De Middelburger verscheen de af gelopen maanden verschillende ke ren voor de rechtbank. Het ging dan om tussentijdse zittingen, waarbij werd gekeken of het voorarrest kon worden verlengd. Het OM vroeg consequent om verlenging omdat het niet wil dat de Middelburger vrij over straat loopt in afwachting van zijn proces. De rechtbank ging daar steeds in mee, onder meer omdat de man tot nu toe geen afdoende ver klaringen gaf waarom hij in 2012 of 2013 in het grensgebied van Turkije met Syrië zou zijn geweest. Er is daar geld van zijn rekening opgenomen en er zijn signalen van zijn telefoon vastgelegd. Nooitgedagt weet nog niet of zijn cliënt morgen wel gaat praten tegen over de rechters. „Daar hebben we nog overleg over." Maar hij herhaalt dat zijn cliënt geen banden heeft met een terroristische organisatie. Moeder De moeder en de broer van de ver dachte verklaarden tegenover de po litie dat Z. wel in Syrië was. De raadsman zei eerder dat ze daarvoor geen bewijzen hebben en dat ze ver keerde conclusies trokken uit wat zijn cliënt hen vertelde. Zijn moeder vertelde in februari aan deze krant dat haar zoon 'een goede jongen is en zeker niet geradi caliseerd'. Ze zei toen ook dat hij in 2012 of 2013 in Syrië was en wilde strijden tegen het onrecht. „Sinds de Arabische Lente is hij begaan met het lot van Syrië en de Syriërs. Hij wilde vechten tegen dictator Bashar al-Assad en bezocht een trainings kamp in Syrië, volgens mij van het Vrije Syrische Leger. Daar werkte hij vooral aan zijn conditie en leerde hij ook omgaan met wapens. Maar hij deed daar niets met explosieven. Dat weet ik zeker." Toen hij ruim twee maanden in dat kamp zat, werd vol gens haar gesproken over het sa mengaan van 'zijn' organisatie met een ander. „Daar had hij geen zin in. Daarom vluchtte hij op een nacht en liet hij alles achter. Ook zijn pas poort. Hij is vervolgens via Aleppo lopend naar de Turkse grens ge gaan." Ze zei ook: „Hij is gewoon een goede jongen die (psychische) steun nodig heeft om vooruit te komen." Volgens haar is hij makkelijk beïn vloedbaar en heeft hij weinig zelf vertrouwen. „Maar met wat steun komt hij er wel." Ze sprak de hoop uit dat justitie en de rechters zien dat ze niet te maken hebben met een geradicaliseerde fanatiekeling, maar met iemand die zoekend is. Ze kon niet vertellen waarom hij vorig jaar probeerde terug te keren naar Syrië. Het proces begint om 09.00 uur. Dat is de doelstelling van het pro ject Rust voor Vogels, Ruimte voor Mensen in de Zuidwestelijke Delta. De provincie ondersteunt het project met 210.000 euro. Daarvan De provincie ondersteunt het project met 210.000 euro vincie nam namelijk als partner deel en dan mag je van Europa an dere partners niet zomaar subsi diëren. Daarom is Zeeland nu geen partner meer maar co-finan cier. In Nederland wordt in totaal 17,5 miljoen euro uitgegeven aan Rust voor Vogels, Ruimte voor Mensen. Er zijn 23 partners waaronder waterschappen, na tuurorganisaties en overheden. Het project loopt tot eind 2023. wordt 25.000 euro 'in natura' verstrekt, in de vorm van uren on dersteuning aan Het Zeeuwse Landschap en Vogelbescherming Nederland. Het provinciebestuur van Zee land trok het geld voor het ook door Europa ondersteunde kust- vogelproject vorig jaar al uit, maar dat bleek nog niet zo eenvoudig te zijn. De pro- V-A woensdag 27 september 2017 Proces Middelburgse 'Syriëganger' - De moeder van R.Z. Emile Calon Raadsman Bart Nooitgedagt. „Er is geen enkel concreet be wijs." FOTO EVERT ELZINGA Kun je de omstandigheden voor broedende, rustende en foeragerende vogels verbete ren en tegelijkertijd stimuleren dat mensen van de vogels genieten zonder ze te versto ren? Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tureluur. Nu de eerste 4 maanden vanaf ^5© p/mnd verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33