19471957 1957 1967 1967 1977 19771987 1987 1997 1997 2007 ZEELAND 25 Oranje-bondscoach Dick Advocaat is vandaag 70 jaar geworden 2007 2017 Bondscoach Dick Advocaat viert vandaag zijn 70ste verjaardag. De Hagenaar is, zoals bekend, niet van de polonaises en feestjes. Maar, zeven mensen die hem van dichtbij meemaakten, halen toch herinneringen op aan zeven decennia Advocaat. „Dick verwacht loyaliteit, eerlijkheid en inzet.' Jaap Advocaat, broer Aad de Mos (70), jeugdvriend en ex-ploeggenoot Pierre Vermeulen (61), ex-ploeggenoot bij Roda JC Adri van Tiggelen (60), ex-ploeggenoot bij Sparta en ex-pupil Giovanni van Bronckhorst (42), oud-pupil Cor Pot (66), rechterhand bij diverse clubs Danny Blind (56), ex-'baas' en ploeggenoot woensdag 27 september 2017 'Op Dick kun je simpelweg niet boos blijven' Mikos Gouka -OTO ANP/KOEN VAN WEEL „Toen Dick een jongetje was en op groeide in Den Haag, had hij al in zijn hoofd waar hij ooit terecht hoopte te komen. Dat drammerige heeft hem daar gebracht waar hij had gehoopt. Toen ik hem op televi sie naast president Poetin zag staan, was ik trots. Mijn broertje die zo'n indruk had gemaakt in Rusland dat ze hem eigenlijk niet meer wil den laten gaan. Hij was trai ner van DSVP toen Rinus Michels belde. Kwam hij naar mij toe en zei: 'ik denk dat het Maar ten Spanjer was, die kon hem goed nadoen'. Maar Spanjer wist van niks. Met Rinus Michels is het allemaal begonnen. Dick is een emotioneel mens. De dood van mijn vader was een enorme klap natuurlijk en onze moeder was daarna alles voor ons. En het voetballen en tennissen. Het laatste doen we nog regelmatig. Zegt hij steevast '6-0 6-0 jongens' als we de baan oplopen. Dat fana tieke is er nooit uitgegaan." „We waren vroeger altijd met zijn drietjes, Dic kie, Harry Vos en ik zei de gek. We woonden bij elkaar in de buurt. Als we niet bij ADO waren, voetbalden we op straat. In de zomer speelden we honkbal. Dickie was een goede catcher, net als Johan Cruijff. We waren kinderen van het Zuiderpark. Als je niet voetbalde, dan hielp je de terreinknecht. Kregen we van hem twee cornervlaggen en een touw en speelden we voetbaltennis. We waren altijd met een balletje bezig. We gingen één keer met zijn drieën op vakantie, naar Lunteren. Ik denk dat we een jaar of twaalf waren. Dickie kreeg heim wee en wilde naar huis, omdat hij zijn moeder miste. Heeft mijn vader hem weer opgehaald. Dat hij later zo'n wereldreiziger is geworden, had je toen niet voor mogelijk gehouden." „Dick staat op de foto van het eerste doelpunt dat ik in de eredivisie maakte. Dat was bij mijn debuut voor Roda JC, tegen Excelsior. We wonnen met 4-2 en ik maakte de vierde. De eerste die na die goal op me afsprong, was Dick Advocaat. Dat blijft me altijd bij. 'Laat maar zien wat je kunt', had hij voor de wedstrijd gezegd. Dick ging altijd voorop in de strijd. Als we verloren hadden, moesten ons een dag later melden bij de manager. De eerste die dan naar binnen ging, was Dick. Als ik daarna op mijn kloten kreeg, wist ik wel wat hij daar had verteld, haha. Hij was aan voerder en één van de oud sten van de ploeg. Als jonge speler had je in die tijd veel respect voor ouderen. We hadden een gezellige groep met veel jongens uit de regio. Dick kwam uit het Westen en praatte wel iets anders, maar hij was er eentje van ons. Als we gewonnen hadden zaten we tot in de late uurtjes bij el kaar en dronken we een bier tje. Dick was meer van de cola-cognac." „Ik kwam als speler in 1980 net kijken bij Sparta, toen Dick Advocaat daar neerstreek als 33-jarige routinier. We hebben op die manier nog even met elkaar gespeeld. Bij Sparta speelden drie latere bonds- coaches: Louis van Gaal, Danny Blind en Advocaat. Van Gaal probeerde toen al op de stoel van Barry Hughes te zitten. Advocaat was meer iemand die het teamgevoel probeerde te versterken. Later heb ik nog onder hem in Oranje gespeeld. Advocaat speelde nooit spelle tjes, was altijd rechtdoorzee. Ik zou hem adviseren nog niet te stoppen. Hij oogt nog zo fit. Ik zou het hem gunnen hoor, Oranje nog eenmaal naar een WK loodsen. Maar Dick is geen tovenaar natuurlijk, het zal heel moeilijk worden." „Als jeugdinternational maakte ik Dick al mee als trainer. Hij was erbij tijdens een EK in Engeland, Oranje onder de 16 jaar. En de band is altijd gebleven. Dick hielp mij en Feyenoord in die lastige periode met een lange reeks ne derlagen. Dan kwam hij op vrijdag binnen, vroeg hoe we wilden spe len, gaf aan hoe hij het zou doen en dan at hij gezellig mee. Dan hadden we het over van alles en nog wat. De band die ik toen met hem had, was volledig anders dan in de tijd dat ik speler was en Advocaat trainer. Dan was er altijd de hiërar chie. Bij Glasgow Rangers, de club waar hij mij naar toe haalde, wachtte ieder een met eten tot hij bin nenkwam. Discipline is en was heilig voor hem. Maar daarnaast is Dick echt een geweldige vent en een vakman. Ik heb veel van hem geleerd, als speler en als trainer. Hij is 70 jaar, maar als je het mij vraagt, kan hij nog jaren mee." „Werken met Dick Advocaat is geweldig. En ik moet ook eerlijk zijn dat ik vrijwel alles aan hem te danken heb. Dick zorgt goed voor de mensen om hem heen en hij verwacht eerlijk heid, loyaliteit en honderd procent inzet terug. Bij Zenit begonnen we niet goed. Na een paar slechte resultaten stonden we in de rust van een thuiswedstrijd op 0-0. Toen we na de pauze het veld opkwamen, kregen we een striemend fluitconcert. Dick zei: 'dat is niet best Cor, hoor je dat'? Ik vertelde Dick dat het fluiten puur was bedoeld voor de spelers. Dick wachtte en kwam toen alleen naar de bank gelopen. En natuurlijk floten die Russen toen weer massaal, haha. Uiteindelijk heeft hij het op een indrukwekkende manier omgedraaid." „Natuurlijk was ik zwaar teleurgesteld toen Dick opstapte als assistent bij Oranje. Ik had bij de KNVB echt moeten knokken om hem binnen te kunnen halen. Hij zag zijn rol zitten en hij zag zichzelf niet meer aan het roer staan van een grote club in het buitenland. Die te leurstelling was groot, maar op iemand als Advocaat kun je sim pelweg niet boos blijven. Dat heeft twee redenen: hij neemt zijn beslissingen van uit zijn hart en het is gewoon een geweldige vent. Een echt voetbaldier, dat altijd voor zijn sport leeft. Bij Sparta speelden we samen met Van Gaal. Later werden we allemaal bondscoach. Bij Van Gaal voelde je dat aan, bij Advocaat had ik dat minder. Maar hij heeft een geweldige loop baan gehad. 70 jaar is een felicitatie waard. Of Dick na Oranje zal stoppen? Dat bepaalt hij zelf, maar hij is fit en scherp. Stoppen is geen noodzaak, lijkt mij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25