RTL: veel te vroeg voor conclusies 66 21 Eus in de race voor tv-award COMMOTIE REACTIE Natuur en cultuur op de Veluwe FRITS SPITS De Standaards van Spits II Luisteren naar muziek maakt hem 'altijd sterk', vertelt hij in een aan de rand van de heide gelegen restaurant in Blaricum. Het ligt op fietsafstand van zijn huis in Laren. Hoewel Spits verslingerd is aan muziek, prefe reerde hij deze ochtend op de flets de stilte. Net als tijdens het sporten en, af en toe, thuis. „Wanneer ik de krant lees. Ik kan heel slecht twee dingen tegelijk doen. De radio aan op de ach tergrond? Onmogelijk bij mij, dan ga ik geconcentreerd luisteren, ik kan niet anders." Nederlandstalig Tegenwoordig richt die concentratie zich in muzikaal opzicht vooral op het Nederlandstalige genre. Het is een specialisatie geworden van de ra diomaker, die als Neerlandicus is ge schoold. „Mijn redacteur Jacques Post noemt me de biograaf van het Neder landse lied. Dat is wel een aardige ty pering van wat ik doe." In zijn boek, de auteur noemt het 'een radioprogramma op papier', be schrijft Spits zijn gevoel bij 8i liedjes, te beluisteren via de vier bijgevoegde cd's. Boudewijn de Groot en Frank Boeijen staan erop, twee van zijn fa vorieten, maar ook Maaike Ouboter ('In haar zie ik de toekomst van de Nederlandstalige muziek') en rapper Fresku. „De Nederlandse taal verandert onder invloed van rap en hiphop. Fresku draagt daar aan bij, maar ook Typhoon en Diggy Dex. Een boeien de ontwikkeling. Ik denk dat we door rap en hiphop over 50 jaar een ander soort Nederlands spreken." Wanneer Spits het heeft over de toekomst van de muziek, kan hij niet om de dood heen. Niet dat hij al weet wat er ten gehore gebracht moet wor den op zijn eigen begrafenis ('niet over nagedacht, al hoop ik dat ze Like a hurricane van Neil Young draaien'), maar hij staat wel geregeld stil bij het overlijden van alweer een muzikant uit zijn eigen generatie. „We zijn aan de beurt, de babyboo mers. Laatst overleed Walter Becker van Steely Dan, daar werd ik verdrie tig van. Voor mij was die man een held." Hij zingt zachtjes: Rikki don't lose that numberyou don't want to call nobody else. „Dat draaide ik altijd in de nacht." Het overlijden van muzikanten als Glenn Frey (Eagles), David Bowie en Becker beroert Spits extra omdat het mensen uit zijn leeftijdscategorie be treft. „Het benadrukt je eigen sterfe lijkheid. Dan hoor ik zo'n naam pas seren en denk ik: Verdorie, hij ook al?" Erfenis Spits troost zich met de wetenschap dat hun muzikale erfenis onsterfelijk is. Hij gaat zelf zo lang mogelijk door met radio maken en schrijven ('De liedjes van Frank Boeijen verdienen een boek, misschien is dat mijn vol gende project'). Om te beginnen met het draaien van de Belgische broers van Kommil Foo, al moet Spits nog vier dagen geduld hebben. „Jij vindt het raar dat ik me daar zo op verheug, hè? Ik wil mijn luiste raars gelukkig maken met mijn pro gramma. Het is hetzelfde als het ko pen van een cadeautje voor een goede vriend. Je doet er moeite voor en gaat tien winkels langs. Je haalt geen boe- kenbon, maar echt iets leuks. Verge lijk het met de voorpret die je dan hebt om dat te geven. Ik ben nu al be nieuwd wat de luisteraars zullen vin den van Kommil Foo." RTL heeft voor het eerst van zich laten horen sinds de storm van kritiek die de zender over zich heen kreeg na de column van Angela de Jong. Zij schreef over een 'stuitend arrogant clubje dat ervan overtuigd is dat de hele wereld om RTL draait'. De zender vindt het te kort dag om conclusies te trekken, maar reageert wel met een state ment. Het statement van RTL: „Het nieuwe televisieseizoen is krap vier weken bezig. Ondanks dat iedereen ons graag tot uitspraken verleidt, is het echt te kort dag om de balans op te maken en conclu sies te trekken. Iedereen heeft recht op zijn mening en is vrij om die te uiten. Wij gaan echter niet op elk individueel standpunt rea geren. Wel willen we de feiten op een rij zetten: RTL 4 doet het tot nu toe met 18,4 procent marktaan deel (in 201617,5 procent) beter dan vorig jaar in de voor ons rele vante commerciële doelgroep van 20-49 jaar. De zendergroep staat in z'n totaliteit op 31,4 procent (in 2016 33 procent). Naast de resulta ten op de zender kijken we tevre den naar de groei die we realiseren op Videoland en RTL MCN. Er kunnen zeker zaken beter en daar werken we met elkaar natuur lijk hard aan. Dat is de dagelijkse realiteit van een mediabedrijf en wat ons betreft een proces voor achter de schermen. Elke nieuwe programmering heeft tijd nodig om zich te ontwikkelen en daar ge loven we in. Net als de koers die we met RTL hebben ingezet om onze merken breder neer te zetten op al onze platformen, zoals Meisje van Plezier op RTL 4 en Videoland. En de balans tussen beproefde succes nummers en totaal nieuwe pro gramma's op onze zenders." Gewend In RTL Boulevard reageerde ook sterpresentatrice Linda de Mol op alle commotie: Het is opvallend. Ik ben het beetje gewend. Ik heb bij Talpa gezeten, daar was de kri tiek nog veel harder. Ik ben het niet met alles eens. Er wordt wel ver nieuwd. SBS zit een klein beetje in de lift, dus nu is RTL aan de beurt. Zo zie ik het maar." TALENT Exclusieve Lezersreis FLETCHER HOTELS Ik heb bij Talpa gezeten, daar was de kritiek harder 3 dagen volop genieten Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc Q reiskatern.nl woensdag 27 september 2017 A Frits Spits: „Ik denk dat we door rap en hiphop over 50 jaar een ander soort Nederlands spreken." FOTO SHODY CAREMAN Het tweede de«l va l.s Op 12 en 13 oktober leest Frits Spits in het Concertgebouw voor uit zijn boek, met gastoptredens van Maaike Ouboter, Henk Westbroek en de band Binnenland- sche Zaken. Özcan Akyol is genomi neerd voor de Televizier Talent Award. Naast Akyol strijden Anna Nooshin en Marieke Elsinga om de titel. Özcan Akyol (33), colum nist bij deze krant, werd bekend als schrijver van het boek Eus en is een graag geziene gast in talk shows. Dit jaar maakte hij zijn presentatiedebuut met De neven van Eus voor NTR. Vlogger Anna Nooshin (30) schopte het tot des kundige aan de RTL Boule vard-desk. Begin septem ber maakte ze haar pre sentatiedebuut als gezicht van Holland's Next Top Model. Marieke Elsinga (31) volg de Luuk Ikink op bij RTL Late Night. Ze is alweer weg bij Late Night, maar wel te zien in Expeditie Ro binson en als verslaggever bij RTL Boulevard. De award wordt uitgereikt op 12 oktober. Wilt u een paar dagen ontsnappen aan de dagelijkse drukte en volledig tot rust komen in een schitterende omgeving? Dan bent u bij Fletcher Hotel-Restaurant Epe-Zwolle aan het juiste adres. Het hotel bevindt zich midden in de bossen op de Veluwe en nabij de gezellige stad Zwolle. De omgeving leent zich uitstekend voor het maken van fraaie fiets- en wandeltochten, maar een bezoek aan Paleis Het Loo in Apeldoorn of het Kröller-Müller Museum behoort ook tot de mogelijkheden. U hoeft zich geen moment te vervelen. Fletcher Hotel-Restaurant Epe-Zwolle Na een mooie dag in de omgeving schuift u aan voor een culinair diner in het a la carte restaurant, waarna u de avond afsluit in de sfeervolle Engelse pub. In de ruimte naast de Engelse pub bevinden zich 4 bowlingbanen en 2 pooltafels. Daarnaast kunt u hier darten en Oudhollands sjoelen. Kom volledig tot rust in het binnenzwembad, het Turks stoombad of de sauna. In de stijlvolle lounge geniet u van een hapje en een drankje. Dit arrangement is geldig t/m aankomst op 31-03-2018 (m.u.v. feestdagen en evenementen) o.b.v. verblijf van twee personen op een standaard tweepersoonskamer. De prijs is exclusief tax and handling fee (€2,50 p.p.). Meer informatie en boeken: Ga voor Cultuur en natuur nabij Zwolle naar onze website reiskatern.nl/pzc/fletl736 of bel met Fletcher Hotel-Restaurant Epe-Zwolle via 0578 - 612 814 —Linda de Mol Geldig t/m aankomst 31-03-2018 V Luxe hotel met veel faciliteiten Prachtige ligging op de Veluwe Nabij Zwolle, Apeldoorn en Deventer Inclusief heerlijk 3-gangen diner Inbegrepen: Ontvangst met een welkomstdrankje en regionale lekkernij 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x heerlijk 3-gangen diner op de dag van aankomst Gebruik van het binnenzwembad en de fitnessruimte Informatiepakketje van de omgeving inclusief fiets- en wandelroutes Gratis WiFi Gratis parkeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21