20 MEE VINCENT LUISTERT RADIO Muzekgek, radiomaker en schrijver, Frits Spits is het allemaal. Met het naslagwerk De Standaards van Spits //brengt hij zijn passies over. „Noem het een radioprogramma op papier." Een bank voor vermogend Nederland deed laatst een onderzoek onder miljo nairs. Ik schrijf niet welke bank dat was, dat zou gratis advertentieruimte zijn. Bankiers moeten voor alles betalen, vind ik, dat moeten hun klanten ook. Uit dat onderzoek bleek dat Radio 1 en BNR veruit de populairste zenders onder miljonairs zijn. 57 procent van de miljonairs, er zijn er in Nederland 106.200,500 meer dan vorig jaar, luistert regelmatig naar Radio 1.34,3 procent zet vaak BNR aan. Dat zijn gigantische aantal len. Hoe moeten we dat verklaren? Het zou kunnen dat de meeste miljonairs niets meer te doen hebben. Het geld groeit vanzelf in de be leggingsfondsen, dus ze kunnen de hele dag, zelfs tijdens het golfen, gezellig naar Ghislaine Plag, Suzanne Bosman, Lara Rense, Roelof Hemmen, Annette van Soest of Petra Grijzen luisteren. Maar wat me waarschijnlijker lijkt, is dat ze een vinger aan de pols van het wereld nieuws willen houden. Zowel BNR als Radio 1 claimt immers dat je het bij hen, mocht er iets gebeuren, als eerste hoort. 'Liesbeth wel naar première' Lammers wint prijs FRITS SPITS MELANCHOLIEKE LIEDJESBIOGRAAF rits Spits buigt zich aan de houten caféta fel voorover en be klemtoont het einde van zijn zin. „Ik draai toch niet zomaar een plaat?" De ervaren deejay (69) is aan het woord over muziek en radio - de combinatie van zijn passies - en ter wijl hij zich nader verklaart, klinkt de verontwaardiging door in zijn stem. „Tijdens een nummer even de studio uitlopen? Dat kan niet. Als ik presenteer, moet ik alle muziek van begin tot eind horen, ik moet het be- léven. Zaterdag ga ik in De Taalstaat een plaat draaien van Kommil Foo, Huis van Fluweel. Daar heb ik nu, op dinsdag, al zin in. Daar verheug ik me echt op, snap je dat?" Frits Spits (echte naam Ritmees ter) was decennialang met program- Tijdens een nummer even de studio uitlopen? Dat kan niet. Ik moet muziek van begin tot eind beléven ma's als De Avondspits en Tijd voor Twee dagelijks op de radio en nu ver telt hij verlekkerd over een plaat van twee Belgische cabaretbroers die hij over vier dagen op Radio 1 mag draaien. „Dat kan gek klinken, maar dat is zoals ik radio maak. Ik kies mu ziek uit die ik jou als luisteraar wil la ten horen en waarvan ik hoop dat je die leuk of mooi vindt. Als ik het zo niet meer voel, moet ik stoppen." Met dezelfde passie maakte hij het boek dat voor hem op tafel ligt, De Standaards van Spits II. Een nieuw na slagwerk van Nederlandstalige mu ziek, opgedragen aan 'de luisteraars door de jaren heen' en een vervolg op deel 1 uit 2015. Verre van compleet ('dat is onmogelijk'), maar wel een harmonieus geheel. Fijn geschreven bovendien. „Leuk dat je dat zegt. Het is mijn persoonlijke canon, liedjes waarvan ik het de moeite waard vind ze door te geven en er iets over te ver tellen." dat gezeur over het eigen risico in de zorg, het zou me worst wezen. Al zou het stijgen met 1.000 euro per maand, voor mij als miljonair zou het peanuts zijn. Ik zou niet, zoals de jon gere miljonair doet, naar 538 luisteren, nee, ik zou de oudere miljonair volgen: de hele dag Radio 4. Bach, Beethoven, Dvorak, Bartok, Chopin, Schumann, Schubert, Bruckner en Bijlo. Ja, Bijlo. Ik zette gisteren Radio 4 aan, het nieuwe programma De Muziekfabriek was be zig, hoor ik mijn eigen lied Het Blokfluitkamp. Dat gaat over het collectieve blokfluittrauma waar de generatie Nederlanders waar ik toe be hoor aan lijdt. Ik heb meteen de radio uitgezet, mijn God wat was dat vals. Miljonairs, zo gaat het onderzoek van de bank verder, luisteren nauwelijks naar andere zenders dan bovengenoemde vier. Naar 3FM luistert zelfs 0,0 procent. Dat lijkt me volko men logisch. Er zijn maar heel weinig jongere luisteraars die al miljonair zijn, een enkele ga- memaker die zijn game voor veel geld heeft verkocht daargelaten, maar die zal waarschijn lijk naar BNR luisteren, om te horen of zijn vermogen niet aan het verdampen is. Hè, wat ben ik blij dat ik van al die geldzor gen geen last heb. Geld maakt niet gelukkig, geluk maakt rijk. Quote van de dag Toen ik begon met planken, stierf ik van de pijn na 30 seconden woensdag 27 september 2017 Miljonairs MUSICAL Het is zeker de bedoeling dat zangeres Lies beth List vol gende week aanwezig is bij de première van de musical over haar leven, zegt producent Hans Cornelissen. Ze beslist zelf of ze niet te broos is. FILM De speelfilm Of ik gek ben van regisseur Frank Lammers heeft een Ame rikaanse prijs gewonnen. Het drama werd op het Footcandle International Film Festival uitgeroepen tot beste speelfilm. Alexander van Eenennaam 44 —Frits Spits Ik zou het wel weten, als ik miljonair was. Al Reageren? vincent@persgroep.nl Nu houdt Cher (71) de fitnessoefening met gemak drie tot vijf minten vol, vertelt ze trots aan People.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20