Personeel Eneco dreigt gemeenten met rechtszaak 17 jm m Jm' ftiJJU Huuc lit men om zich te verdiepen in de gewone Nederlanders. Alle aan dacht is naar groei in het buiten land gegaan." De Hollandsche Eenheidsprij zen Maatschappij Amsterdam ver oorzaakte afgelopen jaren ophef met progressieve standpunten die bij veel Nederlanders in het ver keerde keelgat schieten. Zo nam het warenhuis het voortouw in de hachelijke Zwarte Pietdiscussie door met roetvegen te komen, repte het op de paasfolder van 'voorjaarseitjes' en vervangt het momenteel de labels 'jongens' en 'meisjes' op kinderkleding door het genderneutrale 'kids'. „We zijn een winkel voor en van alle Nederlanders. En ook voor men sen in andere Europese landen." Tradities HEMA concurreert met ketens als Zara en H&M. Daar is genderneu trale kinderkleding al langer ge meengoed. HEMA is niet van plan om Nederlanders tradities als Pa sen en Zwarte Piet af te pakken, zegt de woordvoerder. „Onze paasfolder maakte deel uit van een langer lopende folder in verband met voorjaar. Er stond welgeteld 26 keer het woord 'Pasen' in. Maar dat soort details en nuances ont breken vaak in discussies." Dat HEMA als een van de eerste met roetveegpieten kwam, is in histo risch perspectief ook niet zo bij zonder. Zo kwam het warenhuis acht jaar geleden aan het einde van de ramadan al met een speciale Suikerfeestcollectie. HEMA heeft altijd een winkel willen zijn voor iedereen, zegt retaildeskundige Rupert Parker Brady. „Net als an dere grote ketens wil HEMA geen bevolkingsgroepen voor het hoofd stoten." Maar omdat HEMA wordt beschouwd als oer-Hollands troe- telmerk, ligt alles wat het waren huis doet extra onder het ver grootglas. „Iedereen houdt van HEMA, en dus heeft iedereen er een mening over." Ondertussen lijkt de transfor matie zijn vruchten af te werpen. Fransen en Spanjaarden zien HEMA als hip merk. De winkels daar halen een veel hoger rende ment dan in Nederland. Met dat geld worden de winkels in de Be- nelux vernieuwd. Vorig jaar zijn al een aantal kleinere Nederlandse filialen omgebouwd volgens de in ternationale winkelformule. Dat pakte blijkbaar goed uit: vorige week is in Tilburg de eerste grote winkel 'nieuwe stijl' heropend. In clusief een nieuw restaurantcon cept, dat verdacht veel doet den ken aan La Place. Verse salades en pizza's van 5 euro moeten klanten verleiden om langer in de winkels te blijven. En niet alleen de pensi- onado's die HEMA jarenlang paaide met ontbijtjes voor 1 euro - een prijs die Jegen overigens ver dubbelde. Hij vindt dat HEMA niet de goedkoopste moet willen zijn. Juist met eigen merkproduc ten van goede kwaliteit kan het warenhuis zich volgens de topman van prijsvechters als Action on derscheiden. Koper Het lijkt te werken: ook in Neder land zit de omzet in de lift. Over het eerste kwartaal moest Jegen nog rode cijfers rapporteren, maar uit de voorlopige resultaten bleek begin juli al dat de verkopen ver der zijn aangetrokken. Het faillis sement van V&D en de aantrek kende economie hebben daarbij een zetje in de goede richting ge geven. Voor HEMA is te hopen dat zich nu inderdaad snel een koper aandient, zegt Parker Brady. „Lion Capital heeft al drie jaar geen cent meer in HEMA geïnvesteerd. HEMA is beter af met een nieuwe eigenaar die wel investeert in ver dere groei." „Wij zijn helemaal niet tegen verkoop, ook gunnen we ge meenten een goede prijs. De prijs mag alleen niet leidend zijn." „We zijn geen koekjes- of machi nefabriek, Eneco is een uniek, maatschappelijke relevant be drijf. Nederland moet verduurza men en aan het klimaatverdrag van Parijs voldoen. Daar spelen wij een belangrijke rol in." „Wij willen een eigenaar die de duurzame koers van Eneco on derschrijft en de 3.500 banen res pecteert. Eneco is een voorname werkgever in de Randstad." .Gemeenten en provincies ontvingen acht jaar gele den 20 miljard euro voor Nuon en Essent en wat is er van over? Vattenfall en RWE hebben miljar den afgeboekt en veel ba nen geschrapt. Alle inno vatie is weg, er staan enkel nog verkoopkantoren. Laten we voor komen dat Eneco hetzelfde lot treft." „Daar wil ik nu niet aan denken. Laten we een eigenaar vinden die voor iedereen goed is. Maar als het personeel niet wordt meege nomen, sluit ik niet uit dat we naar de Ondernemingskamer stappen. Dat zou ik alleen een grote nederlaag vinden." „Mocht het verkeerd gaan, hopen we dat de coalitie in het geweer komt. Tien jaar terug koos Eneco als één van de eersten een duur zame koers. We zijn uitgelachen en bespot, maar kijk nu. Dat mag niet verloren gaan." imê De ondernemingsraad van Eneco is ongerust nu meer en meer ge meenten in Zuid- en Noord-Hol land van hun aandelen Eneco af willen. Het energiebedrijf staat in de etalage. De verkoop kan 2,5 miljard euro of meer opleveren. Vanmiddag praat de gemeenteraad van Den Haag - na Rot terdam de grootste aan deelhouder - over wat te doen met het belang in Eneco. Het college van b en w wil verkopen. Uiterlijk eind okto ber dienen alle aandeelhouders een standpunt in te nemen. Voor de or is dit het moment om de noodklok te luiden. „Begin dit jaar spraken gemeenten af alle tijd te nemen voor een verant woord besluit, maar nu zie ik overal eurotekens in de ogen", zegt voorzitter Willem Hofman. „Bestuurders zien de zilvervloot binnenvaren." woensdag 27 september 2017 IIKiMHIliil FOTO TOMVALSTAR A Het restaurant in de immjoMiArrjo HEMA dost dsnksH aan La Place, foto bart maat/anp De Ondernemingsraad van Eneco stapt naar de rechter als de 53 aandeelhoudende ge meenten bij verkoop enkel voor financieel gewin gaan. Dat zegt or-baas Willem Hofman (foto), die garanties eist over de 3.500 banen en de duurzame koers van het energiebedrijf. David Bremmer Rotterdam De grootste aandeelhouders Rotterdam, Den Haag en Dor drecht willen verkopen. Wat is er mis met de hoogste bieder? Wat wil de or? Is de kans zó groot dat er onder een nieuwe eigenaar banen verdwijnen? Wat doet u als gemeenten uw advies in de wind slaan? Kan een nieuw kabinet helpen? 11 K I vil 11 «L <f - T—"*— f J' I Beleef een kerst om nooit te vergeten! Alleen Oad-gasten hebben toegang tot de meest bijzondere locaties. Hoogtepunten va. 969 kerstavonddienst in de St. Michaelerkirche 3-gangen diner op 23 en 26 december 4-gangen kerstdiner in de balzaal van Parkhotel Schönbrunn 4-gangen galakerstdiner in Palais Ferstel op 25 december bezoek aan Paleis Schönbrunn op 26 december kerstconcert in de Börsensale op 26 december rondleiding door de Wiener Musikverein op 27 december 7-daagse busreis 22/12 va. 969,- 5-daagse vliegreis 23/12 va. 1069,- Boek nu op oad.nl/lezersreis of L0547 28 44 88 (ma-za) Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17