Marjan Berk Welke veteraan is aan zet bij Defensie? Wie wordt het? r effeweg.nl 15 \Mc Ze moeten ongeveer met de tenen in eikaars mond hebben gezeten www.effeweg.nl of bel 088 10 30 800 f: Tweeëntwintig kleine bedsteden, fris opge maakt, schone hand doek aan de deurpost, een po op een plankje in de hoek: de Mannenzaal van het St. Pieters en Bloklands Gast huis met aangrenzende kapel stamt uit het jaar 1390 en is in Eu ropa de oudste nog bestaande ziekenzaal. In deze sprookjesach tige omgeving, prachtig gerestau reerd, werd ik ter gelegenheid van het Amersfoorts Literatuur Festival aan de tand gevoeld door Vera van Brakel. Ik voelde mij Sneeuwwitje, maar dan met tweeëntwintig dwergen. In 1907 fuseerde het Sint Pie ters Gasthuis met het Bloklands gasthuis. Er kwam een uitbrei ding, met een aparte mannen- en vrouwenzaal, een kapel, eetzalen, een Regentenhuis en nog een paar bijgebouwen. rechtop zittend slapen, men was bang dat ze zouden sterven aan hersenbloedingen en ander on gemak als ze zich languit zouden strekken in de kleine bedsteden. In het begin deelden twee man nen één bedstee en later moesten de heren zich tegenover elkaar nestelen. Ik zag het voor me: twee oude mannetjes tegenover elkaar, in nachtrok, de slaapmuts op de kop. Ik neem aan dat ze de sokken uittrokken want ze moe ten toch ongeveer met de tenen in eikaars mond hebben gezeten! Nu waren de mensen in die tijd natuurlijk veel kleiner dan de reuzen die we tegenwoordig zijn. Ik heb zeifin de in 1871 gebouwde bakkerij in Kalenberg, die wij in 1968 betrokken, vijfentwintig jaar in een van de twee oude bed steden geslapen. Die was ook niet groot en wij hebben eerst een middagje uitgeprobeerd of wij daar wel enigszins comfortabel met twee personen in konden slapen. Het experiment slaagde en zo lieten wij een matras op maat maken en snurkten wij warm en comfortabel in dat oude hol, waarin de oude bakker vroe ger op vers stro zijn nachten doorbracht. bedstee geregeld grondig te luchten, anders ontstond er een parfum dat buitengewoon krach tig naar bloemkoolsoep rook. Ik kan me voorstellen dat in de mid deleeuwen tussen die tweeën twintig bedsteden vol oude man nen ook bijzondere dampen hin gen. Ik meen dat luchten in die jaren werd beschouwd als niet bevorderlijk voor de gezondheid. Zelfs in de twintigste eeuw, in de vroege jaren 50, toen ik mijn verpleegstersopleiding volgde in het Stads- en Academisch Zie kenhuis in Utrecht, hoorde ik dat op de grote zaal van chirurgie, waar professor Nieboer de scep ter zwaaide, geen raam open mocht. „Er zijn meer mensen aan longontsteking veroorzaakt door tocht gestorven", was de redene ring, „dan aan het gebrek aan frisse lucht." De komende kabinetsperi ode wordt het misschien wel weer eens leuk om minister van Defensie te zijn. Natuurlijk, defensieminister Jeanine Hennis sprong uit een vliegtuig, klom een dag lang een Schotse berg op met mariniers en mocht meevliegen in een F-16, maar op alle wensen van haar manschappen moest ze de hele kabinetsperiode nee verkopen. Jarenlange kaalslag door bezui nigingen was het gevolg. Het moet het wel gek lopen, wil het departe ment de komende vier jaar niet meer geld krijgen. Volgens betrok kenen mikt de nieuwe coalitie op een impuls van 'om en nabij' 1,5 miljard euro. CDA'er Raymond Knops wil die extra miljoenen heus uitgeven. Het Kamerlid uit Limburg wordt getipt als nieuwe defensieminister en zijn cv verklaart hoe logisch dat is. Van huis uit is Knops officier bij de luchtmacht, een baan die hij in 2001 opgaf voor zijn politieke car rière in de gemeentepolitiek van Horst aan de Maas. Maar helemaal afscheid van de krijgsmacht nam de CDA'er niet. Als reservist werd hij in 2004-2005 zelfs nog uitge zonden naar Irak. Tegenwoordig komt Knops al leen in missiegebieden als lid van de vaste Kamercommissies voor Defensie en Buitenlandse Zaken. In die hoek zit ook de concurren tie: WD-Kamerlid Han ten Broeke - buitenlandspecialist van zijn fractie alsmede voorzitter van de defensiecommissie. Al laat zijn partijgenoot Hennis zien dat je geen banden met de strijdkrach ten hoeft te hebben om er minister van te worden. Defensie vereist een goede ma nager en daarom zou het ervaren ChristenUnie-zwaargewicht Arie Slob ook zijn intrek kunnen ne men in het statige departement aan het Plein. Ook Wim van de Donk, nu commissaris van de ko ning in Brabant, wordt vaak ge noemd als ministeriabel namens het CDA. De christendemocraat is van huis uit bestuurskundige. Zoet na zuur Hoewel dat binnen het departe ment lang als onbestaanbaar werd gezien - ook al omdat het niet vaak voorkomt dat dezelfde minister bij een kabinetswisseling op Defensie aanblijft - is het niet uitgesloten dat Hennis terugkeert. Kan ze na het zuur zélf het zoet uitdelen. Sinds 2010 moet de minister het zonder staatssecretaris doen; CDA'er Jack de Vries was de laat ste die de post bekleedde. Grote kans dat er nu weer een tweede bewindspersoon op Defensie komt, op het departement zelf houden ze daar in ieder geval ernstig rekening mee. Niet in de laatste plaats omdat een vierpartij- encoalitie nu eenmaal meer be windspersonen telt dan een twee- partijencoalitie. Maar het is ook gewoon een heel groot departe ment, één van de grootste werkge vers van Nederland, waarbij een extra bewindsman of-vrouw allerminst misstaat. Ze-r-tre, garant ie,/ Supervoordelige busreizen! woensdag 27 september 2017 Mannenzaal De oude mannen moesten Het was wel noodzakelijk onze r De formatie tussen VVD, CDA, D66 en Christenunie is in de laatste fase. Nu het verdelen van de ministersposten nog. In Den Haag wordt volop gespeculeerd. Vandaag: Defensie Hanneke Keultjes A Raymond Knops. fotoanp - y.o-f$ :?s f f- '1 nmOTT *ï»a HfJB1 Wintersfeer met Effeweg.nl in Wenen, de romantische oude keizerstad aan de Donau. De prachtige keizer lijke paleizen, schitterende parken, de Stephansdom en de exclusieve winkelstraten zullen uw hart zeker sneller doen kloppen. We maken een natuurtocht door het Donaudal, u kunt varen in de Seegrotte en een mooie tocht in de trein van de Mariazellerbahn maken. Ook in de winter een prachtige bestemming om te bezoeken! INBEGREPEN Hotelovernachtingen 7 maal ontbijt en 6 maal diner 1 maal Wienerwaldspecialiteitenbuffet Gebruik van zwembad en sauna Rondrit Wenen o.l.v. een gids en bezoek Slot Schönbrunn Vervoer per Comfort Class touringcar HOTEL WIENERWALDHOF 3* Dit idyllisch aan de bosrand gelegen hotel bevindt zich op ongeveer 30 kilometer van Wenen en ligt in het plaatsje Tullnerbach. Het hotel beschikt over een restaurant, over dekt zwembad, sauna en Turks bad en fitnessruimte. VERTREKDATA EN PRIJZEN 15 december..van£3797- €349,- 26januarivanüSófv1 €335,- 10 februarivan £3797- €349,- 17 februarivan £3797- €349,- 24 februarivan£379T- €349,- 2 maartvan£36f9f €339,- Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 27-09-2017 t/m 04-10-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15