Luca verkoopt Linda de eerste kinderpostzegels Parlementariërs op de vuist 10 Initiatiefnemers in Tweede Kamer haken af BIJEN INVASIE Het is stuitend. Zo kun je toch niet met kiezers omgaan? NAARDEN Presentatrice Linda de Mol heeft gisteren de eerste kin derpostzegels van het jaar aange schaft. Ze kreeg de zegels in Naar- den uit handen van de 12-jarige Luca. Het meisje moest eerder met haar moeder onderduiken in een blijf-van-mijn-lijfhuis en kreeg toen zelf steun van de organisatie van de Kinderpostzegels. Circa 160.000 leerlingen uit de groepen zeven en acht gaan vanaf woensdag langs de deuren om kinderpostzegels te verko pen. Met de opbrengst van de kinderpostzegels en -kaarten wordt on der meer de naar Linda de Mol ge noemde foun dation ge steund, die zich inzet voor de armste kin deren in Ne derland. Op de kinderpost zegels staan dit jaar afbeeldingen van de strip figuren Jan Jans en de kinderen. Dat is een eerbetoon aan de teke naar Jan Kruis, die in januari is overleden. De kinderpostzegelactie bestaat sinds 1924 en levert meestal mil joenen op. Toch daalt de op brengst, omdat er steeds minder scholen en dus minder leerlingen aan meedoen. Vorig jaar leverde de actie 9,3 miljoen op, drie jaar eer der was dat nog 11,6 mil joen. Maar toen gingen er dan ook 211.000 kinde ren langs de deu- ren. Jarenlang maakten D66, Groen- Links en PvdA zich er hard voor: de invoering van een correctief re ferendum, waarmee het volk nieuwe wetten kan tegenhouden. Dat gaat een stuk verder dan de huidige 'adviserende' volksraad plegingen, die de Tweede Kamer naast zich neer kan leggen. Maar vandaag zal tijdens een Kamerde bat blijken dat alleen SP, PVV en Forum voor Democratie nog hartstochtelijk voorstander zijn van bindende referenda. Dat is zeer opmerkelijk, omdat het voor stel dat vandaag wordt behandeld nota bene geschreven is door D66, GroenLinks en PvdA. „Het is stuitend", zegt Ronald van Raak (SP). „Zo kun je toch niet met kiezers omgaan? Het enige wat er is veranderd sinds zij het voor stel indienden, is dat er een refe rendum is geweest over Oekraïne en dat de uitslag ze niet beviel." „Totaal idioot dat dit voorstel gaat sterven", vult PVV'er Martin Bosma aan. „Kijk naar de oprich tingsgeschiedenis van D66: ze wil den altijd het volk meer macht ge ven. Totdat ze erachter kwamen dat het volk niet zo progressief is als ze altijd dachten." Meerderheid Feit is dat D66, GroenLinks en PvdA na het referendum over het associatieverdrag met Oekraïne in april 2016 hun handen er vanaf trokken. Een meerderheid van de kiezers stemde tegen het verdrag, terwijl deze partijen er voor wa ren. De leden van GroenLinks en PvdA hebben het correctief refe rendum vervolgens vóór de Tweede Kamerverkiezingen uit hun verkiezingsprogramma's ge schrapt. „Daardoor is ons stand punt gewijzigd", legt PvdA-Ka- merlid Gijs van Dijk uit. „Dat is democratie in onze partij, daar moeten we ons aan houden." D66 is officieel nog steeds voor stander van bindende referenda, maar vindt dat internationale ver- dragen niet weggestemd mogen worden. De D66-leden hebben daarover een congresbesluit geno men. Daarom zijn de democraten van plan om tegen hun eigen voor stel te stemmen. D66-Kamerlid Rob Jetten wil dat desgevraagd niet uitgebreid toelichten. „D66 wil dat mensen meer invloed hebben op hun be stuur. Een referendum kan daarbij een goede aanvulling zijn. Maar we zijn altijd kritisch geweest op referenda over internationale ver dragen", wil hij slechts kwijt. Dat laatste klopt niet. Twee maanden voor het Oekraïnerefe rendum hekelde D66-Kamerlid Kees Verhoeven in een opiniestuk nog 'de bonte stoet oud-politici en buitenlanddeskundigen', die zei den dat 'internationale verdragen zich niet zouden lenen voor refe renda'. Hij noemde het verdrag met Oekraïne juist 'een mooie ge legenheid om Nederlanders te be trekken bij de Europese politiek'. De draai van D66, GroenLinks en PvdA leidt in elk geval tot een unicum in de parlementaire ge schiedenis. In 2013 en 2014 lood sten ze het plan nog door de Tweede en Eerste Kamer. Dat moet nog een keer gebeuren met tweederdemeerderheid, omdat het om een grondwetswijziging gaat. Nu D66, GroenLinks en PvdA het niet meer willen verdedigen, heeft SP-Kamerlid Van Raak die taak maar op zich genomen. Veel zal het niet helpen. Voor de derde keer in de parlementaire ge schiedenis sterft het bindend refe rendum vandaag een zachte dood. activisten, de politieke opposi tie, religieuze leiders en zelfs enkele leden van Museveni's eigen partij. De gevechten braken uit toen de regeringspartij een voorstel indiende om de leeftijdsbeper king van 75 jaar uit de grondwet te schrappen. Zo zou Museveni in 2021 opnieuw herkozen kun nen worden. Na de ongeregeld heden werd de parlements- zitting verdaagd zonder dat over het voorstel was gestemd. gas om protesterende studenten en activisten van de oppositie uiteen te drijven. Opposi tieleider Kizza Besigye, werd gearresteerd toen hij probeerde naar het parlement te marcheren. Museveni is al sinds 1986 president. Het voorstel om zijn ambtstermijn opnieuw te verlengen is op grote tegen stand gestuit bij burgerrechten- woensdag 27 september 2017 Deze muur is de stille getuige van een bijeninvasie in het Australische Newcastle. De be woonster had de kleine gasten pas in de gaten toen het volk begon te zwermen, vertelde ze aan tv-zender Channel 7. Ze maakt van de nood een deugd en slin gert zoveel moge lijk honing uit de ontmantelde raten. FOTO REUTERS Luca en Linda tonen de 2017- collectie. fotoanp Kinderpostzegels 2017 fNEDERLAND 2017 NEDERLAND HOiPiPei-oi NEDERLAND Het referendum is een verloren zaak Er komt geen bindend referen dum. Een Kamermeerderheid is tegen de grondwetswijziging waarmee burgers aangenomen wetsvoorstellen zouden kun nen blokkeren. Zelfs referen dumpartij D66 zal vandaag te genstemmen. Deborah Jongejan Den Haag Journalist-politicus Jan Roos was boegbeeld van het advise rende Oekraïnereferendum. Die procedure blijft nog. fotoanp —Ronald van Raak, SP KAMPALA In het parlement van Oeganda is gisteren ge vochten met de blote vuist. Dat gebeurde voor een debat over een nieuwe termijn voor presi dent Yoweri Mu seveni (73, foto). Aan de gevechten deden zowel rege ringsfracties als oppo sitieleden mee. Voor de zitting vuurde de politie al met traan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10