0 9 DE EERLIJKE VINDER Stephen King Owen King Hoe succesvoller je bent, des te gevaarlijker dat is Samen aan één boekwerken was een prettige ervaring president. „Mijn nieuwste horror verhaal: er was eens een man ge naamd Donald Trump, en hij stelde zich kandidaat voor het pre sidentschap. Sommige mensen wilden dat hij won", spotte hij op het hoogtepunt van de campagne. Het zit de Amerikaanse president zo dwars, dat hij de horrorkoning blokkeerde op Twitter. „Ik vind Twitter prachtig", zegt King. „Het dwingt je om een idee samen te persen. Ik zeg wat voor mij de waarheid is. Als je dat niet leuk vindt, dat begrijp ik, dat is prima. Maar ik ga vaak terug naar de schrijver Frank Norris, die in 1910 zei: „Wat geeft ik om menin gen van politici of recensenten? Ik heb de waarheid verteld." Dat is de taak van schrijvers. Fictie hoort de waarheid te bevatten in de leugen. En dat is misschien wel belangrij ker dan ooit. Gelukkig leven we nog steeds in een land waar je de waarheid kan vertellen en naar huis kan gaan, je vrouw kan kus sen en je kinderen op bed kan leg gen. Je eindigt nog niet in een goe- lag." Schone Slaapsters is een macaber verhaal over het geweld in een geheel mannelijke wereld in de Appalachen, op het toch al wat un heimische Amerikaanse platte land. Het is het epicentrum van de Aurora-griep die de helft van de wereldbevolking uitschakelt. Zo dra vrouwen in slaap vallen, groeit een witte laag over hun gezicht en worden ze niet meer wakker. Owen King bedacht het verhaal, veronderstellend dat zijn vader het zou schrijven. Zijn vader wilde dat hij het zou doen, waarop ze uitein delijk besloten samen te werken. Stephen: „Ik wil niet weggeven wie wat geschreven heeft. Het ging als tennis: hij sloeg de bal, ik sloeg hem terug. Het voelt voor mij nu alsof een derde persoon dit geschreven heeft. We hebben twee dingen gecombineerd en iets nieuws gecreëerd." Stephen: „Ik zie mannen als de meer agressieve sekse, degenen met kortere lontjes, die geneigd zijn de confrontatie te zoeken. Nu ga ik toch weer iets over Donald Trump zeggen: kijk naar hem en Kim Jong-un, twee alfamannetjes die elkaar uit de tent lokken rich ting een soort ultieme botsing. Maar als de mannen in slaap zou den vallen en vrouwen alleen overbleven, is er geen verhaal. Vrouwen zouden goed samenwer ken." Stephen: „Het is een verhaal, geen politiek pamflet." Owen: „De politieke boodschap is maar net wat je er zelf uit wilt halen. Er zijn natuurlijk gender- kwesties, als we beschrijven wat er gebeurt met mannen als alle vrou wen in slaap vallen. Er gebeuren dingen in de wereld waarin we leven, dat zit in het boek. Maar je kunt geen goed verhaal vertellen als je in je hoofd heb dat je een be paald statement moet maken. We hebben het meeste ook lang vóór de presidentsverkiezingen van vorig jaar geschreven. Er zat een verwijzing naar president Clinton in, die moesten we aan passen." Stephen: „Ik ben opgevoed door vrouwen. Mijn moeder was een al- leenstaande moeder voordat dat acceptabel was. Ze droeg haar trouwring, terwijl mijn vader ons verlaten had. Ze instrueerde ons voor het geval iemand vroeg wat onze vader deed. Zeg maar dat hij bij de marine zit, zei ze. Ze had vijf zussen, die altijd in de buurt wa ren. Ik ben getrouwd met een hele sterke vrouw, die ook vijf zussen heeft. De uitgeverswereld wordt draaiende gehouden door vrou wen. Schrijven over vrouwen voelt vertrouwd. Of ik feminist ben? Natuurlijk." Owen King groeide vooral op tus sen verhalen: zowel zijn vader als zijn moeder is schrijver. Hij draait zich naar zijn vader, die naast hem zit: „Als tiener was mijn kamer vlak naast jouw kantoor. Dan was je om 10 uur 's avonds aan het schrijven met AC/DC op vol vo lume. Moest ik maar in slaap zien te vallen." Op zijn 8ste, schat Owen, las hij voor het eerst een akelig horror verhaal van pa King. Hardop, voor een taperecorder, zoals alle kinde ren King deden: ze namen hele boeken op zodat hun ouders er naar konden luisteren. Stephen: „Als cadeautje heeft hij ooit Oorlog Vrede van Tolstoj voor me opgenomen. Dat duurde zo lang, dat hij door twee techno- logische fasen ging. Hij begon op cassette en eindigde op cd." „Een van de belangrijkste lessen van mijn ouders is dat ik heb ge zien hoeveel tijd ze in het schrij ven staken. Mensen denken wel eens dat er een soort toverspreuk is waarna een boek verschijnt, maar ze zaten echt van 9 tot 5 te typen. Samen aan één boek wer ken was een prettige ervaring, we hebben geen ruzie gemaakt. Als volwassene krijg je niet vaak de kans zo intensief tijd door te bren gen met een van je ouders. Ik heb mijn gezin, mijn vader heeft het erg druk. Het was heel speciaal om zoveel bij elkaar te zijn." Stephen: „Zoveel kinderen rennen weg bij hun ouders. Het is vleiend als je kind met je wil samenwerken." o'wen dinsdag 26 september 2017 GO je niks over Trump zegt' Stephen King, auteur van meer dan 50 beststellers, is vooral bekend om de moord lustige clowns in zijn thril lers. Veel van zijn verhalen zijn verfilmd: onder meer de klas siekers Shawshank Redemp tion en The Shining zijn geba seerd op een werk van King, net als horrorfilm It, nu in de bioscoop. King is vorige week 70 geworden. Zijn vrouw en zijn beide zoons zijn ook schrijver. Zijn dochter is domi nee. Het jongste kind van King is 40 jaar en bracht in 2013 zijn debuutroman Double Fea ture uit, over een filmmaker die B-films produceert. Hij pu bliceerde met een illustrator een stripboek (Intro to the Alien Invasion). Zijn collectie korte verhalen uit 2005 is ver taald als Samen Sterk. Het boek verschijnt vandaag, kost €25 en telt 832 pagina's. Waarom besloten jullie de vrou wen in slaap te laten vallen, en niet de mannen? Het boek leest soms als een kri tiek op een extreme vorm van mannelijkheid. Er zijn verwijzin gen naar fake news, Trump. In hoeverre willen jullie een state ment maken? Bent u voor dit verhaal geïnspi reerd door de vrouwen in uw le ven? —Stephen King —Owen King Owen, wat is het beste advies dat je van je vader kreeg? i mei «time or MR MERCEDES nOEOSTOlLERO' 71H0IHH0 OEIECTNt El THÜUERÜOS ELSIVKI STEPHEN Een greep uit het enorme oeuvre van Stephen King. Hij schreef meer dan 50 bestsellers. STEPHEN STEPHEt" omN -*ING KING Vader Stephen en zoon Owen King werkten samen aan Schone Slaapsters. Stephen: „We hebben twee dingen gecombineerd en iets nieuws gecreëerd." fotocodysmyth

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9