II Verdachte filmde de moord op Sof ie Bijzondere boten stelen de show in jachthaven van Breskens De Kruising helpt mensen met lichamelijke beperking 7 De leden van De Kruising hebben allemaal een lichamelijke beperking, maar de activiteiten die ze tweewekelijks ondernemen, kennen geen grenzen De tafels uit de werk plaats van kunstenaar Luc Ingels in Kloos terzande staan van wege het mooie weer buiten. Aan die tafels zitten zo'n tweeëntwintig mensen te beeld houwen, vijlen en polijsten. Er ontstaan schildpadden, paarden en olifanten uit voorgevormde stukken speksteen en ondertussen wordt er gelachen en gekletst. Met hetzelfde enthousiasme maken de leden van De Kruising ook bloem stukken, ze wonen lezingen bij, bezoeken bedrijven of maken een boottocht. „We zijn graag bezig. Dit is geen groep die achter de geraniums wil zitten", zegt Marie-Louise Man- naert. Al elf jaar zorgt de initiatief neemster om de twee weken voor een activiteit op maandagmiddag, voor mensen met een lichamelijke beperking. „Iets ontspannends, om even niet aan pijn of ziekte te denken." Dat daar behoefte aan is in de regio Hulst, bewijst het aan tal leden tussen de dertig en tach tig jaar. „We zijn in de afgelopen jaren gegroeid van tien naar ze venentwintig. De groep voelt als een familie." De naam De Kruising slaat terug op 't Kruispunt, het gebouw van het Rode Kruis in Hulst waar de groep samenkomt, maar ook op de leden van de groep. Ze hebben bij voorbeeld de diagnose reuma of MS gekregen of zijn gedeeltelijk verlamd geraakt. „Mensen die met een lichamelijke beperking te ma ken krijgen, komen op een krui sing in hun leven. Dat ze denken, 'wat moet ik nu?' Dat je in een diep gat valt omdat je niet meer kunt gaan werken en ineens thuis zit", vertelt Marie-Louise. Ze weet precies hoe dat voelt, want ze kreeg 23 jaar geleden een dwars laesie. Ze merkte toen dat er wei nig te doen was voor mensen met een beperking die iets willen on dernemen. In een gesprek met Albert Reu nis, beheerder van 't Kruispunt, ontstond het idee voor De Krui sing. De groep mag het Rode Kruis-gebouw gebruiken en Reu- Je komt op een kruising in je leven, als je lichamelijk beperkt raakt nis is er, net als Rode Kruis-vrij- williger Roger Herman, sinds het begin bij om te ondersteunen. Omdat hij het burgerinitiatief toe juicht. „Er is weinig voor deze leeftijdsgroep die behoefte heeft aan ontspanning. En we helpen el kaar", vertelt hij, terwijl hij samen met Ronald Boddaert uit Hulst, die zijn linkerarm niet kan gebrui ken, een glimlach op het kopje van een spekstenen schildpad kerft. KNOKKE-HEIST De moord op So fte Muylle in januari in Knokke lijkt nog gruwelijker dan tot nu toe werd gedacht. De recherche hield sterk rekening met een uit de hand gelo pen beroving, maar de vermoede lijke dader blijkt van haar dood een hele show te hebben gemaakt. Dat melden Vlaamse media, die op hun beurt bronnen rond het on derzoek citeren. De 27-jarige Softe werd op zondagochtend 22 januari gevonden onder een houten terras op het strand. Ze was gewurgd. Het incident zorgde voor grote conster natie in de kustplaats. Een 23-jarige Roemeen werd twee maanden geleden aangehou den. Die had al veel tegen, maar nu zouden er in zijn computer ook nog beelden zijn opgedoken waarop hij zichzelf filmt bij het lichaam van Softe. Op de video legt hij uit wat hij zojuist gedaan heeft, inclusief de mededeling dat hij de vrouw ook zou hebben verkracht. Leugendetector Een door de Roemeen zelf aange vraagde ondervraging met een leu gendetector werd eind vorige week uitgevoerd. De verdachte zou daar slecht uitgekomen zijn. Zijn advo caten erkennen dat ook, maar trek ken de manier van vragen stellen in twijfel. In aanloop naar de dertigste editie van de befaamde Boat Show in Gent, in februari, besloot de orga nisatie haar activiteiten uit te brei den met een 'natte' show in de jachthaven van Breskens. Van donderdag tot en met zon dag liggen daar haast tweehonderd - voornamelijk nieuwe - kajuit- jachten en motorboten, die zowel in het water als 'op het droge' te bezichtigen zijn. Tientallen grote namen als Bé- néteau, Hanse, X-Yachts, Hallberg Rassy, Saffier, Dufour, Viko, Grand Soleil, Greenline, Boarnstream, Jetten en het Superyacht Explorer Livingstone van Harmtan Yachts hebben al ligplaatsen gereser veerd. De vaste ligplaatshouders maken daarom voor een weekend plaats voor de bijzondere bezoe kers. Als extraatje organiseert Knokke Boat Rental een excursie naar de zeehonden op de zandplaten voor Breskens en is er de mogelijkheid tot jetskiën en suppen. De Explorer van Hartman, een schip van 25 meter lengte en met een waarde van vijf miljoen euro, staat open voor publiek. Verder zijn in de haven snelle rib's en wa keboards te zien. Stands De Belgian Boat Show van Bres kens belooft niet alleen voor lief hebbers van watersport een uniek weekend te worden. Een grote tent met tientallen stands staat op het parkeerterrein en er is kinderani matie. Bezoek aan het evenement in de haven is gratis. dinsdag 26 september 2017 2V Dit is géén groep voor achter de geraniums' Sophie Stockman Kloosterzande - Marie-Louise Mannaert Wie zich aan wil melden voor De Kruising kan contact opnemen met Marie-Louise via ml.man- nert@gmail.com of 0114-314779. De Kruising heeft zo'n 27 leden en drie vrijwilligers. Ze ondernemen van alles, zoals een beeldhouw- workshop bij Luc Ingels in Kloosterzande. fotoscamileschelstraete Met vijlen en schuren ontstaat een beeldje. A Enkele resultaten op het eind van de middag. Na een drukke zomer vol activi teiten met als groots sluitstuk de Visserijfeesten maakt Bres kens zich nu op voor een vol gend uniek evenement: de Bel gian Boat Show. Wilma Valk Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80