M 59 kanshebbers voor Middelburgse eretitel 3 len drie, vier zakken van 25 kilo weg, voor de winter." In de strijd tegen voedselverspil- ling herleeft de oude traditie van het rapen (heel hip: gleaning ge noemd). Voor de nieuwkomers, nog maar eens de fatsoensregels. Vraag toestemming aan de boer, blijf ver uit de buurt van machines of wacht tot ze klaar zijn, hou toegangswe gen vrij. En wel zo aardig: een be dankje achteraf. In de bongerd van Boomgaard winkel Serier in Koudekerke zitten ]an en Jannie Serier met hun vaste clubje plukkers aan de koffie. In de De Jonagold en Golden Delicious hebben lange, dunne stelen. Dat plukt lastiger winkel worden veertien soorten appels en vier perenrassen uit de ei gen boomgaard verkocht. In zes we ken tijd moeten er maar liefst 18.000 bomen leeggeplukt worden. „Kijk", wijst Jan: „De Jonagold en Golden Delicious hebben lange, dunne ste len. Dat plukt lastiger dan een Doyenné du Cornice met zijn korte, stevige steel." Leo van Velzen uit Vlissingen komt al elf jaar elke oogst helpen. „De gezelligheid, daar doe ik het voor." Suus van der Hagen (acht jaar): „Als je plukt wordt je hoofd lekker leeg. Heerlijk. En je leert ieder jaar wat." Jannie: Grote telers moeten wel vijftig plukkers inhuren, Polen en Bulgaren vaak. Wij hebben er maar dertien nodig, omdat we klein zijn. Daarom kunnen wij ons ook permitteren om te wachten tot het rijpingsproces optimaal is en dan alle plukkers optrommelen. Ze ko men allemaal uit de buurt. Dan is het makkelijk te regelen." De koffie is op. De appelbomen wachten. Verder met de oogst! De nominatieperiode is gesloten en in totaal zijn 59 vrouwen en mannen voorgedragen voor de verkiezing, die is opgezet door het Zeeuws Archief en de PZC. Van elke kandidaat is een biografie te lezen op de website van de PZC: pzc.nl/grootstemiddelburger. Een jury van acht mensen zal zich de komende twee weken bui gen over de lijst met genomineer den. Zij zullen daaruit een top tien samenstellen en in onderling overleg tot de definitieve shortlist moeten komen. Die wordt op 13 oktober gepubliceerd. Een dag la ter begint de stemperiode. Ieder een kan dan via de website van de PZC stemmen op zijn of haar fa voriet voor de titel Grootste Mid delburger Aller Tijden. Stemmen kan van 14 tot 26 oktober. De winnaar wordt uiteindelijk bekendgemaakt op zaterdag 4 no vember tijdens de open dag in het Zeeuws Archief aan het Hofplein in Middelburg. Kijk snel op DELTA.nl/opdezaak dinsdag 26 september 2017 plukken en te rapen - Jan Serier, fruitteler Militairen en feministes. Kun stenaars en politici. Artsen en schrijvers. Uitvinders en rechtsgeleerden. Het is een bont gezelschap dat is genomi neerd voor de titel Grootste Middelburger Aller Tijden. Maurits Sep Middelburg Nel Kodde (I) en Els Braat (r) aan de pluk in de bongerd van Boomgaardwinkel Serier in Koudekerke. foto s dirk jan gjeltema Oogsten in Ritthem. Jan Vos is bezig met voorbereidingen voor de oogst. volledige installatie "Pkadsnelheid Al vanaf per maand verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70