OZCAN AKYOL Nooit rustig in het Wilders-proces corendon Ontdek nu het pittoreske stadje Noto 6 Eloro Hotel Ongekend voordelig nazomeren op het mooiste eiiond President Sea Palace Column Voormalig WD-Kamerlid Ybeltje Berckmoes, ooit verkozen tot meest onop vallend persoon in het parlement, heeft haar Haagse memoires opge schreven, een boek waarin ze ge nadeloos afrekent met de partij cultuur. Ze rept van dronken col legae, baantjes die in het vooruit zicht worden gesteld om klagers te neutraliseren en een nijpend ge brek aan visie. Voor wie van intriges en ruzies houdt, zullen de getuigenversla gen, waarheid of fictie, ongetwij feld voor een hoop hilariteit zor gen. Zo suggereerde Berckmoes eens, naar eigen zeggen, dat de WD aan meer liefde, warmte en genegen heid moest doen, waarop Rutte in het Torentje geantwoord zou heb ben: 'Liefde, daar zie ik alleen maar ellende van in mijn omge ving.' Goed verhaal. En zo heeft ze er nog wel een paar, als we de inter views mogen geloven. Maar bij het lezen van al die vermeende mis standen binnen de partij bekruipt me toch een ander gevoel. Het is achteraf altijd makkelijk praten. Als Berckmoes de fractie discipline daadwerkelijk ondraag lijk vond, had ze ook eerder hierte gen kunnen protesteren. In plaats daarvan keek ze in de avondlijke uurtjes naar Netflix-series, van onze belastingcenten, tot ze weer zou worden opgeroepen om te mogen stemmen in de Kamer. Blijkbaar wilde ze liever onderdeel van een clubje blijven - voor de faam en het geld - ten koste van haar eigen geloof waardigheid en idealen. Ze had een daad kun nen stel len door openlijk, toen ze nogin het par lement zat, de noodklok te luiden, zodat anderen zich aan haar zouden kunnen optrekken. Maar er gebeurde niets van dat allemaal. Ze bleef zes jaar geruis loos in de Tweede Kamer, om ver volgens, eenmaal afgedankt, als nog haar lidmaatschap op te zeg gen. En nu is er dus een boekje, waarop ze zelf prijkt, vrij als een vogel op het strand. De ironie is fantastisch. Wat Ybeltje Berckmoes eigenlijk aan ons laat zien, is dat we meer parle mentariërs nodig hebben die to taal niet op haar lijken. Dit land verdient dappere, assertieve en in telligente mensen die ook daad werkelijk iets willen veranderen. Als straks haar gedenkschrift flopt, is het legitiem om te conclu deren dat ze ondanks haar positie helemaal niets heeft betekend voor Nederland. Ik ben benieuwd wie hier de schuld van krijgt. Ver moedelijk de uitgever. Ze had eerder kunnen protesteren, in plaats van Netflix-series kijken Ze zijn van Marokkaanse afkomst, ruim 35 man sterk, en willen geld van Geert Wilders. 500 euro per persoon. „Omdat ze zich ge kwetst en gediscrimineerd voe len", zegt één van hun advocaten, hoogleraar Göran Sluiter. Vanwege hun eis tot schadever goeding zijn de 35 - die anoniem willen blijven - een partij in het Wilders-proces, waarvan het ho ger beroep komende maand zou moeten beginnen. Ze deden in 2014 aangifte tegen de PW-leider vanwege zijn 'minder, minder' uitspraak. De rechtbank verklaarde Wil ders eind vorig jaar schuldig aan aanzetten tot discriminatie en groepsbelediging, zonder strafop legging. Maar de eis tot schade vergoeding van de 35 Marokkanen werd afgewezen. Door de uitspra ken van Wilders voelen ze zich naar eigen zeggen 'niet meer wel kom in eigen land'. In het hoger beroep hopen de 35 op een nieuwe kans. Maar dan moeten ze wel een advocaat heb ben, zeggen ze. En dat wordt een probleem, want de Raad voor de Rechtsbijstand vindt dat ze hun eigen verdediging maar moeten regelen. Advocaat Sluiter: „De raad laat deze slachtoffers in de kou staan." In juli gaf de rechtbank in Am sterdam de 35 gelijk: ze moeten een vergoeding krijgen van de Raad voor de Rechtsbijstand. Maar die is in hoger beroep ge gaan, bevestigt een woordvoer der. „Wij zijn nog altijd van me ning dat een vergoeding niet op zijn plaats is." Belangrijkste mo tief: de aangevers zouden hun verdediging ook zelf kunnen re gelen, bijvoorbeeld via een stich ting. Ook omdat ze geen spreek recht hebben in de zaak en de vor dering dus niet zo complex is dat die een advocaat vereist. Rumoer En zo levert het hoger beroep in de zaak-Wilders al rumoer op voor het is begonnen. Zoals het proces ook in eerste aanleg al voor veel rumoer zorgde. Het begon al met de ruim zesduizend aan giftes tegen Wilders, deels gedaan via voorgedrukte formulieren. Daarna kwam gedoe rond de vele getuigen die Wilders' advocaat Knoops wilde horen. 8 DAGEN NUVANAF Kijk je ogen uit in Noto! Dit is namelijk één van de belangrijkste fl j ,'liPM baroksteden van ri inlijf Italië, die ook y nog eens op de Wereldergoedlijst jr~ van UNESCO staat f genoteerd. - LidodiNoto All Inclusive LidodiNoto All Inclusive Direct aan het zandstrand Leuke activiteiten voor jong en oud In 2017 grotendeels gerenoveerd Gratis wifi in de lobby 500 meter van een minimarkt en enkele bars Direct aan het strand Miniclub Verbeterde All Inclusive formule! Zonneterras en een zwembad Beperkt animatieprogramma corendon nl 023 75106 06 dinsdag 26 september 2017 GO @ÖzcanAkyol e Over een maand begint het hoger beroep in de zaak-Wil- ders. Althans: dat is de bedoe ling. Eén van de advocaten in de zaak eist uitstel. Peter Groenendijk Rotterdam VERTREK16 OKTOBER Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6