'Klassiek moet worden gehoord' 6 Frietbakker Den Osse wil zuurstofapparaat Het ging nét goed zondag. Dankzij het zuurstofapparaat van een an dere groep duikers. Nu weet Sander Cretier het zeker: hij wil ook zo'n apparaat bij zijn cafetaria in Den Osse. „We waren druk aan het werk toen plotseling mensen in paniek de zaak binnenrenden en vroegen wat ons adres was, om door te ge ven aan 112", vertelt Cretier. Hij ging mee naar buiten en zag hoe op de parkeerplaats een duiker werd be ademd met een zuurstofapparaat van een andere groep. Niet voor het eerst dat voor zijn ogen werd gepoogd iemands leven te redden. „Deze duiker was onder water in paniek geraakt en daarom te snel naar boven gegaan. Hij is toch twaalf minuten weggeweest. Het was heel angstig. Maar hij is ge red dankzij dat zuurstofapparaat. De verplegers in de ambulance en de traumahelikopter hebben niet veel meer hoeven doen." Toen Cretier weer achter de fri tuurpan stond, besloot hij: mijn zaak heeft een eigen zuurstofappa raat nodig. „Ik sta bij een populaire duikstek en dat brengt risico's met zich mee. Twee, drie keer per jaar gaat het hier mis. Als er niet toeval lig een groep is met een zuurstofap paraat, wil ik zelf kunnen ingrij pen." Je moet iets kunnen doen op het moment dat het nodig is Een AED heeft cafetaria Even Pause ook al, sinds vorige maand. „Via internet zamelen we er geld voor in. De meeste donateurs zijn duikers. Op twaalfhonderd euro zitten we nu. Het apparaat kostte zestienhonderd en er gaat een hoop geld zitten in onderhoud en con troles. Het zou fijn zijn als we alles kunnen afdekken." Maar dan komt er nog zeshonderd euro bij voor een zuurstofapparaat. „Even zien hoe we dat bij elkaar kunnen sprokkelen. Dat het appa raat komt, vind ik veel belangrijker. En we hebben nog lokale weldoe ners, zoals duikschool De Grevelin- gen die overal in Scharendijke AED-kasten ophangt en in het dorp strooit met reanimatiecursussen. Ook ons hele personeelsbestand mag van hem op cursus." De broer van Cretier, die Sander vaak helpt en als fysiotherapeut ac tief is in de sportwereld, heeft van dichtbij gezien hoe jonge mensen kunnen worden getroffen door hartfalen. „Dat heeft indruk op hem gemaakt en ook op mij. Je moet iets kunnen doen op het mo ment dat het nodig is." Toch kost het de ondernemer, die de frietzaak twee jaar geleden over nam, hoe dan ook geld. „Maar dat geeft niet, zolang je mensen kunt helpen. Ik heb jongeren in dienst van de zorgboerderij. Dat kost ook energie. Maar het is belangrijk dat iemand het doet. Zo is het met die apparaten ook. Al hoop ik ze nooit nodig te hebben." et cabaret en be kende bandjes sco ren de kleinere theaters op Schou- I wen en Walcheren goed. Maar Esther en Peter de Neef van Theaters aan Zee kiezen niet voor de gebaande paden. Klassieke muziek en onbekende, maar talent volle, zangers en liedjesschrijvers moeten ook op de Zeeuwse eilan den te horen zijn. „Het is makkelijk om alleen populaire producties te programmeren. Maar we willen onze passie voor theater kwijt; Zee land een breed palet aan cultuur bieden én mensen kennis laten maken met artiesten die ze nog niet kennen", werft Peter de Neef. De stichting Theaters aan Zee kan op meer paarden tegelijk gok ken, omdat ze artiesten op diverse plaatsen kan laten optreden. De po dia in de dorpshuizen van Renesse en Heinkenszand (De Stenge) wor den nog niet zo lang door het echt paar De Neef geëxploiteerd. Daar speelt het duo dus wat meer op ze ker. Maar in De Weverij in Zierik- zee en in huiskamertheater De Ver wachting in Ritthem, beiden een slag kleiner dan de 260 plaatsen tel lende dorpshuizen, durven Peter en Esther met nieuwe initiatieven en kunstvormen op de proppen te komen. De Nieuwe Kerk in Zierik- zee en de kerkjes van Burgh en Ritthem bieden de programmeurs de kans om ook uit te pakken met bijvoorbeeld klassieke muziek of een gospelkoor. Om klassieke muziek voet aan de grond te laten krijgen op Schouwen en Walcheren is een samenwer kingsverband op poten gezet met het Cugnon Project van Chris Duindam. De Utrechtse violist en docent brengt professionele musici en conservatoriumstudenten bij el kaar - begonnen in een kasteeltje in het Waalse Cugnon - om kamer muziekconcerten in den lande te geven. Het Cugnon Project komt dit theaterseizoen zes keer naar Zeeland, te beginnen zondag 1 ok tober naar het kerkje van Ritthem. Om kat-uit-de-boom-kijkende cultuurliefhebbers over de streep te trekken, hoeven de bezoekers zon dag vooraf geen entree te betalen. Peter en Esther zetten hun vaker uitgeteste 'envelopactie' in. Mensen bestellen via info@theatersaanzee. com het gewenste aantal kaarten. Bij het ophalen van de kaartjes krij gen ze een envelop, waarin ze na af loop een bedrag steken wat volgens hen bij de 'belevingswaarde' van het concert en de genoten con sumpties past. De bijzondere betalingsmethode moet de drempel voor bezoekers verlagen en de theaterondernemers tegelijkertijd inzage geven in wat mensen de moeite waard vinden. IN DE REGIO Vervolgcursus kunst geschiedenis Avond over pleegzorg MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 26 september 2017 SD 'Hij was twaalf minuten weg' De frietbakker van Den Osse hing vorige maand een AED-apparaat aan zijn pand. Maar nu, na het zo veelste incident met duikers, wil hij ook een zuurstofapparaat. Wendy Wagenmakers Den Osse - Sander Cretier Volle zalen trekken met cabaret is geen kunst. Maar Zeeland moet ook kennismaken met klassieke muziek en jonge sin- ger-songwriters. René Hoonhorst A De Utrechtse violist en docent Chris Duindam (I) brengt professi onele musici en conservatoriumstudenten bij elkaar, foto chris duindam Voor heel het programma, kijk op theatersaanzee.com ZIERIKZEE Beeldend kunste naar en docente kunstgeschiedenis Margreet Leijdekker begint donderdag 28 september met een vervolgcursus kunstgeschiedenis in Zierikzee. De cursus duurt tien avonden en eindigt op 14 de cember. De vol gende onderwer pen komen aan bod: byzantijnse kunst, symbolisme, jugendstil, futu risme, neue sach- lichkeit, magisch realisme, abstract expressionisme, popart en land art. De bijeenkomsten zijn telkens van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten zijn 110 euro, inclusief rea der en thee/koffie in de pauze. Voor meer informatie en aanmelden: tttsenzo@solcon.nl of 0111-41783. ZIERIKZEE Juvent houdt don derdag een infor matieavond in Zie rikzee over pleeg zorg. ledereen die het pleegouder schap overweegt en meer informatie wil is welkom van 20.00 tot 22.00 uur in het gemeente huis van Zierikzee. Aanwezigen krijgen uitleg over het voorbereidingspro gramma, horen er varingsverhalen van pleegouders en krijgen de mogelijk heid om vragen te stellen. Meer infor matie op juvent.nl, aanmelden kan via e-mailadres pleeg- zorg@juvent.nl. RENESSE Cabaretier Javier Guzman staat op zaterdag 30 september met zijn voorstelling in Dorpshuis Renesse. De cabaretier brengt GA-BIE-JER. De aanvang van de voor stelling is om 20.15 uur. Normale kaarten kosten 21,50 euro. Meer informatie is te vinden op theatersaanzee.com. FOTO PIM RAS BROUWERSHAVEN Bijgebouw bij de kerk aan het Bostonplein, 14.30- 17.00 uur: Spelle tjesmiddag voor ouderen; Tonnen- magazijn, 18.30- 22.00 uur: Repeti tieavond Muziek Apollo Brassband, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; Yogacentrum Be Happy, 18.45-20.00 uur: Yogales door Marianne van den Haak; BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Museum ge opend en expositie Over de paling!; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 09.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 13.30 uur: Natuurrondvaart; DREISCHOR Streek-en land bouwmuseum Goemanszorg, 11.00-17.00 uur: Wisseltentoonstel ling Aardappel; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Koersbal en soos; 20.00-22.00 uur: Toneelgroep Ygen- weizen; OOSTERLAND De Oosterhof, 19.30 uur: Zumba dansen; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartvereniging Smijt Maar Raak; RENESSE Dorpshuis, 19.15- 20.15 uur: Yoga Steffine; 20.15 uur: Veldhuis Kemper, Try out Geloof ons nou maar; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.15- 15.00 uur: Gym voor Ouderen; 15.15-16.45 uur: Koersbal; SIRJANSLAND Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Schilder club; 19.15-20.15 uur: Gymclub; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: My Cousin Rachel; Sint Lievens- monstertoren, 10.00-17.00 uur: Expositie Arie Roon; Stadhuismu seum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Zilver van Kaft tot Kaft. JAVIER GUZMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61