Welkom octopus Stichting Renesse wil af van sportcentrum Ontbijt en lunch aan voet van Zeelandbrug Parijs 2 Het is oogsttijd. Verzamelen wat op het land blijft na de oogst is een eeuwenoude traditie. Burgers en buitenlui, komt naar de boer, want het mag: maar wel graag eerst even vragen. Spl v OOGSTTIJD TRADITIE Commentaar De natuurliefhebber is blij. In de Oosterschelde is een octopus gezien. Niet zomaar een inktvis, nee een echte achtarmige. Er was aanvankelijk nog wat discussie of het de Gewone achtarm of de Kleine achtarm betrof. Het blijkt de eerste te zijn. Hoe dan ook, de verschijning van zo'n bijzonder dier maakt altijd indruk. Want de natuur gaat kennelijk haar eigen gang. Wat we niet kwijt willen, gaat soms verloren. Een nieuw dier dat we niet ver wachten, duikt ineens op. Zo neemt de biodiversiteit een loopje met ons. De Belgische ontdekkers van de octopus hebben hun vondst wij selijk even geheimgehouden. Anders was de Oosterschelde waar schijnlijk meteen overspoeld door duikers die het beestje zelf wil len zien en vooral fotograferen. Vogelaars hebben die neiging ook, maar dat kan minder kwaad. Een vogel kan zich veel gemakkelijker aan massale belangstelling onttrekken. Toch kan een beetje publici teit goed zijn voor de bewustwording. We zijn in Zeeland omringd door schitterende natuurgebieden waar van alles gebeurt. Vaak door toedoen van de mens, vaak min of meer spontaan. De verschijning van de octopus zal wellicht tot de vraag leiden of de Zeeuwse stromen wel optimaal geschikt zijn voor dit dier en of we maatregelen moeten treffen om het hem gemakkelijker te ma ken. De natuur een handje helpen kan geen kwaad, maar een strakke regie is niet wenselijk. Het is beter de natuur te beschermen met schoon water, met schone lucht en met flinke gebieden waar mee de mens zich nadrukkelijk iets minder bemoeit, dan in te zet ten op het behoud of op de terugkeer van bepaalde dieren. Dat re gelt de natuur zelf wel. Liefhebbers en beschermers die menen dat we op de aanwezigheid van soorten dieren moeten sturen, trekken een veel te grote broek aan. Natuur een handje helpen kan geen kwaad, maar strakke regie is niet wenselijk Oud-burgemeester Kees Veerhoek en ex-wethouder Ad Verseput zijn gevraagd de markt te verkennen, voor een mogelijke overname en herontwikkeling van de accommo datie langs de N57. Volgens Simons zijn er al enkele partijen die hun be langstelling hebben laten blijken. Veerhoek en Verseput hebben tot medio volgend jaar om met een ad vies te komen. De Stichting Re- nesse heeft zich tot uiterlijk 1 ja nuari 2022 contractueel aan het sportcentrum verbonden. Simons verzekert dat de twaalf vaste mede werkers en de huurders van de ac commodatie niet hoeven te vrezen Exploiteren van een sportcentrum is geen kerntaak van de Stichting Renesse voortijdig op straat te worden gezet. Hij is er zeker van dat er een nieuwe exploitant wordt gevonden. De be doeling is dat het een sportcentrum blijft, maar een alternatieve be stemming is bespreekbaar, aldus de stichtingsvoorzitter. ALMANAK Als het ook maar even kan, trekt de Terneuzense regiochef eropuit met zijn racefiets. Gis teren berichtte hij op de redac tie over zijn meest recente rit, in de hoop dat zijn waarnemin gen tot artikelen zouden leiden. „Ik fietste gisteren langs de Eif- feltoren", begon hij koeltjes. Tien monden aan de vergader tafel vielen een voor een open. Totdat hij zijn toehoorders weer op het goede spoor hielp. „Die Eiffeltoren lijkt verdraaid veel op de echte, hij is alleen wat kleiner. Logisch, hij staat in Petit Paris, beter bekend als IJ- zendijke." Kinderboerderij in de race voor bonus Niekvan9in halve finale karttalenten Nieuw seizoen Tafelen in de Buurt ZIERIKZEE Dorcas begint winterverkoop Prachtig oogstweer is het. Op het ene veld liggen de uien van maat schap Polderman in Ritthem al te glanzen in de zon. Eén dagje drogen en Peter Polderman, die de uien vandaag op het andere veld boven aan het rooien is, komt ze ophalen. Zo'n veld vol uien is voor burgers en buitenlui het signaal dat ze naar de boer kunnen om te vragen of het mag: na-rapen. Vooral het rapen van aardappelen en uien is bekend. „Als ze het komen vragen, mag het", zegt boer Polderman. „Want wij doen met de uien die blijven liggen niets. We ploegen ze straks weer onder." Eén dingetje: „Sommige mensen lo pen gewoon tussen de machines door terwijl je met oogsten bezig bent. Dat is gevaarlijk. Dan ben ik er ook wel klaar mee, dan kunnen ze gaan." Even verderop, aan de Landbouw- weg, is Jan Vos bezig met voorberei dingen voor de oogst. Met de hand haalt hij aardappelbedden uit op het eind van zijn land, waar straks de rooimachine moet kunnen keren. Dat na-rapen, lezen of koteren is een plezierige bezigheid. Hele gezinnen komen er op af. Vos: „Stadskinderen zien zo eens dat aardappelen niet aan de bomen groeien, hè! Dat uit één aardappel een heleboel komen: verbazingwekkend vinden ze dat. Oudere mensen kennen het na- rapen van vroeger. Er zijn er die ha- V'. H Restaurant Wendy's aan de Zee landbrug opent morgen de deuren. Om klokslag zes uur, voor passanten met trek in een goed ontbijt. „Ik heb geen idee of dat zinvol is", zegt ex ploitant Wim Veerhoek. „Maar er komt hier rond dat tijdstip al zo ver schrikkelijk veel verkeer langs. En stoppen de meesten niet, dan schui ven we de openingstijd later gewoon een uurtje door. Dat moet de prak tijk even uitwijzen." Wendy's Zierikzee wordt de tweede horecazaak van coffeeshop eigenaar Ramon Warrens. Zijn aan vankelijk plannen om in het voor malige chique Restaurant De Zee landbrug een nevenvestiging te be ginnen van High Life in Goes, stuitte op weerstand van de gemeenteraad op Schouwen-Duiveland. Veerhoek heeft het pand grondig verbouwd. Op de begane grond is ruimte voor 75 gasten. Eind vol gende maand komen daar op de eer ste verdieping nog 30 zitplaatsen bij, specifiek bedoeld voor vrachtwa genchauffeurs. „Voor een eenvou dige, stevige hap. Stamppot en wat je zoal meer ook gewoon thuis kan eten." Beneden wordt na het ontbijt van 11.00 tot 19.00 uur een uitge breide lunch geserveerd, vertelt Veerhoek. Hij runt de zaak met dochter Asley en drie medewerkers. dinsdag 26 september 2017 ii Sportcentrum Westerschouwen wordt verkocht. De Stichting Re- nesse wil af van de verliesge vende voorziening. Niet eens zo zeer omdat er jaarlijks geld bij moet om de accommodatie open te houden, zegt voorzitter Hans Simons. Maar vooral omdat het exploiteren van een sportcentrum eigenlijk geen taak is die bij de stichting past. Marcel Modde Burgh-Haamstede - Hans Simons, voorzitter Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Kinderboerderij De Punt in Zierikzee is een van de boerderijen die kans maakt op een Wecycle Dierendagbonus van 250 euro. Wie een afgedankt apparaat inlevert bij de boerderij, kan ter plekke met zijn smartphone in checken op de Face- bookpagina van WeCy- cle. Hoe meer bezoekers per locatie, hoe groter de kans op een prijs. Inleve ren kan van vandaag tot en met 4 oktober. HEINKENSZAND De negenjarige Niek van den Berge (foto) uit Hein- kenszand gaat door naar de halve finale van de landelijke Formido kartta- lentscouting. Hij is één van de negen deelne mers (van de bijna vier honderd aanmeldingen tussen de 7 en 10 jaar) die zich in Lelystad plaatsten voor die wed strijd op 23 december. Daar mag hij proberen een plaatsje in de finale (op 13 januari) te be machtigen. BRUINISSE Een nieuw seizoen van het project Tafelen in de Buurt is van start ge gaan. Ouderen op Schouwen-Duiveland kunnen bij dat project ge nieten van een driegan- genmaaltijd en een ge zellig praatje voor slechts vijf euro. Het Rode Kruis, SMWO en Zeeuwland maken het project voor het zevende jaar op rij mogelijk. De data van de etentjes zijn te vinden op de website smwosd.nl. De Dorcas Winkel aan de Zandweg 30 in Zie rikzee begint vrijdag van 09.30-16.30 uur met de verkoop van de winter collectie. Daarnaast is de winkel geopend op iedere maandag van 09.00 tot 12.00 uur, elke andere vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 09.30- 12.00 uur. Tijd om te Ondine van der Vleuten Vlissingen w wr -/ Jan en Janny Serier aan het werk. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59