Check je darmendierentuin voordatje een afvaldieet kiest 9 Voor Annette Maas (52) uit Domburg is het uiterlijk niet meer zo belangrijk als vroeger. Ze gaat meer voor de inhoud, en voor pit: „Een man moet ondernemend zijn. Ik wil geen bankaardappel." Geluk: „Voor mij zit dat in simpele dingen. Als ik vrij heb en koffie kan drinken met een vriendin of een leuk appje krijg." Vriendschap: „Heel belangrijk. Ik heb een heel goede vriendin, we ken nen elkaar al dertig jaar. In de zomer kunnen we vanwege mijn werk niet vaak afspreken. Maar als we elkaar in de winter weer zien, is alles goed. Dat vind ik echte vriendschap." Afhaalmaaltijd: „Daar doe ik niet aan. Ik eet vaak op mijn werk en als ik thuis eet, kook ik lekker aardappels, groenten en vlees." Ware liefde: „Ik geloof er nog in en zou hem graag tegenkomen. Dat lijkt me leuk. Vroeger dacht ik dat er voor iedereen maar een ware liefde was. Maar dat is blijkbaar toch niet zo." Kinderen: „Had ik graag willen heb ben. Helaas had ik de verkeerde partners. Ik werk in een pannenkoe kenhuis, daar komen veel kinderen. Dan ben ik aan het eind van de dag blij dat ik weer thuis ben." Veeleisend: „Niet meer. Ik vind het wel belangrijk dat een partner de zelfde humor heeft, dat er een klik is en dat ik hem kan vertrouwen. Vroe ger vond ik oppervlakkige dingen belangrijk, zoals dat een man groot moest zijn en gespierd. Nu gaat het om de inhoud." Afknapper: „Als hij onverzorgd is of een bierbuik heeft. Sommige man nen denken dat zij dat mogen en vrouwen niet. En witte sportsokken in sandalen vind ik ook een afknap per." Flirten: „Hartstikke leuk. Maar ik kan het niet goed. Soms zegt een vrien din dat iemand met mij flirt, maar dan herken ik dat niet. Ik probeer soms terug te flirten, maar dan word ik daar verlegen van." Tinder: „Niks voor mij. Ik heb het wel geprobeerd, datingsites. Maar dan vinden mensen met wie ik schrijf dat ik in Domburg te ver weg woon." Aantrekkingskracht: „Zodra ik ie mand tegenkom weet ik of dat er is." Blind date: „Lijkt me grappig. Ik heb het nooit gedaan, maar zou er wel voor open staan." Zoekende: „Dat ben ik niet, want dan vind je het niet. Dan staat het toch in koeienletters op je voorhoofd en dat schrikt mensen af." Kritisch: „Sommigen zeggen dat je steeds kritischer wordt naarmate je ouder wordt. Maar dat is bij mij niet zo. Ik zou er alleen niet tegen kunnen als hij lui is en niet wil werken. Hij moet wel ondernemend zijn, ik wil geen bankaardappel." Aandacht: „Ben ik niet gewend. Ik ben best verlegen en weet ook niet hoe ik met complimenten om moet gaan." Ambitie: „Ik ben zeventien jaar gele den in Australië geweest. Het is er heel mooi en de mensen zijn zo ge moedelijk en open. Ik zou het ieder een aanraden om daar eens heen te gaan. Ik wil er zelf ook naar terug." Eenzaam: „Ik voel me weieens een zaam. Maar dan probeer ik iets te doen, zoals sporten. In elk geval niet thuis blijven zitten. Ik blijf nooit in dat gevoel hangen en kom er altijd bovenop." UITGEZOCHT dinsdag 26 september 2017 'Ik blijf niet hangen in eenzaamheid' Joanne Karkdijk Moeite met afval len? Het is mis schien niet jouw schuld, maar die van je darmbacte riën. Een monster van je poep kan het resultaat voor spellen van een afvalpoging. Willen de kilo's maar niet verdwijnen? Wel licht heb je niet de juiste bacteriën in je darmstelsel. De pre cieze samenstelling van deze darmflora, die be staat uit miljarden ver schillende microben, is bij iedereen uniek. Volgens onderzoekers van het Departement van Nutrition, Exercise and Sports van de Uni versiteit van Kopenha gen bepaalt de opbouw van je darmflora hoe succesvol je afvalt bij een eetpatroon van veel vezels, groenten, fruit en volkoren granen. De Denen onderzoch ten 54 mensen met overgewicht. Een deel vroegen ze een half jaar lang te eten volgens de Deense voedingsaan bevelingen, met veel fruit, groente, vezels en volkoren granen. De rest kreeg een zogehe ten 'New Nordic diet' voorgeschreven, met veel wilde Scandinavi sche producten zoals vis, bessen, wortels, kool en koolzaadolie. Monsters Met dit laatste voe dingspatroon verloren de proefpersonen ge middeld 1,8 kilogram meer dan de groep met de Deense aanbevelin gen. Er bleek een be langrijk verschil toen de onderzoekers keken naar twee veelvoorko mende bacteriën in de darmflora: Prevotella en Bacteroides. Mensen met veel Pre votella- en weinig Bac- teroides-bacteriën ver loren met het New Nor- die diet gemiddeld 3,5 kilo meer dan degenen die volgens het Deense voedingspatroon aten. Mensen die weinig Pre- votella-bacteriën had den en veel Bacteroi des, bleken geen extra gewicht te zijn verloren. Veel Prevotella-bacte- riën maken het om de een of andere reden makkelijker af te vallen met het New Nordic diet. Wie niet over de juiste samenstelling van bacteriën beschikt, kan beter een ander dieet proberen of kijken of bepaalde sporten hel pen, aldus de Denen. Ze vinden dat ontlas tingmonsters, die de verhoudingen tussen bacteriën verklappen, een grotere rol moeten spelen in de diëtetiek. —Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53