7 kom en er blijkt niet te zijn opge ruimd, zoals was afgesproken. Maar door mijn vak heb ik geleerd dat het gaat om de laag onder de verwijten: je behoeften. Als je in staat bent om die te com municeren ('Ik heb zin om lekker te zitten, nu moet ik eerst opruimen') kan je partner ook redelijk reageren ('Sorry, helemaal de tijd vergeten'). Een conflict ligt nooit alleen aan de ander; het is jouw verantwoordelijk heid om je behoeften op een prettige manier duidelijk te maken." Vergeven „Of het met opzet gebeurt of per on geluk, partners kunnen elkaar kwet sen, met als gevolg dat de ander zich terugtrekt ('Ik hoefje nooit meer te zien') of wraakzuchtig wordt ('Wacht maar'). Als je niet wilt dat de relatie erdoor eindigt, is het belangrijk om te kun nen vergeven. Dat is geen kwestie van de knop omzetten; vergeven is een proces dat, zeker als het om groot zeer gaat, tijd nodig heeft. Maar je moet er doorheen, zolang er rancune blijft zitten, kun je niet samen verder. Bovendien is het een vervelend ge voel om boos en gekwetst te blijven. Vergeven doe je dus niet in de laatste plaats voor jezelf. Bij vergeven erken je: ik voel me gekwetst, maar er is wel beweging naar de ander toe. Met elkaar praten over wat er is ge beurd is daarbij onmisbaar. Waarom Door mijn vak heb ik geleerd dat het in een conflict gaat om de laag onder de verwijten: je behoeften deed je dat? Had ik er zelf een aandeel in? Uit onderzoek blijkt dat begrip belangrijk is om te kunnen vergeven, evenals een oprechte spijtbetuiging en erkenning van het gekwetste ge voel door de 'veroorzaker', of het nu gaat om een vergeten verjaardag of om een buitenechtelijke affaire." Ouders worden „Iedereen met kinderen weet: een baby kost enorm veel tijd en zorg. Je relatie komt daardoor vaak op het tweede, derde of zelfs vierde plan. Het zou goed zijn als daar al tijdens de zwangerschap aandacht voor is, zodat je concrete dingen met elkaar kunt afspreken. Dat je aandacht aan elkaar blijft be steden, ook als je moe bent. Dat je de ander als partner blijft zien, en niet alleen als de vader of moeder van je kind. Dat je na de zoveelste door- waakte nacht in een joggingbroek op de bank wilt hangen, prima. Maar niet altijd. Breng je kind af en toe naar opa en oma, ook al staat je hoofd niet naar een avondje uit. Doe het toch, anders ben je na een paar jaar vergeten hoe leuk je partner ook al weer was. On derzoek toont aan dat de relatiekwa liteit daalt met de komst van een kind, maar ook dat stellen die goed in hun vel zitten hier minder last van hebben. Een kind is dus zeker geen manier om een slechte relatie te lij men, het is eerder een stressfactor." dinsdag 26 september 2017 I TIP Loop even de kamer uit, bedenk; dit schiet niet op als je voelt dat je geïrriteerd bent, tel desnoods eerst tot tien en ga het gesprek pas aan als de emoties zijn weggeëbd. 44 ■91 TIP Praat! Stop het niet weg, ftw ook niet als het pijnlijk is. Wat heeft het met je gedaan? En wat kun je samen bedenken om te voorkomen dat het nog een keer gebeurt? Esther Kluwer (49) is 1 oktober een jaar hoogleraar duurzame relaties en welzijn: „Je partner vergeven doe je niet in de laat ste plaats voor jezelf. Met rancune kun je niet verder." FOTO SHODY CAREMAN CR TIP Trek agenda's en leg samen I il dat avondje uit vast. Je maakt ook afspraken met collega's en vriendinnen, dus waarom dan niet met je partner? Blijf elkaar zien als twee volwasse nen met ieder zijn leuke kanten en eigen ideeën. Blijf je interesseren voor elkaar; wat drijft je? Waar be leef je plezier aan? Dat is de basis. In veel relaties komt de partner pas na de kinderen, werk en sociale leven. Maar je zou je geliefde nooit als vanzelfsprekend moeten zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51