Een volle agenda zou geen statussymbool moeten zijn 5 Betekenisvol leven geeft nachtrust Pieter: „Lekker Hollandse kost, vaak met groenten uit eigen tuin. Aan die moestuin beleven we veel plezier. We zaaien iets en kunnen de vriezer volstoppen voor de winter." Marloes: „Ik kook redelijk simpel als hij weg is, maar ik probeer het niet te ongezond te maken." Een schoon huis is niet het belangrijkst Pieter: „We hebben een vroegere traditie van het dorp overgenomen." Marloes: „Voor het eten drinken we een borrel. Ik denk dat Brabanders het bourgondisch zouden noemen." Pieter: „Het huishouden is vrij onre gelmatig verdeeld." Marloes: „Toen Pieter werk had en ik niet, kookte hij en hield ik het huis schoon. Dat hebben we lang volge houden. Toen het met mijn gezond heid minder ging, nam Pieter meer taken op zich." Pieter: „Eigenlijk zijn we samen ge woon minder gaan doen. De badka mer zou ik op me nemen en die heb ik drie keer schoongemaakt in de tijd dat we samenwonen." Blijf romantische dingen doen Marloes: „Soms hebben we allebei zin om schoon te maken en zijn we samen de hele dag bezig." Pieter: „Gezellig samen schoonma ken en tussendoor een borrel." Marloes: „We vinden eigenlijk dat we te weinig samen doen." Pieter: „Als jij zin hebt om iets te doen, ben ik ergens mee bezig. En als ik zin heb, heb jij last van je Lyme. Maar als we iets doen, proberen we iets romantisch te doen, zoals naar de bioscoop gaan. We gaan ook graag bij kennissen en vrienden op visite om in de tuin te zitten met een borrel." Marloes: „Roken en drinken is het leukst met andere mensen erbij." Pieter: „Dan zijn we geen verslaaf den, maar gewoon gezellig." Een glimlach doet wonderen Marloes: „Ik hoop dat we hier mogen blijven tot we oud en seniel zijn en dat we het gezellig blijven hebben met borrels, buren en vrienden." Pieter: „Ik wil altijd mijn best blijven doen om je blij te houden. Het doet me goed om de mensen om me heen te laten glimlachen, al is het maar met iets kleins. Ik kan niemands pro blemen oplossen, maar een glimlach op iemands gezicht toveren doet wonderen." Marloes, lachend: „Ik ga ervoor zor gen dat het huis altijd schoon is als hij thuiskomt van zijn werk. Maar het eten mag hij zelf maken." Pieter: „Als ik thuiskom, staat er vaak een berg afwas in de gootsteen." Marloes: „Daarom zijn het ook toe komstplannen. Op een dag komt het goed. Ik hoop dat ik hier nog lang met jou mag blijven wonen." Pieter, lachend: „Dan moet je goed je best doen." Burn-outs in generatie Ei SLAPEN Haar generatie, ruwweg ge boren tussen 1985 en 2000, bepaalt zelf hoe het leven in te richten. Er is geen hou vast in geloof, een zuil of ideologie, schrijft Surachno. Iedereen is even speciaal, leeft in welvaart en denkt te kunnen worden wat hij wil. Tegelijkertijd liggen burn outs op de loer, want keuze stress en bijzonder willen zijn schept hoge verwach tingen. Die angst om te falen, intrigeert haar. „Ik zou het een interessant boek hebben gevonden, maar het had mijn burn-out niet voorkomen. Ik moest op mijn bek gaan en door een boek te lezen ga je niet op je bek. Ik heb ook niet de illusie dat dit boek mensen behoed voor een burn-out, maar misschien kan ik ze aan het denken zetten." „Met sommige ideeën die ik had opgeschreven, was ik het niet meer eens. Toen ik mijn scriptie schreef was ik ervan overtuigd dat falen fantastisch is en goed voor je. Ik ben voorbijgegaan aan de impact ervan. Falen is he lemaal niet fantastisch." „Precies, dat is een van de problemen. Fouten maken en rust nemen, voelen voor ons als falen. Daarover pra ten we niet. We weten het niet eens van elkaar als we falen of ons rot voelen en op sociale media delen we al leen de perfecte plaatjes. Het leven moet leuk zijn." „Dat is zo, daarom wordt mijn generatie ook de ver wende generatie genoemd. Onzin. We werken keihard en willen veel bereiken, Ik meende dat falen goed voor je is, maar dat is het niet daarom is het aantal burn outs zo groot. We hebben tegelijkertijd de neiging onszelf te overschatten, om dat we als kind te vaak heb ben gehoord hoe bijzonder we zijn. Daardoor hebben we een verkeerd zelfbeeld, waarin succes logisch lijkt. We willen onze ouders die ons alles hebben gegeven niet teleurstellen en zetten onszelf onder druk." „Alleen mijn ouders en mijn vriend zeiden dat ik het rus tiger aan moest doen, verder niemand. Mensen zeiden wel: het verbaast me niets, je had het ook altijd zo druk. Ik dacht: Waarom hebben jullie nooit wat gezegd? We vinden het normaal dat iemand veel doet, al is het te veel. Druk zijn zou geen sta tussymbool moeten zijn." „Ik denk dat het vooral on der hoogopgeleiden speelt. Het moet allemaal tegelijk en nu, terwijl Timo in zijn onderwijsloopbaan merkt dat het maximale niet haal baar is en daarmee vrede heeft. Hij wil misschien via zijn werk hogerop komen of op latere leeftijd nog leren." dinsdag 26 september 2017 Pt Misha Melita Rosa Surachno (24) ziet hoe generatiegenoten lij den onder prestatiedruk, schrijft er het boek 'Gene ratie Ei' over en krijgt prompt zelf een burn-out. „We zijn zo bang om te falen dat we doen alsof we alles kunnen." Had je dit boek willen lezen vóór je burn-out? Heb je nog veranderingen in het boek doorgevoerd? Jouw generatie wil juist dat alles fantastisch is. A „Ik moest zelf op m'n bek gaan." foto maartje ter horst Je leeftijdgenoten hebben toch ook veel te kiezen? Niemand trekt aan de bel? Mbo'er Timo (23) is in je boek relaxter. Is het probleem dat je beschrijft wel generatiebreed? Generatie Ei verschijnt vandaag, €18,99 Slaapje slecht? Bepaal een levensdoel! Een van de gehei men van een goede nachtrust is een doel om je bed voor uit te komen. Ruim 800 mensen van tussen de 60 en 99 jaar vulden voor de Northwestern Uni versity Feinberg School of Medicine een vragenlijst in over hun doelen in het leven en over hun slaapgedrag. Degenen die het gevoel hadden dat hun leven beteke nis had, leden min der vaak aan de slaapstoornissen slaapapneu en het rusteloze benen syndroom. Hun kwaliteit van nacht rust was ook beter. Slaapproblemen worden geassoci eerd met veel aan doeningen, zoals depressies en hart ziekten. Mensen helpen een doel te vinden in het leven kan een goede ma nier zijn om zonder medicijnen de Zorg datje leeft voor iets dat groter is dan je zelf. FOTOSHUT- TERSTOCK slaap te verbete ren. Volgens de on derzoekers gelden de uitkomsten ook voor jongeren. —Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49