3 Zo houd je goede bacteriën te vriend 4 6 J'r TIPS verminderen na inname van probio- tica (goede bacteriën) en dat pinda allergie wordt voorkomen door de probiotische bacterie Lactobacillus rhamnosus toe te dienen. In India wordt er zeep van koeien- poep gemaakt, maar in Nederland en andere westerse landen zitten er nauwelijks nog bacteriën in ons eten, maken we schoon met antibacteriële zeep en schrijven dokters gemakke lijk een antibioticakuurtje voor. „Het meest gebruikte antibioticum, amoxicilline, bombardeert alles plat in je darmen. Het is verontrustend dat dit nauwelijks bekend is, en dat er zo weinig onderzoek plaatsvindt naar andere behandelmethoden, terwijl alternatieven mogelijk wel alleen de ziekteverwekkers aanpakken. Bacteriën hebben heel veel ver schillende vijanden, zoals bacteriofa- gen: virusjes die specifiek de slechte bacteriën aanpakken. Met die kennis doen we in ons land niets." Het is verontrustend dat er zo weinig onderzoek is naar alternatieven voor antibiotica Door antibioticagebruik verdwij nen ook de goede bacteriën en hun invloed op onze hormoonhuishou ding. De maagbacterie Helicobacter pylori beïnvloedt bijvoorbeeld de af- giften van de hormonen die je eetlust opwekken of afremmen. Uit onderzoek is gebleken dat als Helicobacter pylori uit de maag ver dwijnt door een antibioticumkuur, dit leidt tot een verhoogde productie van het hormoon dat de eetlust op wekt (ghreline) en een afname van het hormoon dat verzadiging aan geeft (leptine). Zo loop je meer risico op obesitas. Ook van dopamine en serotonine, andere 'stemmingshor monen', wordt ruim de helft door de bacteriën in onze darmen gemaakt." Hersenen Volgens Kort mogen onderzoekers gas geven om de relatie tussen onze bacteriële huishouding en ziekten bloot te leggen. „Mensen met het prikkelbaredarmsyndroom zijn ang stig. Experimenten bij muizen laten zien dat zij ook angstig werden als zij die darmflora ingebracht kre gen. Niemand twijfelt eraan dat bac teriën in onze darmen communice ren met onze hersenen. Het is niet zo dat micro-organismen ons gedrag bepalen, maar ze spelen wel een rol." Hij hoopt dat de medische weten schap zich serieus verdiept in behan delmethodes met bacteriofagen, die speciale virussen. „Veel mensen weten dit niet, maar uitbehandelde patiënten met chronische wondin- fecties kunnen bij een kliniek in Georgië terecht voor faagtherapie. Of laat bacteriën andere soorten aanpak ken. Er zijn al schoonmaakmiddelen met bacteriën, maar dat staat nog in de kinderschoenen. In plaats van door te modderen met middelen die slechter werken, zouden wij een vooraanstaande rol moeten gaan spe len om naar nieuwe oplossingen te zoeken." dinsdag 26 september 2017 GO cule inspanning waar mee ik mijn focuspunt verleg en het zachte trekken van spiertjes die mijn oogbal draaien. Normale handelingen waar ik nooit bij stilsta. Mijn hoofd voelt rustig, mijn ogen ontspannen. Terug in Nederland herhaal ik de techniek. Ik kijk op van mijn com puterscherm en voer wat oefeningen uit. Simpel, maar heerlijk ontspannend. Samuel Bom Sfeer in de sessie Uitnodigend. Je neemt je in elk geval voor om de oefenin gen vaker te doen. Hoe aannemelijk ook, of je zicht daadwerke lijk verbetert, valt pas na langdurig oefenen te controleren. Snel aan te haken Kwaliteit van de leraar De oefeningen geven rust in je hoofd en nieuwe energie aan je ogen. Net als een bezoek aan de sportschool weet je dat het goed voor je is, maar het komt er vaak niet van. Marian is vriendelijk en zijn uitleg is helder. Hij moet je er even van overtuigen dat er zoiets bestaat als een serieuze workout voor je oogspieren. Prijs kwaliteit Een workshop van zes uur kost 75 euro. Wie nog eens langs komt, betaalt 35 euro. Wie niet tot 4 novem ber kan wachten, moet naar Genk in België reizen. www.oogyoga.be A."3c9 Li 111 C Marian Maleszkaij bespaart je een bril met oogyoga. privéfoto Eind oordeel Snel en goed tegen ver moeide ogen. IWees je bewust van de negatieve effecten van antibiotica. Gebruik penicilline niet preven tief en neem geen anti biotica in het geval van een virale infectie zoals de griep, want antibio tica helpen alleen tegen bacteriële infecties. 2 Gebruik liever geen antibacteriële zeep. 3 Bezoek vaker een (kinder)boerderij en stel jezelf bloot aan verschillende micro-or ganismen van (huis)die- ren. 4 Zet het raam open. Het is een misvatting dat het risico op be smetting uitslui tend kan wor den ingedamd door blootstel ling aan micro ben te minimalise ren. Integendeel: door natuurlijke 'vijanden' van ziektekiemen weg te houden, kan de kans op een infectie juist toe nemen. 5 Eet gevarieerd, wees matig met vlees, en nuttig vaker gefermenteerd voedsel. Producten als yoghurt en zuurkool zijn be kend, maar er zijn nog veel meer ge fermenteerde gerechten die grote hoeveelhe den gezonde, le vende bacteriën bevat ten, zoals kimchi uit Korea (pittige gemaakte kool), natto (kikkererw ten of sojabonen) of kombucha (thee). De microbemens van Remco Kort verschijnt morgen, €19,99. DEWAl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47