Vluchten kan nu echt niet meer 0) Ook oogyoga vraagt om veel herhaling 2 RENE DIEKSTRA IKIGAI Biljoenen vrienden Onze strijd tegen bacteriën kan ons ziek maken. Het is hoog tijd dat we inzien dat microben onmisbaar zijn om je goed te voelen, bepleit microbioloog Remco Kort (46) in zijn nieuwe boek De microbemens. Column LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS Een van de verwarrendste beelden van de af gelopen weken was voor mij de vlucht voor orkaan Irma van honderdduizenden inwo ners van Florida naar hoger gelegen gebieden. Op de snelwegen onafzienbare files, meer stilstaand dan rijdend maar constant uitlaatgassen de atmos feer in blazend. Dezelfde atmosfeer waarin Irma zich had kunnen ontwikkelen tot een verwoesten der orkaan dan ooit eerder, mede doordat zo veel vuil de atmosfeer in is geblazen. Vluchten voor zelfgeschapen onheil op een manier die dat onheil verergert. Hoe verwarrend is dat? Kijkend naar de beelden heb ik me afgevraagd of die vluchtenden zich bewust waren van de vi cieuze cirkel waarin ze in hun vluchtauto's gevan gen zaten en of ze daarvoor verantwoordelijkheid of schuld ervoeren. Afgaande op uitlatingen van politici en deskundigen ben ik daar niet gerust op. Zij hadden het over hoe kustgebieden zich in de toekomst beter tegen het water kunnen bescher men. Niemand die durfde te zeggen dat we hier een giftige koek van ei gen deeg door de strot geduwd kregen. Dat dit soort rampen in toene mende mate mede een kwestie van onverant woordelijk gedrag is. Nu is ook niet handig om, als zoveel mensen hun huis en haard verwoest zien, over eigen verant woordelijkheid te be ginnen. Al helemaal niet omdat het vooral de allerarmsten zijn die het zwaarst getroffen worden. Terwijl het de rijksten onder ons zijn die het meest vervuilen. Hulpacties zijn daarom, hoe goedbedoeld ook, dikwijls vooral gewetensafkoopsommen in plaats van uitdruk king van (mede)verantwoordelijkheid. Dat pa troon zien we ook op heel andere gebieden. Een scheiding is zelden of nooit in het belang van kinderen Onlangs heeft het kabinet het initiatief geno men tot het programma 'Scheiden zonder schade', bedoeld om het aantal vechtscheidingen waar kinderen (mede) het slachtoffer van kunnen worden, terug te dringen. Een prijzenswaardig ini tiatief, toch? Maar de vraag waar die orkaan van scheidingen die in nog geen halve eeuw over ons is losgebarsten en inmiddels zo'n 40 procent van de huwelijken verwoest, vandaan komt en wie of wat daarvoor de verantwoordelijkheid draagt, is geen thema. Evenmin als de vraag waarom scheidingen de minderbedeelden en lageropgeleiden vaker en zwaarder raken. Sterker nog, de ideeën in het pro gramma, zoals het inzetten van scheidingsexperts op basisscholen en gezinsadvocaten, zullen naar verwachting scheidingen hoogstens makkelijker maken en het percentage verder opstuwen. Als on derzoek iets duidelijk maakt dan is het wel dat scheiding zelden of nooit in het belang van kinde ren is en dat kinderen die een scheiding hebben meegemaakt zelf later ook vaker scheiden. Onze eerste taak is niet scheidingen soepeler laten verlo pen maar scheidingen voorkomen. Maar het mo rele lef om dat te zeggen heeft de overheid niet. Ja, het staat er echt. 184 biljoen microben ge vonden! Grote goden, dat is r84 met twaalf nullen. Een bodyscan in museum Micropia in Amsterdam laat ook zien waar al die onzichtbare beestjes zitten, en wat er zoal in mijn lijf huist. Zoals de wimpermijt Demodexdie in de haarzakjes van je wimpers huist en talg en huidcellen verorbert. In onze slaap krioelen ze over je gezicht, op zoek naar een paringspartner. Al die bacteriën, schimmels, algen en microdiertjes die ons en onze aarde bevolken, vinden we maar smerig. We associëren bacteriën met ziekte, en gooien alles in de strijd om ze te verdelgen. Wat ons misschien weieens de kop kan gaan kosten. Angst Om die reden schreef microbioloog en TNO-onderzoeker Remco Kort het boek De microbemens. Kort be twijfelt of iedereen weet hoe cruciaal bacteriën voor de gezondheid zijn, en wat onze angst teweegbrengt. Die maakt meer kapot dan ons lief is. Niet alleen vergroten we met onze strijd het risico op allerhande kwalen en ziekten, zoals astma en voedsel allergie, obesitas en depressie, maar ook worden steeds meer ziektever wekkers resistent door ons antibioti- cagebruik. Zorgwekkend, vindt Kort. Microben is een verzamelterm voor verschillende vormen van on zichtbaar leven: algen, microdiertjes, schimmels, virussen en bacteriën. Van de veertig verschillende hoofd groepen bacteriën in de natuur, heb ben we er vier of vijf in ons lichaam. In onze mond en keel huizen bij- We zijn een oeroud pact met bacteriën aan het verbreken voorbeeld de streptokokken. Op onze huid leven allerlei soorten stafylo- kokken en onze darmen zijn hele maal een walhalla: daar zorgen dui zenden soorten bacteriën dat ons eten wordt verteerd, dat we vitami nen, eiwitten en koolhydraten opne men en dat alles wat ons lichaam niet kan gebruiken, wordt afgebroken. Uitzonderingen Micro-organismen zijn voor de hele natuur van onschatbare waarde, om dat ze van alles afbreken en omzet ten, zoals afval. Misschien dat we ze daarom associëren met bederf, ver rotting, verval en infectieziekten. Natuurlijk kunnen sommige bac teriën met ziekteverwekkende eigen schappen ernstige infecties veroor zaken. Maar dat zijn de uitzonderin gen, benadrukt Remco Kort. „De microben zorgen in ons lichaam voor een uitgebalanceerde situatie in de darmen. Dat oeroude pact zijn we aan het verbreken. Door overmatig gebruik van antibiotica, antibacteri- ële zeep en meer keizersnedes, waar door moeders hun baby's niet hun eerste microben kunnen meegeven via het geboortekanaal." Onze hedendaagse levensstijl zorgt ervoor dat we minder in aanraking komen met (goede) bacteriën, en mede daardoor hebben we een min der rijke darmflora. „De bacteriën in ons lichaam communiceren met onze afweer. Vallen ze weg - en daar mee ook onderdrukkende signalen - dan ontstaat er overreactie van het immuunsysteem. Met meer auto- immuunziektes tot gevolg, zoals astma, allergie en eczeem. Of Diabe tes type 1 en multiple sclerose. Dit soort ziekten nemen flink toe." Uit recente studies blijkt dat de gevoeligheid voor een depressie kan dinsdag 26 september 2017 GO Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Op de vlucht voor een orkaan staan mensen in Amerika in een vervuilende file. René Diekstra ziet liever oplossingen voor oorzaken van ram pen in plaats van gevolgen. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl IstvtSBtSSr&l' Pijn is persoon lijk - Marleen Schefferlie Reumapatiënt over leven met chronische pijn (Kosmos, €18,99) Handboek voor tienermeiden - Daphna Loudar Tips tegen ge broken harten, lastige ouders en meer (Spectrum, €17,99) werkboek'"* Ikigai werkboek - Bettina Lemke Oefeningen voor het vinden van je 'ikigai', jouw reden van be staan (Xander, €12,50) Oogyoga traint de oogspieren. Wie veel oefent, voorkomt dat zijn zicht snel ach teruitgaat. Instructeur Marian Maleszka uit het Belgische Genk komt 4 november naar Utrecht om les te geven. Ik leg mijn handen over mijn ogen en herhaal: „Ik zie zwart, zwart en zwarter." Naast mij staat Marian Maleszka (67), de enige oog- yoga-instructeur van de Benelux. Oogyoga is een combinatie van Oosterse ontspan ningstechnieken en het werk van de oogheel kundige William Bates. De oefeningen ont spannen en trainen de oogspieren. Volgens Marian kan het mensen die een bril overwegen helpen helder te zien. Marian was vroeger slechtziend, maar hoeft naar eigen zeggen geen bril meer te dra gen. Zijn enthousiasme werkt aanstekelijk. Ik adem rustig en mijn blik volgt de voorge schreven oefeningen. Langzaam word ik mij bewust van mijn ogen als belangrijk zintuig. Hoe de dunne huid van de oogleden het net vlies bedekt, de minus- Hier waken bacteriën Vivian de Gier 44 —Remco Kort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46