Rondreizen fly-drives Kras.nl/rondreis 3 Marinier vindt rechtszaak over einde treinkaping De Punt (1977) een farce Voor de Haagse rechtbank zijn gisteren de eerste mariniers gehoord over de beëindiging van de treinkaping bij De Punt. Het werd een surrealistische vertoning. 'Oma' Siahaya hoort het allemaal on bewogen aan. Ze verstaat niet alles wat in de rechtszaal wordt gezegd. Ze hoeft het ook niet allemaal vertaald te hebben, zegt ze tegen een familielid dat voor haar tolkt. Ze is inmiddels 90 jaar. Fragiel. Maar ze is naar de rechtbank geko men. In een rolstoel. Omdat ze wil weten waarom haar zoon Max Papi- laja in 1977 - in haar ogen - is geëxe cuteerd in de trein. Het gaat haar niet om de mariniers; die kunnen van wege verjaring toch niet meer ver volgd worden. Het gaat haar om de Nederlandse staat die het heeft toege staan, en misschien wel de opdracht heeft gegeven. Dat de eerste mariniers na ruim 40 jaar voor het eerst voor de rechter on der ede worden gehoord over de dood van haar zoon Max en Hansina Uktol- seja is al een overwinning. „Ze is heel gedreven", zegt Marco Papilaja, neef van de gedode treinkaper. „Ze heeft zich ingezet voor de waarheid. Dat geeft haar de kracht om hier te zijn." Er zijn twee momenten waarop ze de rechtszaal tijdens de verhoren ver laat. Als de geluidsopnamen worden afgespeeld die de mariniers hebben gemaakt tijdens de aanval. Het ge schreeuw, de schoten; die heftige ge luiden wil de familie 'oma' besparen 'Oma' kan de twee mariniers, die om beurten urenlang worden ge hoord, niet in de ogen kijken. Die zijn afgeschermd achter een groot doek in de zaal, en zijn alleen zichtbaar voor de rechters. Ze kan hun echte stem men niet horen. Die zijn vervormd. Alleen de advocaten en de nabe staanden mogen in de kleine rechts zaal. Het publiek moet de verhoren via een videoverbinding in een andere zaal volgen. Ze zien urenlang het zelfde beeld. De drie rechters van vo ren, de advocaten op de rug. Codenamen De twee mariniers die onder codena men gehoord worden zijn geen sleu telfiguren. Het zijn marinier-zieken verpleger '5G' en marinier '5D'. Ze hoorden bij de groep die de kop van de trein bestormde. Daar bevonden zich drie kapers, onder wie leider Max Pa- We mochten echt niet vuren als we twijfelden VEERTIEN pilaja. Alledrie zijn ze gedood. De mariniers worden ondervraagd over de voorbereiding op de actie, de geweldsinstructies en de gebeurtenis sen in de trein. '5G' is tijdens de actie niet in de trein geweest, maar zegt wel dat Papilaja vanuit de trein heeft ge schoten en dat ze hebben terugge schoten. Iets waar de Nederlandse staat in eigen onderzoek nooit bewijs voor heeft gevonden. De mariniers reageren geagiteerd op vragen van advocaat Liesbeth Zegveld van de nabestaanden. „Ik vind heel deze zaak een farce", zegt verpleger '5G'. „Dat ik hier na 40 jaar zit. Dat we ze geëxecuteerd zouden hebben. Ik had ook liever gehad dat ze allemaal geboeid op de rails lagen" De suggestie dat tijdens een ge heime briefing kort voor de aanval vanuit de regering de instructie kwam dat geen kaper de trein levend mocht verlaten, doet hij af als 'absolute on zin'. En de geweldsinstructie was dui delijk. Als de kapers zich 'duidelijk waarneembaar' overgaven, mocht er niet op ze geschoten worden maar moesten ze krijgsgevangen worden gemaakt. „We mochten echt niet vu ren als we twijfelden. Ik mocht alleen schieten ter verdediging als ik in het nauw kwam." In de kop van de trein heeft hij twee of drie dode kapers zien liggen. Maar niet Papilaja. Veel kan hij zich niet herinneren van wat hij zag. „Het was bloederig. Mensen zagen er natuurlijk niet uit zoals je ze op een foto ziet." Marinier 5D Het verhoor van marinier '5D' kan kort worden samengevat: „Ik kan het mij niet herinneren", antwoordt hij op de meeste vragen. Hij weet niet of er vanuit de cockpit van de trein is ge schoten door kapers. Hij weet niet of hij geweldsinstructies heeft gekregen. Nietwelk wapen hij droeg enhoe zijn collega's en commandant heetten. „Als iemand zich zichtbaar over geeft, wil dat niet zeggen dat het een veilige situatie is. Hij kan nog wapens hebben of agressief worden. Uitscha kelen is een breed begrip. Dat kan op veel manieren. Dat is afhankelijk van het moment en de omstandigheden. Gebruik van een vuurwapen is een uiterst middel. Ik ben als marinier niet opgeleid om te doden." Spanje Marokko Israël Thailand Indonesië Sri Lanka Zuid-Afrika Costa Rica of bel 088-0885 886 De wereld is Kras dinsdag 26 september 2017 'Ik had ook liever geboeid zien liggen' Tonny van der Mee Den Haag Marinier 5G Tot en met volgen de week woensdag worden 12 mari niers en 2 com mandanten ge hoord. Het gaat om leden van de twee groepen die be trokken waren bij het uitschakelen van de kapers Pa pilaja en Uktolseja. 8 dgn v.a. 399 8 dgn v.a. 459 5 dgn v.a. 479 15 dgn v.a. 999 17 dgn v.a. 999 11 dgn v.a. 1079 16 dgn v.a. 1399 14 dgn v.a. 1549 ■.-fïv /ffT, ANVR ysjjj/ *«1^ SGR 'Oma' Siahaya (90), de moeder van de gedode kaper Max Papilaja, komt aan bij de rechtbank, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3