Nog geen bestemming voor leegstaande soos Veere geeft extra geld uit aan sporten voor jongeren Theaters aan Zee preekt buiten eigen parochie 7 Volle zalen trekken met cabaret is geen kunst. Maar Zeeland moet ook kennismaken met klassieke muziek en jonge singer- songwriters. et cabaret en be kende bandjes sco ren de kleinere theaters op Schou- I wen en Walcheren goed. Maar Esther en Peter de Neef van Theaters aan Zee kiezen niet voor de gebaande paden. Klassieke muziek en onbekende, maar ta lentvolle, zangers en liedjesschrij vers moeten ook op de Zeeuwse eilanden te horen zijn. „Het is makkelijk om alleen populaire producties te programmeren. Maar we willen onze passie voor theater kwijt; Zeeland een breed palet aan cultuur bieden én mensen kennis laten maken met artiesten die ze nog niet kennen", werft Peter de Neef. De stichting Theaters aan Zee kan op meer paarden tegelijk gok ken, omdat ze artiesten op diverse plaatsen kan laten optreden. De podia in de dorpshuizen van Re- nesse en Heinkenszand (De Stenge) worden nog niet zo lang door het echtpaar De Neef geëx ploiteerd. Daar speelt het duo dus wat meer op zeker. Maar in De Weverij in Zierikzee en in huiska mertheater De Verwachting in Ritthem, beiden een slag kleiner dan de 260 plaatsen tellende dorpshuizen, durven Peter en Es ther met nieuwe initiatieven en kunstvormen op de proppen te komen. De Nieuwe Kerk in Zierik zee en de kerkjes van Burgh en Ritthem bieden de programmeurs de kans om ook uit te pakken met bijvoorbeeld klassieke muziek of een gospelkoor. Om klassieke muziek voet aan de grond te laten krijgen op Schouwen en Walcheren is een speciaal samenwerkingsverband op poten gezet met het Cugnon Project van Chris Duindam. De Utrechtse violist en docent brengt professionele musici en conserva toriumstudenten bij elkaar - be gonnen in een kasteeltje in het Waalse Cugnon - om kamermu ziekconcerten in den lande te ge ven. Het Cugnon Project komt dit theaterseizoen maar liefst zes keer naar Zeeland, te beginnen zondag 1 oktober naar het kerkje van Ritt hem. Om kat-uit-de-boom-kijkende cultuurliefhebbers over de streep te trekken, hoeven de bezoekers zondag vooraf geen entree te beta len. Peter en Esther zetten hun va ker uitgeteste 'envelopactie' in. Mensen bestellen via info@thea- tersaanzee.com het gewenste aan tal kaarten. Bij het ophalen van de kaartjes krijgen ze een envelop, waarin ze na afloop een bedrag steken wat volgens hen bij de 'be levingswaarde' van het concert en de genoten consumpties past. De bijzondere betalingsme- We willen onze passie voor theater kwijt in een breed cultureel aanbod thode moet de drempel voor be zoekers verlagen en de theateron dernemers tegelijkertijd inzage geven in wat mensen de moeite waard vinden. „Daarnaast hopen we dat het dé manier is om het culturele aanbod in de streek uit te breiden", verklaart Peter. Hij mag dan al decennia (klein)kunst programmeren, hij laat zich nog steeds graag verrassen. „Als thea terdirecteur in Venray kreeg ik eens een meneer Rieu aan de lijn, die vroeg of hij met zijn ensemble mocht komen optreden. Ik hoop dat met het project van Chris Duindam iets gelijkaardigs ge beurt." Zoals De Neef bezoekers naar zalen en kerken wil trekken, zo lokt hij even fanatiek bekende en onbekende artiesten naar Zee land. Programmering op diverse podia van Theaters aan Zee, in clusief Zeeuwse overnachting, trekt armlastige beginners én ge arriveerde vedetten over de streep. De furore makende ko miek Fuad Hassen is donderdag 5 oktober bijvoorbeeld in De We verij en speelt een dag later in De Verwachting. De voormalige jeugdsoos in appar tementencomplex De Harlekijn in Vlissingen is verkocht aan een rij wielhandelaar, maar wordt geen fietsenwinkel. De ruimte blijft nog voor onbepaalde tijd leeg. Eigenaar Willy Vos van familie bedrijf Vos Tweewielers uit Wijk en Aalburg kocht het gebouw aan het Pablo Picassoplein als beleg ging, verklaart hij. Verkoper wo ningcorporatie L'Escaut kreeg er volgens het Kadaster 97.500 euro voor. Vos wil het pand over een paar weken op de markt brengen voor huurders of kopers. Voor een tweede vestiging van zijn eigen zaak is het pand te klein, stelt hij. „Voor een winkel is het front niet geschikt. Dat is te smal. Het heeft een maatschappelijke bestemming. Uit die hoek zal er een koper of huurder moeten komen. Misschien iets met sport of zo." Het voormalige jongerencen trum Walk Inn, later herdoopt tot De Paljas, sloot vijfjaar geleden na een geschiedenis van overlast en te ruglopende belangstelling. Het staat sindsdien leeg. Het lukte L'Es caut niet om een passende huurder te vinden. Ruim 1.100 Sport-Doe-Meeboek- jes zijn dit jaar uitgereikt aan leerlingen van de groepen drie tot en met acht. Zij konden daar mee bij dertig Veerse en drie ver enigingen uit Vlissingen en Mid delburg gratis meetrainen om zo kennis te maken met diverse sporten. Ruim 200 kinderen de den mee. Een project waarin de gemeente sinds 2010 geld steekt. Sinds vorig jaar kan ook iedereen van twaalf jaar en ouder mee doen. Zevenduizend euro trekt de gemeente uit voor sport op en om de Veerse scholen. „Dat geld gaat bijvoorbeeld naar die Sport- Doe-Meepas", zegt sportwet houder Chris Maas. „Een project van combinatiefunctionaris sport en onderwijs Wilbert Koole en René Ouwerkerk van Stichting Welzijn Veere. Maar uit dat potje wordt ook de inzet van Wilbert Koole op de scholen be taald. Hij geeft advies over de juiste methode voor sportonder- wijs. Dat maakt het voor de do centen makkelijker om goede sportlessen te geven. Nieuw dit jaar is dat Wilbert ook bekijkt of en hoe kinderen met een moto rische achterstand extra aan dacht kunnen krijgen. Hij advi seert ook over de materialen in de gymzalen en ondersteunt de organisatie van schoolsportda- gen en verschillende toer nooien. Koole probeer verder nieuwe verbindingen te leggen tussen onderwijs en sportver enigingen." dinsdag 26 september 2017 WA 'Klassiek moet worden gehoord' René Hoonhorst - Peter de Neef, theaterprogrammeur Voor heel het programma, kijk op theatersaanzee.com De Utrechtse violist en docent Chris Duindam (I) brengt professionele musici en conservatoriumstudenten bij elkaar, fotochris duindam Claudia Sondervan Vlissingen Veerse basisschoolkinderen sporten graag. Zowel op school als bij sportclubs. Jong geleerd is oud gedaan denkt de gemeente en investeert op nieuw extra geld in een sport programma op en om school. Annemarie Zevenbergen Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35