Niets van de biet gaat verloren 4 De bietenoogst valt dit jaar Zeeland veel hoger uit dan vorig jaar. Bertie houdt van de biet KLEIGROND VEEL ZONUREN wtïïm mwmj* mm 1 112 NIEUWS Drie man bij invallen gepakt 'Horrorclowns' opgepakt Man steekt buurman b>ri i i-uu KSI s»mi De Zeeuwse akker bouwers telen dit jaar 20 procent meer suikerbieten dan in 2016. Vorig seizoen was 10.300 hectare ingezaaid met bieten. Dit jaar is dat 12.400 hectare. Daar komt naar ver wachting ruim 1,1 miljoen ton suikerbieten vanaf. De grotere oogst is te danken aan de afschaffing van het sui kerbietenquotum. Sinds dit jaar is er geen 'bietenplafond' meer. Akkerbouwers hebben meer rechten gekregen om suikerbie ten te zaaien. De nieuwe situatie betekent dat de Suiker Unie zijn producten voor honderd procent van suikerbieten kan maken. „Voorheen mengden we de bietensuiker met geïmporteerde rietsuiker. We hadden dat vo lume nodig om ons marktaan deel te verhogen. We hebben ex tra afzet gecreëerd in Europa, met name in het Ver enigd Koninkrijk en Italië. Dat zijn landen die zelf weinig sui ker produceren", zegt Arno Huijsmans, manager Agrarische Dienst Zuid bij de coöperatieve Suiker Unie. Door rietsuiker bij te mengen, maakte Suiker Unie zich op voor een quotumloze bietenteelt. De coöperatie kan de extra productie nu ook kwijt. Huijsmans verwacht dat Zee land dankzij haar kleigrond en bovengemiddeld veel zonuren uitkomt op een oogst van 90 ton suikerbieten per hectare. Lande lijk is dat gemiddeld 86 ton per hectare. De forse groei van het bieten areaal betekent dat de traditio nele bietencampagne langer duurt. Geen zestien weken, zoals in 2016, maar twintig. De cam pagne begon 11 september en loopt tot eind januari. In die pe riode is het spitsuur bij de sui kerfabriek in Dinteloord, waar alle bieten uit Zuidwest-Neder land worden verwerkt. „Elke anderhalve minuut arriveert een vrachtwagen met suikerbieten. Dat zijn er 950 per dag. Dat gaat zo door tot de laatste dag van de Elke anderhalve minuut arriveert een vrachtwagen met suikerbieten. Dat zijn er 950 per dag campagne. Het weer werkt momenteel goed mee, zegt Huijsmans. „Overdag veel zon en koude nachten is ideaal. Dat is goed voor de suikerontwikkeling in de biet." Bovendien is droog oogstweer ook prettig voor boer, verwerker en weggebruiker: minder klei aan de bieten, be- Overdag veel zon en koude nachten is ideaal houd van de grondstructuur op de akker en weinig slik op de weg. dinsdag 26 september 2017 PC OOSTBURG De politie heeft gisteren drie ver dachten aangehouden bij een inval in twee woningen in Oostburg. Het gaat om en woning aan de Grote Beer en een aan de Regu- lus in Oostburg. In beide huizen lag een kleine hoe veelheid drugs. In een van de woningen is ook een vuurwapen gevonden. De bewoners van de panden zijn aangehouden, net als een 20-jarige inwoner van Schoondijke. De drie zijn ingesloten. De recherche doet verder onderzoek. HULST De politie heeft zondag twee horrorclowns opgepakt die 7-jarige kin deren in Hulst de stuipen op het lijf hebben gejaagd. Het ging om twee jongens van 13 en 14 jaar oud. De clowns zaten de kinderen achterna die daarop hui lend naar huis renden. De ouders van de kinderen waarschuwden de politie. Agenten pakten de twee tieners op. Ze werden na een reprimande doorver wezen naar Bureau Halt voor baldadig en overlast gevend gedrag. Vorige week woensdag werd in Heikant ook een horror clown gezien die meisjes liet schrikken. De politie vond de clown toen niet. KORTGENE Een man uit Kortgene heeft zijn buur man gisteren met een mestvork gestoken. Om 11.50 uur kreeg de politie de melding dat er in de Hoofdstraat in Kortgene een ruzie zou zijn geweest waarbij iemand gewond was geraakt. Agenten snel den toe en troffen een ge wonde man aan. Die gaf aan dat hij na een ruzie met zijn buurman door hem met een riek in zijn arm was ge stoken. Ambulance perso neel ontfermde zich over het slachtoffer. De man is naar het ziekenhuis ver voerd. Agenten hebben de buurman meteen aange houden voor zware mis handeling. De precieze aanleiding was niet bekend. Recordoogst suikerbieten Loonbedrijf Brasser en van de Sluis uit Zuidzande rooit suikerbieten voor akkerbouwer Jean-Pierre Vercauteren uit Cadzand. Bestuurder is Marco Becude. fotocamileschelstraete Frank Balkenende Dinteloord - Arno Huijsmans, Suikerunie - Arno Huijsmans, Suiker Unie Boerin Bertie Steur uit Re- nesse - die u kent uit Boer zoekt Vrouw en Expeditie Robinson - omarmt de sui kerbiet. Van de 60 hectare waarop ze boert, staan er 6 vol met bie ten. De suikerbieten geven haar de rust 'van een zeker inkomen'. „Mijn vader hield er al rekening mee en ik doe dat vandaag de dag nog. Ik zou de bieten niet willen missen." Bietenzaad voor 2018 heeft ze dan ook al besteld, meldde ze onlangs in een column. Haar vader en haar opa ver telden dikwijls over de bie tenoogsten van weleer. Noeste arbeid op de akker, transport met paard en wagen naar de landbouwha- vens waar de suikerbieten werden gelost om per schip naar de suikerfabriek in Din teloord te worden vervoerd. In haar jeugd werkt ze ook al mee op het bietenveld. Ze hakte onkruid en moest 'de hoeken open rooien'. Bertie leidt vermoedelijk wel een meeslepender leven dan vader en opa. Behalve boer is ze tv-persoonlijkheid en DJ. Ze houdt van paarden maar ook van snelle auto's. Suikerbieten bevatten tussen de 15 tot 19 procent suiker. Maar wat gebeurt er na de suikerraffinage met de rest van de biet? Heel veel. De coöpera tie Suiker Unie zet al jaren in op een volledig hergebruik van plan- tresten. In de circulaire economie bestaat na melijk geen afval, maar heeft elke reststroom waarde. De Suiker Unie ver werkt bijvoorbeeld de bietenpulp tot voer voor de veehouderij. De grond die na het wassen van de bieten achterblijft, wordt na droging gebruikt in de aanleg van dijken en geluidswallen. Van de suiker uit het waswater wordt groen gas ge maakt. Bietenpulp kun je ook vergisten tot gas. Suiker Unie levert nu groen gas aan 16.000 huishoudens. Resterende schuim aarde kan worden ver werkt tot dek-aarde voor champignontelers. Maa r er zijn ook veel meer toepassingen mogelijk. Bijvoorbeeld bioplas- tics, duurzame verf en bestanddelen voor wasmiddelen. De Sui ker Unie kan dat niet alleen. Ze riep begin dit jaar chemiebedrij ven op samen nieuwe, duurzame producten te ontwikkelen uit sui kerbieten. Suiker Unie ziet kansen voor bio- producten, maar zegt niet de kennis in huis te hebben om alle nieuwe wegen te be wandelen. De Suiker Unie zoekt daarom partners in de chemie. Een oproep die ook gericht is aan Zeeland. Suikerbieten en chemische bedrij ven zitten er naast el- kaar.De Suiker Unie is onderdeel van Royal Cosun. Het bedrijf heeft een omzet van 2 miljard euro en de winst bedroeg vorig jaar 77 miljoen euro. Met 9.000 leden (ak kerbouwers) is Suiker Unie een van de groot ste agrarische coöpe raties van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32