Jubileum 7 Octopus duikt op in Zeeland Menselijk lint als protest tegen Zeeuwse Lagune 2 ERNST JAN ROZENDAAL Column Iijn mailbox stroomde af gelopen week vol met feli citaties. Het sociale net werk Linkedln was zo attent ge weest - zij het drie weken te laat - de mensen die daarop contact met mij hebben erop te wijzen dat ik mijn 25-jarig jubileum vier bij de PZC. Ik weet nog goed hoe ik een kwart eeuw geleden als beginnend verslaggever in een oude Opel Ka- dett door de provincie toerde. Het was een prachtige nazomer en ik had voortdurend het gevoel op va kantie te zijn. Overigens had ik dat gisteren ook, toen ik in het herfst zonnetje door Middelburg wan delde, op weg naar een interview. Binnen de kortste keren kende ik Zeeland beter dan mijn vrouw, die er geboren is. Ik sprak boeren en burgemeesters en bezocht buurtschappen waarvan zij zich het bestaan niet eens bewust was. Dat wil niet zeggen dat ik nu ook een echte Zeeuw ben. Vorige week bleek dat nog eens goed tij dens een ochtendlijke redactiever gadering. Daar gaat het niet altijd even subtiel aan toe. Er vliegen werkelijk bizarre grappen over ta fel en de discussies zijn soms vlijmscherp. Dit keer ging het over de Zeeuwse Lagune, het plan voor verblijfsrecreatie op vier eilandjes bij de Veerse Dam. De meningen liepen behoorlijk uiteen, van vol strekt debiel tot goed voor Zee land. Een verslaggever zei dat het hem opviel dat oude Zeeuwen kennelijk minder moeite hebben met recreatieprojecten als Brou werseiland en de Zeeuwse Lagune dan nieuwe Zeeuwen. Ik voelde me aangesproken om dat ik van beide geen grote fan ben, al blijken sommige lezers dat op basis van mijn verhalen niet te geloven. Ineens voelde ik me de import-Zeeuw die vindt dat het vakantieland waar hij zich heeft gevestigd ongerept moet blijven en niet wil begrijpen hoe de arme provincie zich na de oorlog en de watersnoodramp economisch moest zien te ontwikkelen. „De oude Zeeuwen waren ook voorstander van de kerncentrale en Thermphos", reageerde ik vi lein. Zoals ik al zei, gaat het er niet altijd even subtiel aan toe. De meningen liepen behoorlijk uiteen, van volstrekt debiel tot goed voor Zeeland DESTELLING Vandaag: Hoek krijgt terecht nog een kans Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TRUMP BLIJFT &REISEN MET VERNIETIGING NOORfc-KOREA Turbostart aardappelen 50 Geldprijzen in Miljoenenjacht Verkiezing Zeeuws familiebedrijf GOES ADRZ pakt parkeerterrein aan Ludo Nuytemans en Mare Devalc- keneer zagen de octopus tijdens een duik bij de Zeelandbrug op zo'n 16 meter diepte. Het beestje dook direct weg tussen de stenen. Ze maakten foto's van de octopus waarover deskundigen nu discus siëren. Biologen van onderzoeksinsti tuut Naturalis uit Leiden weten vrijwel zeker dat het om de 'Ge wone achtarm' gaat die in de Noordzee voorkomt, maar amper meer wordt waargenomen. Andere deskundigen dachten eerst dat het om diens neef gaat, de 'Kleine acht arm'. „De inktvis op de foto is zo'n 12 centimeter en staat niet duidelijk op de foto", zegt bioloog Peter H. van Bragt van de stichting Ane moon. „Daardoor is het lastig be oordelen om welke van de twee het nu gaat. De Kleine achtarm heeft één rij zuignappen op zijn arm, de Gewone achtarm twee rijen. En dat is net niet te zien." In beide gevallen is de vondst uniek voor Zeeland. „Dit is erg bijzonder, zeer spectacu lair te noemen. Het is de eerste keer dat het dier is waargenomen in de Zeeuwse delta", zegt Van Bragt. Hij denkt dat het gaat om een ver dwaald exemplaar dat is meegedre- ven met de stroom. De duikers brachten hun waar neming nu pas naar buiten om een toeloop van duikers te voorkomen. Van Bragt verwacht niet dat de oc topus nog steeds op dezelfde plek zit, maar wel dat de inktvis ergens in de omgeving rondzwemt. De octopus heeft genoeg te eten in de Oosterschelde. „Het eet krab betjes, garnalen en visjes. Daar zijn De vondst is erg bijzonder, zeer spectaculair te noemen er genoeg van in de Oosterschelde, maar ik verwacht niet dat het zal leiden tot een populatie van achtar- migen in de Oosterschelde. Daar heb je er sowieso al twee voor no dig", lacht Van Bragt. De achtarmige octopus is één van de drie inktvisfamilies. De achtar- migen komen amper in Nederland voor. De andere twee inktvissoor ten (ook wel tienarmigen ge noemd): de zeekatten en pijlinkt vissen worden wel vaker gesigna leerd in de Zeeuwse wateren. f .v hv •sis vO >7 .SN/S» - V 4 'N 1 "y "v v: v WISSENKERKE Tegenstanders van het bouwplan 'Zeeuwse La gune' willen op 4 oktober een men selijk lint vormen om het gemeen tehuis van de gemeente Noord-Be veland in Wissenkerke. Initiatiefnemer Marco Doeleman presenteerde onlangs een nieuw plan bij de Veerse Dam. Hij wil vier eilandjes realiseren met hotel- en recreatieappartementen, woningen en een restaurant. „Waar wij speci fiek bezwaar tegen hebben is de lo catie: in het water in het midden langs de noordoever van het Veerse meer", schrijft het burgerinitiatief 'Bescherm de Kust Werkgroep Zee land'. De nieuwe gebouwen verstoren volgens de actiegroep het zicht op Veere. Ook vrezen de tegenstanders dat de bouw het begin is van Belgi sche taferelen: „Beton, glas en me taal en een kustgebied losgesneden van het achterland. Sfeerloos, zin loos en zielloos." De actiegroep, de SP Zeeland en GroenLinks roepen op om 19:00 naar het gemeentehuis van te ko men. Het menselijk lint moet er voor zorgen dat de gemeenteraad afziet van het plan. dinsdag 26 september 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik weet hoeveel pensioen ik krijg 510 reacties HEBBEN ZE WEL t>E MAZZEL ÖAT HIJ NIET WEET WAAR HET LIST GOES De export van consump tie- en industrieaardap pelen kent een Max Ver stappen-start. Er is in juli en augustus een kleine 120.000 ton uitgevoerd, blijkt uit cijfers van de Nederlandse Aardappel Organisatie (NAO). In Eu ropa is België met bijna 61.000 ton aardappelen een grootafnemer. Frank rijk doet ook goed mee (14.500 ton). Buiten Eu ropa is Senegal de beste klant. Dat heeft al 12.000 ton aardappelen gekocht. KORTGENE Vijftig inwoners van Kort- gene hebben zondag mooie prijzen in de wacht gesleept bij het spelpro- gramma Miljoenenjacht. Het vak 'Kortgene' won een bedrag van 25.000 euro, dat verdeeld werd over alle deelnemers. Ook namen de Zeeuwen het studiocadeau, een tablet, mee naar huis. De inwo ners van Kortgene moch ten aan het programma meedoen nadat zij een studioplaats wonnen bij de Postcode Loterij. GOES Bliek Meesterbakkers, de Saman Groep of toch de Sinkegroep? Wie van de drie wordt Zeeuws Fami liebedrijf van het jaar? Maandag 2 oktober wordt de winnaar bekendge maakt tijdens de finale in Goes. Niet alleen de jury bepaalt, ook het publiek kan stemmen via sms. De award wordt dit jaar geor ganiseerd door Zeeland Business, Baker Tilly Berk, de Zeeuwse Rabo- banken en Adriaanse van der Weel advocaten. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes is be gonnen met de opknap beurt van het parkeerter rein. Dat kan overlast ople veren. Inmiddels is voor medewerkers achter het ziekenhuis een extra par keerterrein met 50 plaat sen aangelegd, zodat er aan de voorkant plek ge noeg is. In november moet het werk zijn afgerond. Twee Belgische duikers hebben in augustus een achtarmige oc topus gezien bij de Zeelandbrug. Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat het dier in Zee land is gesignaleerd, meldt de stichting Anemoon. Bas Bareman Vlissingen - Peter van Bragt, Stichting Anemoon NyJ. ,V De octopus die Mare Devalckeneer fotografeerde in de Oosterschelde. foto marc devalckeneer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2