6 Herkansing voor roeiers in Florida Amerikaanse topsporters zijn president Trump allang beu 25 President Donald Trump ligt overhoop met een aantal populaire Amerikaanse topsporters. Hij verwijt ze een gebrek aan patriottisme, zij zeggen op te komen tegen rassendiscriminatie. Het publiek is als het land: verdeeld. Francisco Elson had het Witte Huis best eens van binnen willen zien. Maar toen de Rotterdamse basketbal ler tien jaar geleden NBA-kampioen werd met San Antonio Spurs, be dankte zijn team voor het traditionele bezoek aan de president. „Coach Gregg Popovich vond George Bush geen geschikte leider en besliste dat we niet zouden gaan, klaar." Sport en politiek. In een ideale we reld hebben ze weinig met elkaar van doen, in deze tijd raken ze meer en meer verstrengeld. Zelfs in het sport gekke Amerika. President Trump gaat al dagen lang tekeer tegen een aantal populaire American football-spelers en basketballers. Hij verwijt ze disres pect voor vlag, vaderland en volkslied, dat traditiegetrouw wordt gespeeld voor de wedstrijden. Maar het pro bleem zit dieper. De sporters, vooral Afro-Amerikanen, zijn verbolgen over de rassendiscriminatie in het land en hekelen de houding en uitlatingen van hun president. Toen Stephen Curry, de sterspeler van NBA-kampioen Golden State Warriors, aangaf te twijfelen of hij bij Trump op de koffie zou gaan, trok die de invitatie direct in. „Het zou een eer moeten zijn om als kampioen uitge nodigd te worden in het Witte Huis", twitterde Trump. LeBron James, één van de grootste basketballers ooit, sloeg meteen terug. „Dat was het ook, totdat jij opdook." Een deel van de Amerikaanse topsport is Trump helemaal beu. Zondag, de traditionele American football-dag, maakten tal van spelers, teams en clubeigenaren statements tegen de president. Die had vrijdag gezegd dat de 'sons of bitches' (klootzakken) die weigerden te gaan staan voor het volkslied of te kijken naar de Ameri kaanse vlag direct moesten worden ontslagen. Het gevolg: hele teams ble ven zondag in de kleedkamer toen de Star-Spangled Banner uit de speakers klonk. Anderen gingen, met de armen in elkaar gehaakt, demonstratief op één knie zitten, naar voorbeeld van Colin Kaepernick. De quarterback was een jaar geleden de eerste die zich niet prettig voelde bij het eren van de vlag en het volkslied en gehurkt ging. Trump was nog geen president, Kae pernick deed het vanwege de rassen discriminatie in het land. Steeds meer spelers volgden zijn voorbeeld, met het politiegeweld tegen donkere Ame rikanen als broeiende bron van on vrede. Verbroederen Nu is de 'take a knee' ook symbool ge worden voor de afkeer tegen Trump, en zijn tegen racisme grenzende uit latingen. „Sportstadions zijn politieke arena's geworden", zegt Amerika-des- kundige Willem Post. „Dat is een slechte zaak. Sport moet juist verbroe deren, dat ideaal gaat kapot in Ame rika." Post ziet dat in deze tijd van po larisatie alles beladen is, of kan wor den, in Amerika. „Ik vond het altijd Het was een eer om in het Witte Huis uitgenodigd te worden, totdat Trump opdook prachtig, het volkslied voor een honk balwedstrijd. Het zijn niet zomaar klanken, die vlag niet gewoon een doek met sterren en strepen. Daar zit symboliek in. In normale tijden schaart iedereen zich daar achter, blank of zwart, arm of rijk. Maar de sport is geen eenheid meer." Met de basketbal- en ijshockeycom- petities die binnen een paar weken be ginnen, zal het vooraf vaker over poli tiek gaan dan over tactiek. „Het lijkt me onverstandig dat Trump zich te gen de sport richt", zegt Elson. „Nie mand moet gedwongen worden om bij hem op bezoek te komen, of te gaan staan bij het volkslied. Daarnaast is sport heilig in Amerika, sporters zijn rolmodellen. Atleten zijn volwassen geworden, ze voelen onrecht en spreken zich uit. Curry, James en Kobe Bryant zijn de allergroot sten, daar win je niet zomaar van. Die gasten kunnen cam pagnes opzetten waar je U tegen zegt, zeker als ze de entertain mentindustrie meekrijgen." Op de tribunes klonk zondag boegeroep bij de protestacties. Bij American football, de grootste sport in Amerika, zijn de meeste spelers zwart, het publiek is over wegend wit. De knielende spelers voelden zich wel gesteund door een aantal van de blanke teamba zen. Zelfs Robert Kraft, eigenaar van de New England Patriots, die de campagne van Trump financieel steunde, zei diep teleurgesteld te zijn in de president. Patriots-speler Tom Brady, vriend van Trump, pakte gis terochtend de telefoon om hem te ver tellen dat hij het oneens met hem is. „Wat hij zei, zorgt alleen maar voor meer verdeeldheid." JUPILER LEAGUE JT Uitslagen Programma Stand SARASOTA Nederland is de tweede dag van de WK roeien in Florida slecht doorgekomen. Oranje verscheen gisteren in de se ries van vier disciplines aan de start. Evenzoveel keer was een herkan sing het teleurstellende resultaat. Lisa Scheenaard was in de skiff nog het dichtst bij een succesje. Ze ein digde in haar manche op drie se conden achter de Britse Victoria Thornley als tweede. Alleen de winnares plaatste zich voor de halve finales. Scheenaard moet het in de herkansing opnieuw probe ren. In de vrouwen vier-zonder, die op het olympisch programma van To kio 2020 de plaats heeft ingenomen van de lichte mannen vier-zonder, moest Nederland in de eerste man che genoegen nemen met de vierde plek. Ook Bram Schwarz en Niki van Sprang moeten in de dubbel- twee in de herkansing uitkomen. Het duo kwam in de tweede man che als vierde over de finish. Bij de vrouwen redden Marloes Olden burg en Roos de Jong het niet. Het tweetal eindigde als vierde en laat ste in de derde serie van de dubbel- twee. Ook zij moeten herkansen. dinsdag 26 september 2017 Rik Spekenbrink Rotterdam - LeBron James Redskin-footballers knielen tijdens het volkslied, fotophotonews SPEELRONDE Jong Ajax - Telstar 1-1 27. Van Huizen 0-1, 83. Bijleveld 1-1 Scheidsrechter: Martens. Geel: Van Huizen, Novakovich, Brito Jong PSV-NEC 3-3 2. Gudmundsson 1-0, 23. Joppen 1-1, 44. Van de Pavert 1-2, 62. Golla 1-3, 66. Lammers 2-3, 77. Lammers 3-3 Scheidsrechter: Kooij. Rood: 90. Paal (Jong PSV, 2xg) Geel: Van Vlerken (Jong PSV), Ver donk, Joppen (NEC). Vrijdag 29 september 20.00 uur Dordrecht FC Volendam Go Ahead - Almere City NEC - MVV Maastricht FC Den Bosch - Jong PSV SC Cambuur - RKC De Graafschap - Emmen Telstar - Fortuna Sittard FC Oss - Jong Ajax Jong Utrecht - Helmond Jong AZ- Eindhoven gespeeld w g V pt (v-t) 1 Jong Ajax 6 4 2 0 14 (15-6) 2 Fortuna Sittard 6 4 1 1 13 (15-7) 3 MVV 6 3 3 0 12 (10-5) 4 FC Oss 6 3 2 1 11 (12-8) 5 JongAZ 6 3 1 2 10 (10-10) 6 De Graafschap 6 2 3 1 9 (9-5) 7 NEC 6 2 3 1 9 (10-10) 8 Jong PSV 6 2 3 1 9 (9-10) 9 Emmen 6 1 5 0 8 (6-4) 10 Telstar 6 1 5 0 8 (11-10) 11 Cambuur 6 2 2 2 8 (8-8) 12 Dordrecht 6 2 2 2 8 (9-13) 13 FC Den Bosch 6 2 1 3 7 (8-10) 14 AlmereCity 6 1 3 2 6 (9-10) 15 Eindhoven 6 1 2 3 5 (6-8) 16 Jong FC Utrecht 6 1 2 3 5 (7-13) 17 Go Ahead 6 0 4 2 4 (7-10) 18 Volendam 6 0 3 3 3 (3-6) 19 RKC 6 0 3 3 3 (4-8) 20 Helmond Sport 6 0 2 4 2 (7-14)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25