Nederland - Zweden 24 WIELRENNEN TERUGBLIK OP WK Dinsdag 10 oktober I 20.45 uur I Amsterdam ArenA Ga naar pzc.nl/oranje Zes kampioenschappen werden er verreden in de elitecategorieën - vijf daarvan werden gewonnen door renners en rensters uit Ne derland. Sunweb won de ploegen tijdritten bij de mannen en de vrouwen, Annemiek van Vleuten en Tom Dumoulin werden we reldkampioen tijdrijden en Chan- tal Blaak zette de kers op de taart door de wegrit te winnen. Maar gek genoeg was de sloot Neder landse overwinningen op de ploe gentijdrit van Sunweb na geen verrassing. Het succes op het afge lopen WK is een weerspiegeling van het afgelopen seizoen. Bij de vrouwen domineren de Nederlandse wielrensters zelfs al jaren. Doordat vrouwen in Neder land een betere sociale positie hebben dan in veel andere landen, doordat er een generatie rensters rondfietst met buitengewoon goede genen, maar ook doordat het vrouwenwielrennen in verge lijking met andere landen relatief goed gestructureerd is. Op het hoogste niveau zijn er veel spon soren die geld in het vrouwen wielrennen willen steken. Dat werkt als een soort vliegwiel: door het succes zijn er meer sponsoren geïnteresseerd, en door meer in vesteringen komt er meer succes. Marianne Vos slingerde het vlieg wiel aan, haar opvolgsters houden het draaiende. Bij de mannen is de doorbraak iets om voor te fietsen: met twee Nederlandse WorldTourploegen (en dan tellen we Sunweb gewoon als Nederlandse ploeg) en één Pro- Continentale (Roompot) zijn er momenteel veel plekken voor Ne derlandse profrenners. Wat ook een reden voor de hui dige successen van de Nederlandse renners lijkt te zijn: de verscherpte dopingcontroles. De wederopstan ding van het Nederlandse wiel rennen loopt parallel aan de invoe ring (2008) en de verbetering van het bloedpaspoort, waardoor de marge van dopinggebruik ver- kleind is en jongere renners snel ler voet aan de grond krijgen in het profpeloton. Dit is een nogal ge vaarlijke reden om te noemen, want het zou naïef zijn om te ver onderstellen dat Nederlandse ren ners per definitie geen doping ge bruiken. En tot slot: zien winnen doet winnen. Nederlandse renners en rensters kennen elkaar goed, ze weten van elkaar wat ze waard zijn. Als ze een andere Nederlan der zien winnen, dan verhoogt dat vaak ook hun zelfvertrouwen. Je ziet het terug in de manier waarop ze koersen: de jongere generatie is veel sneller bereid om alles of niets te spelen in plaats van te rijden voor een ereplaats. Nog meer goed nieuws: de meeste toprenners en - rensters van de huidige generatie kunnen nog jaren mee. leiding van de Rabobank-wieler- ploeg doorlopen. Daar werden renners jarenlang geselecteerd op klim- en tijdritcapaciteiten. Ze kregen al op jonge leeftijd een in ternationaal programma voorge schoteld en werden wetenschap pelijk begeleid. Maar het is te kort door de bocht om alléén het Rabo- bank-opleidingsmodel aan te wij zen als reden voor al die doorge broken talenten. In het Neder landse wielerpeloton is er een vrij goede opleidingsstructuur op con tinentaal niveauZe hebben ook maar kreeg ook meteen alle druk op hun schouders. Tijd om te groeien in de schaduw hadden ze niet. Hoe anders is dat nu de gene ratie van Gesink co rond de der tig jaar oud is. Ze presteren stabiel en geven jongere generaties de kans om te leren zonder teveel druk. De lichting van Tom Du moulin, Wilco Kelderman en Steven Kruijswijk profiteert er van, en in hun kielzog ook die van Sam Oomen. Veel van de huidige Neder landse kopstukken hebben de op- van recenter datum. Het is bovenal een generatiekwestie: de huidige lichting Nederlandse renners is ta lentvoller dan de voorgaande lich tingen. Jarenlang was de leeftijds piramide van Nederlandse profs uit balans. Kopmannen en veel- winnaars tussen de 27 en 32 jaar oud waren er nauwelijks. De gene ratie van Robert Gesink en Bauke Mollema brak snel en jong door, dinsdag 26 september 2017 WK: waarheidsgetrouw beeld van Nederlandse wieier jaar En weer stonden er mannen en vrouwen in oranje shirts te zwaaien met de bloemen. Het WK wielrennen in Bergen was symptomatisch voor het hele seizoen, waarin Nederlandse renners en rensters alles won nen wat los en vast zit. Hoe komt dat? Thijs Zonneveld Bergen c Nederland kwam terug met ■jj vijf gouden plakken van het WK wielren- nen in Noorwegen. Dat past in het hui- dige koersbeeld. Tom Dumoulin geniet luttele seconden na zijn tijdritzege van zijn wereldtitel, foto photo news Prijzen zijn exclusief 1,50 servicekosten. V>JeM Het is nog niet voorbij! Na de overwinning op Bulgarije kan Oranje zich nog steeds kwalificeren voor het WK2018. De wedstrijd tegen Zweden wordt cruciaal. Strijd samen met Oranje tijdens dit duel op 10 oktober in Amsterdam ArenA! Bestel tickets en wees erbij!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24