Valkuilen Ajax zijn erg diep voor Keizer hopen dat het mee zal vallen 23 KICK aicoior maakten vorig seizoen bijna honderd doelpunten, maar de verdediging dat kon en kan beter hoor. De trainer, Maurizio Sarri, is een tactisch zeer sterke tegenstander. Ja, natuurlijk vind ik het leuk dat Napoli tegen een Ne derlandse club speelt. Normaal ge sproken zijn Manchester City en Na- poli een flink maatje te groot voor Fey- enoord in deze poule in de Champi ons League." Krol overweegt de wedstrijd van avond in Italië te bezoeken. Als het pu bliek hem ziet, zal het onthaal we derom groots zijn. „Zuid-Italië, dat is warm hè", lacht Krol. „In het begin had ik er moeite mee hoor, die vieze vishanden telkens aan je wangen. Maar al snel begreep ik het. De men sen vereren de spelers. En ook die van vroeger, dat gaat vaak anders dan in Nederland. Al vind ik het in ons land de laatste jaren ook wel de goede kant op gaan hoor." Toen Krol net in Napels speelde, kwam er vanuit de overheid toevallig een forse anti-abortuscampagne op gang. Op televisie in Zuid-Italië werd letterlijk gezegd: 'stel nou dat de moe der van Ruud Krol abortus had ge pleegd, dan hadden we Grande Rudy dus nooit gezien. „Ja, echt gebeurd", lacht Krol. „Dat is Zuid-Italië. Ik heb bij Ajax en Oranje mijn grootste successen gekend, maar mijn mooiste tijd als speler beleefde ik toch echt in Napels en in stadion San Paolo." In Napels zal Feyenoord, zeker zon der de steun van de eigen aanhang die niet welkom is in de stad, voelen hoe het is om in een kolkend San Paolo te spelen. „Dat is prachtig. Een oud, maar sfeervol mooi stadion. Winst en ver lies brengen in Napels enorme emo ties met zich mee. Ik denk wel dat Na poli een maatje te groot zal zijn voor Feyenoord." nooit", zei Van Bronckhorst. Als de speler van Jong Oranje toch nog afhaakt of vroeg in het tweede groepsduel in de Champi ons League uitvalt, heeft Van Bronckhorst een puzzel voor hem liggen die eigenlijk niet meer in el kaar valt te passen. „Dan blijven voor de positie centraal achterin al leen nog Sven van Beek en Renato Tapia over", zei Van Bronckhorst. Van Beek, al ruim anderhalf jaar niet meer in actie gekomen in wed strijdverband. En de bijna al verge ten Peruaanse international Tapia, die in de Kuip geen uitzicht meer heeft op speeltijd op het midden veld en daarom in het tweede elftal regelmatig centraal achterin speelt. Het kan bijna niet anders dan voor een onrustige nacht in het kamp van Feyenoord zorgen. De spelers van Feyenoord keken een zomer lang uit naar de Cham pions League en moeten nu voor komen dat het miljoenenbal niet op een tweewekelijks verplicht num mer uitdraait. De 0-4 oorwassing van Manchester City dreunt nog na en zonder spits Nicolai Jorgensen is Feyenoord in ieder geval al een paar procent minder dan met de Deense topscorer. „Napoli heeft de kwali teit om ons pijn te doen", zegt Van Bronckhorst. Het beeld is beklijvend. Marcel Keizer staat na de afgang tegen Vitesse minutenlang tegen een witte muur in de catacomben van de Arena. Terwijl hij wacht op de volgende camera staart hij vol ongeloof naar de grond. Daarna even omhoog. Met zijn armen, gesloten, over elkaar. Hier staat een geslagen man. Een trainer die vol goede moed aan het seizoen begon bij Ajax, maar nu verstrikt is in het geweld dat past bij een topclub. Wat dat betreft was het begin van Ajax-Vitesse exemplarisch voor de paniek die ontstaat bij tegenslag. Ajax kwam na twintig minuten spelen achter en Keizer liet direct Dolberg warmlopen en invallen. Daarna moesten de spelers wéér overstappen van systeem, zoals dat de laatste we ken al vaker gebeurde. Het vele gewissel lijkt op de spelers eer der een negatieve dan een posi tieve invloed te hebben. Onervaren Heeft dat met onervarenheid te maken? Aad de Mos, die zelf in de jaren tachtig ook zonder noe menswaardig cv tot trainer van Ajax werd gebombardeerd, zegt: „Ik snap wel dat hij blijft zoeken, omdat het niet loopt. Maar als trainer moet je op een bepaald moment wel duidelijkheid bieden. Dat is er nu niet. Ie mand met meer ervaring pakt dat anders aan." De Mos benadrukt dat de buitenwacht niet moet onderschat ten welke impact het vertrek van Davinson Sanchez en Davy Klaas- sen heeft op de selectie. „Twee jongens uit de as van het elftal. Daar word je als be ginnend trainer niet gelukkig van. Misschien is Ajax wel he lemaal niet zo goed als men na die Europa League-finale van vorig seizoen denkt. Keizer moet het ook doen met de selectie die hij van het technisch hart heeft ge kregen." Naar buiten toe krijgt Keizer weinig bijval van de grote namen die bij Ajax rondlopen. Mare Overmars en Dennis Bergkamp laten zich zelden in het openbaar horen. Feyenoord-trainer Gi ovanni van Bronckhorst kreeg twee jaar terug in crisissferen hulp van Dick Advocaat. Eerder deed Guus Hiddink hetzelfde bij PSV toen Phillip Cocu zwaar onder vuur lag. „Voor de buitenwe reld komt dat vaak over als een zwaktebod. Als een diskwalificatie van de hoofdtrainer", zegt De Mos. „Maar in de praktijk werkt het vaak wel goed. Dat hebben we bij Feyen oord en PSV toen ook gezien." Ontwapenend De Mos noemt Keizer tijdens zijn media-optredens 'bijna ontwape nend'. „Omdat hij nooit een andere wedstrijd heeft gezien. Altijd eer lijk is." Maar tegelijkertijd kan die kwalificatie ook negatief worden uitgelegd. Want moet de hoofdtrai ner van Ajax wel ontwapenend zijn? Elke week is hij voor de pers conferentie weer goedgemutst en strijdbaar. Hij ontwijkt zelden een vraag. Integendeel: hij laat in zijn enthousiasme vaak meer los dan hij vermoedelijk vooraf van plan was. t Het vele gewissel heeft op spelers eerder negatieve dan positieve invloed Keizer blijft ook maar worstelen met de spitsenkwestie. De laatste wedstrijden is Klaas-Jan Huntelaar de eerste centrumaanvaller, maar blijft de trainer volharden dat Kas- per Dolberg toch echt zijn eerste spits is. Die twee samen in de aan val werkte soms goed, maar de laat ste keren weer helemaal niet. „Je kunt ze samen laten spelen in een 4-4-2-systeem", zegt De Mos. „Dat is misschien wel het beste. Maar ja, bij Ajax zonder vleugelaanvallers spelen, is vloeken in de kerk. Zit he lemaal in het dna van de club opge sloten. Dan is Amsterdam te klein en zie je dat de voetbalwereld nog altijd erg con servatief is. Als beginnend trai ner bij een top club ga je daar niet even aan tornen." dinsdag 26 september 2017 Ruud Krol (staand, derde van rechts) tussen zijn ploeggenoten voor één week. foto getty images Ruud Krol, boegbeeld van Ajax en Napoli, speelde in juni 1981 drie duels voor Feyenoord. Giovanni van Bronckhorst. FOTOAFP Ajax beleeft met Marcel Keizer de slechtste seizoensstart sinds de eeuwwisseling. Sym bolisch voor de huidige crisis in Amsterdam. De valkuilen van een beginnend trainer in de top zijn diep. Daniël Dwarswaard Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23