jiiveltiuisi 9 Stoeptaks is enorme ergernis Zwitserse vrouwen houden vast aan 64 jaar E 17 W J: - - :SM BH .ferfeïi' Het boerenbestaan op Bonaire is verre van makke lijk, vertelt de Helmondse die tien jaar geleden haar eerste melkgeiten aanschafte. Geitenkaas verkopen, zelfvoorzienend leven: dat was haar droom. Maar noodgedwongen heeft ze haar oorspronkelijke be drijfsmodel losgelaten. Met geitenkaas maken red je het hier niet, vertelt ze, terwijl ze in haar openlucht keuken koffie met verse geitenmelk maakt. „Kabric- cino", grinnikt ze. „Mijn specialiteit. Kabritu is Papia- ments voor geit." „Op Bonaire is niets vanzelfsprekend. Op het plat teland heb je geen elektriciteit, geen waterleiding, geen gas. Er zijn geen goede bokken waarmee je kunt fokken." Dat betekent hard werken. Drie uur per dag zat ze op een krukje om haar geiten eigenhandig te melken. Vervolgens stond ze de rest van de dag kaas te maken. En die kaas moest meteen naar de stad, want een koeling heeft ze niet. „Op de terugweg nam ik diesel mee voor de dieselgenerator. Elke dag, ik had nooit weekend of vakantie. Ik werkte mezelf over de Op Bonaire is niks vanzelfsprekend. Ik werkte mezelf over de kop DURE BOODSCHAPPEN kop." En dan waren er nog de tegenslagen: vier regen loze jaren op een rij, waardoor er voor de dieren niks meer te eten was. Geiten die werden gestolen. Een subsidieaanvraag voor zonnepanelen die maar niet werd goedgekeurd. Inmiddels glinsteren er wel zonnepanelen op haar dak. Regenwater vangt ze op in een put, drinkwater laat ze in een tank bezorgen. Behalve geitenkaas is ze ook het vlees, de huiden en de mest van de dieren gaan verkopen. En ze richt zich meer op toeristen. Dankzij haar deelname aan Boer Zoekt Vrouw in 2013 kan ze nu geld vragen voor rondleidingen en proeve- rijtjes. Daardoor houdt de geitenboerin eindelijk wat tijd over om zelf groente en fruit te verbouwen. Met hulp van een buurman heeft ze een irrigatiesysteem aan gelegd. Een doorslaand succes is de moestuin echter nog niet, blijkt als ze haar veldje zoete aardappels wil laten zien. Ze slaakt een kreet: „Oh nee! Alles is weg!" Haar oogst blijkt verorberd door een leguaan. Savanneklimaat Plaagdieren, hitte, droogte: de omstandigheden maken boeren op het eiland met tropisch savanne klimaat erg lastig. De goedbedoelde Nederlandse plannen ten spijt zal Bonaire daarom nooit een serieuze landbouwsector krijgen, denkt gezaghebber Rijna. Maar hij ziet wel dat mensen langzaam maar zeker meer zelfredzaam worden. „Doordat het levensonderhoud zo duur is geworden, gaan mensen weer meer zelf verbouwen. En vissen: je kunt tonijn kopen in blik, maar je kunt er ook op zee zelf een vangen." Zo is een onderling systeem van ruilhandel ont staan. Aletta: „Als Bonairiaanse vrienden een vis heb ben gevangen, nodigen ze me vaak uit om mee te eten. Dan neem ik geitenyoghurt voor ze mee. In de dure supermarkt probeer ik zo min mogelijk te komen." De Vereniging Eigen Huis (VEH) begrijpt niets van de maatregel, ook omdat er sprake van willekeur lijkt. Waar de ene gemeente een oogje toeknijpt, verlangt de andere plaats honderden euro's precariorechten voor het stallen van een container. De VEH hield recent veertig ge meenten tegen het licht: van die veertig laten dertig gemeenten hun bewoners (flink) dokken. Zo be taalt een inwoner van Nijmegen 463 euro, in Noordwijk moet 447 euro aan de gemeente worden be taald. Een inwoner van Leidschen- dam-Voorburg is 'slechts' 24 euro kwijt. Van de onderzochte gemeen ten rekenen tien gemeenten hele maal niets voor het tijdelijk gebruik van de straat of stoep. „Dergelijke prijsverschillen zijn niet uit te leg gen aan burgers", reageert belan genbehartiger Nico Stolwijk van Vereniging Eigen Huis op het eigen onderzoek. Volgens Stolwijk heb ben diverse gemeenten 'de stoep ontdekt als makkelijke inkomsten bron'. „Makkelijk, omdat er geen enkele inspanning tegenover staat en er meer mensen verbouwen." De consumentenorganisatie wil dat er overal een streep gaat door de 'stoeptaks'. ZÜRICH Zwitserse vrouwen kun nen nog steeds een jaartje eerder met pensioen dan mannen. In een referendum hebben de Zwitsers met een meerderheid tegen een plan gestemd om de pensioenleef tijd voor mannen en vrouwen gelijk te trekken, namelijk 65 jaar. De voorstellen die zijn afgewezen hadden de eerste serieuze pensi oenhervorming in zeker twee de cennia moeten zijn in Zwitserland. Het Alpenland heeft net als andere Europese landen te maken met vergrijzing en een toenemende levensverwachting. De regering in Bern wilde het pensioensysteem daarop aanpassen, maar zal nu met een nieuw voorstel moeten ko men om de bevolking te overtui gen. Dat er in Zwitserland voor man nen en vrouwen verschillende pen sioenleeftijden gelden is niet uniek in Europa. In Groot-Brittannië wordt de leeftijd waarop mannen en vrouwen recht hebben op een publieke uitkering bijvoorbeeld volgend jaar pas gelijkgetrokken. dinsdag 26 september 2017 GO M Het is voedertijd voor de geiten van Aletta van Beeck. FOTO'S ANNEMIEKEVAN DONGEN ■••:v --'-J. ?r.% ►T Voor de bewoners van Bonaire zijn de producten in de supermarkt vaak niet te betalen. FOTO'S HH, SHUTTERSTOCK S-T-K-- Sja Je naar groene akkers Aletta van Beeck, geitenboerin De prijzen van le vensmiddelen op Bonaire, Sint-Eu- statius en Saba zijn flink gestegen sinds de eilanden in 2010 bijzon dere gemeenten werden van Ne derland. Dat blijkt uit een onderzoek in op dracht van het mi nisterie van Eco nomische Zaken. Op de BES-eilan- den stegen de prijzen met 13 (Bonaire) tot 25 procent (Saba), tegenover een prijsstijging van slechts 8 procent in Nederland. Tegelijk is de loonontwikkeling er achtergeble ven, waardoor de koopkracht van de eilandbewo ners is verslech terd. Op Bonaire zijn mensen aan de supermarktkassa gemiddeld 44 procent duurder uit dan Nederlan ders, becijferde nieuwssite Cari- bisch Netwerk eerder, terwijl het minimumloon er minder dan de helft van het Ne derlandse mini mumloon be draagt. Veel inwo ners van de eilan den leven op of onder de armoe degrens. Tijdelijk een container of wc- unit voor de deur vanwege een grote verbouwing? Drie van de vier gemeenten jagen bewoners op kosten door torenhoge pre cariorechten - de 'stoeptaks' - in rekening te brengen. Natasja de Groot Amersfoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17